Zlom velikana pustil na cedilu tisoče družin: sistem je šel k vragu, računi pa vse višji in višji

15. 5. 2025, 19:00 | E. Č.
Zlom velikana pustil na cedilu tisoče družin: sistem je šel k vragu, računi pa vse višji in višji (foto: Profimedia)
Profimedia

Strankam so risali gradove v oblakih, zdaj pa so po stečaju podjetja nad njimi predvsem kot temna noč črni oblaki.

Potem ko je ameriški solarni velikan SunPower avgusta 2024 razglasil stečaj, je na tisoče družin ostalo z nedelujočimi solarnimi sistemi, naraščajočimi računi za elektriko in neodgovorjenimi klici na pomoč. Primer upokojencev iz Staten Islanda je le eden izmed številnih, ki razkrivajo globoko krizo v panogi obnovljivih virov energije.

Maria in Louis Pinneri sta solarni sistem najela že leta 2011, ko je marca 2023 odpovedal pretvornik - ključna komponenta, ki sončno energijo pretvori v elektriko -, pa je podjetje obljubilo hitro rešitev. Toda slednja nikoli ni prišla. "Dve leti in pol ni bilo nobene pomoči," pravi obupana Maria: "Ne telefonskega klica, ne elektronske pošte."

Medtem so njuni računi za elektriko skokovito narasli, pri fiksnem dohodku pa nista imela druge izbire, kot da prenehata plačevati mesečne obroke za solarne panele. Ko je podjetje razglasilo stečaj, se je stanje še poslabšalo.

Presenetljivo odkritje v knjižnici na Harvardu

Po stečaju je podporo nekaterim strankam prevzelo podjetje SunStrong Management, ki ga najemajo tretje osebe - lastniki leasing pogodb za solarne sisteme. Tudi pri njih pa so uporabniki naleteli na zastoje, počasne odzive in birokratske zaplete.

Po intervenciji preiskovalne novinarke Mahse Saeidi so pri Pinnerijevih vendarle posredovali in sistem obnovili. A podobne zgodbe prihajajo iz številnih ameriških zveznih držav: ene stranke imajo račune čez 5000 dolarjev, druge poročajo o uničenem bonitetnem rejtingu, ker niso mogle več odplačevati sistema, ki sploh ne deluje.

V stečajnem postopku je del premoženja SunPowerja kupil T.J. Rodgers, direktor podjetja Complete Solar Corporation. Prevzel je blagovno znamko in intelektualno lastnino, ne pa tudi odgovornosti za stare sisteme, panele ali baterije, nameščene pred 30. septembrom 2024. "Moje majhno podjetje je kupilo SunPower za 45 milijonov dolarjev," je povedal Rodgers. "Verjamem, da bo v kratkem vredno milijardo."

Čeprav ni pravno odgovoren, se Rodgers trudi pomagati prizadetim strankam, zlasti tistim z okvarjenimi baterijami, ki jih je bilo po njegovih besedah več kot 100.000. Začasna rešitev obstaja, trajna pa bo stranke stala okoli 900 dolarjev, saj bo treba zamenjati lastniško komunikacijsko povezavo s standardno.

Rodgers ne skriva pesimizma glede stanja v industriji: "V zadnjih mesecih je propadlo več deset malih in srednje velikih solarnih podjetij. Industrija se je praktično sesula." Po njegovem mnenju so krive tudi neodločne vladne politike in prelaganje odločitev glede subvencij, kar je močno načelo zaupanje potrošnikov.

Številni uporabniki so bili še kako negativno presenečeni tudi, ko so izvedeli, da morajo kljub pokvarjenim sistemom še naprej odplačevati leasing, kot je zapisano v pogodbah. SunStrong sicer dopušča odlog plačil do ponovne vzpostavitve delovanja, a mnogi ostajajo brez jasnega roka ali načrta.

50-letnik je v turističnem raju na Jadranu gradil kot nor: javnost ogorčena, ko je postalo jasno, kaj vse je zgradil