Izdelava kovancev je postala predraga.
Ameriško finančno ministrstvo je potrdilo, da bodo ZDA prihodnje leto prenehale izdelovati enocentne kovance, bolj znanih kot 'penny'. Ti drobni kovanci, ki krožijo že več kot dvesto let (od leta 1793), bodo tako začeli uradno izginjati iz obtoka, poroča BBC. S tem bo postal že 12. ameriška denarna enota, ki jo bodo umaknili iz obtoka, je za ABC News povedala Caroline Turco, pomočnica kustosinje Muzeja denarja v Colorado Springsu v zvezni državi Kolorado.
"Med drugim se bo pridružil kovancem za pol centra, dva centa, dvajset centov ter tako imenovanemu ‘trime’ – srebrnemu trikrakemu kovancu za tri cente, ki je bil v obtoku kratek čas, med letoma 1851 in 1873." Dodala je, da so bili vsi ti kovanci ukinjeni iz različnih razlogov, a večinoma zato, ker niso bili pogosto v uporabi ali ker so postali predragi za izdelavo.
Zgodbo je prvi razkril Wall Street Journal, ki je poročal tudi, da naj bi zadnjo pošiljko kovinskih osnov za omenjene kovance oddali ta mesec. Izdelovali jih bodo do porabe teh zalog.
Kovanec, ki se ne izplača
Kljub tradiciji in prisotnosti v nacionalni zavesti ter popkulturi (na primer znan ameriški pregovor "a penny saved is a penny earned", kar bi lahko prevedli kot "privarčevan cent je zaslužen cent"), je 'penny' postal prava finančna težava.
Izdelava enega kovanca stane kar 3,69 centa, torej skoraj štirikrat več od njegove nominalne vrednosti. Pred desetletjem je bil strošek le 1,3 centa. S prenehanjem proizvodnje centov naj bi ZDA prihranile okoli 56 milijonov dolarjev (približno 52 milijonov evrov) letno.
Odločitev, da ga vzamejo iz obtoka, ima tudi politično ozadje. Predsednik Donald Trump je namreč že februarja letos finančnemu ministru Scottu Bessentu naročil, naj ustavi proizvodnjo kovancev, saj jih je označil za "potratne". V debato se je vpletel celo Elon Musk, ki je na omrežju X ravno tako opozoril na visoko ceno izdelave kovancev za en cent.
Morda vas zanima tudi:
- Vplivnica pokazala, kaj v centru Ljubljane dobite za 10 evrov (osupnili boste, za kaj je porabila več kot polovico!)
- Zaradi napake na bankomatu postal milijonar: osupljiva zgodba natakarja, ki se mu je življenje čez noč obrnilo na glavo
Kako bodo v trgovinah vračali drobiž?
Ukinitev kovanca za en cent pomeni, da bodo trgovine in druge storitvene dejavnosti morale prilagoditi cene – najverjetneje z zaokroževanjem navzgor ali navzdol. Čeprav to nekatere potrošnike skrbi, drugi pozdravljajo konec kovanca, ki pogosto obleži pozabljen v predalih, kavčih ali zbiralnikih drobiža.
Zagovorniki ohranitve centa pa opozarjajo, da lahko pomaga ohranjati nižje cene ter da ima simbolno vrednost, poleg tega pa je pogosto uporaben pri dobrodelnih zbirkah. Vendar takšne ukinitve niso nekaj novega: Kanada je svoj enocentni kovanec na primer ukinila že leta 2012, Velika Britanija pa že nekaj let ni izdelala nobenega novega kovanca za enega ali dva penija, saj je kroženje gotovine močno upadlo. Čeprav ti kovanci tam niso uradno ukinjeni, se njihova uporaba močno zmanjšuje.