Nekoč so podjetje podpirali in bili njegovi ambasadorji številni svetovni zvezdniki. Zdaj pa je blagajna prazna in tudi zvezdniki so odšli drugam ...
Podjetje WW International, bolje poznano kot WeightWatchers, je po več letih finančnih težav in neuspešnih poskusih prestrukturiranja vložilo zahtevo za zaščito pred upniki po poglavju 11. ameriškega stečajnega zakona. Podjetje, ki je leta 1963 začelo revolucijo v industriji hujšanja, se spopada s približno 1,4 milijarde evrov (1,5 milijarde dolarjev) dolga.
WeightWatchers je v izjavi za javnost sporočil, da bo postopek stečajne zaščite podjetju omogočil finančno stabilnost, večjo prilagodljivost pri investicijah in hitrejše prilagajanje spreminjajočim se trendom v industriji hujšanja.
"Odločni ukrepi, ki jih sprejemamo danes, skupaj z močno podporo naših posojilodajalcev in imetnikov obveznic, nam bodo omogočili večjo fleksibilnost pri inovacijah, reinvesticijah v naše člane in vodilno vlogo v hitro spreminjajočem se okolju upravljanja telesne teže," je dejala izvršna direktorica Tara Comonte.
Podjetje pričakuje, da bo iz stečajnega postopka izšlo v približno 40 dneh, pri čemer naj bi njegove storitve za člane potekale nemoteno.
WeightWatchers, ki se je v zadnjih letih boril z močno konkurenco sodobnejših metod hujšanja, kot so zdravila GLP-1 (npr. Ozempic), je zaradi tega izgubil velik del svojega tržnega deleža. Poskus preoblikovanja poslovnega modela pod nekdanjo izvršno direktorico Simo Sistani, ki je leta 2024 zapustila podjetje, se ni izkazal za uspešnega. Sistani je med svojim vodenjem uvedla telezdravstveno platformo, ki je povezovala paciente z zdravniki, ki so lahko predpisovali zdravila za hujšanje in diabetes, a poteza ni obrodila sadov.
Odhod Oprah Winfrey in upad članstva
Po njenih neuspehih je vodstvo podjetja prevzela Tara Comonte, nekdanja finančna direktorica verige hitre prehrane Shake Shack, ki zdaj poskuša obrniti smer poslovanja.
Podjetje je dodatno izgubilo ugled, ko je oktobra 2024 dolgoletna vlagateljica in ambasadorka Oprah Winfrey zapustila upravni odbor po skoraj desetletju sodelovanja in svojo celotno naložbo v podjetje podarila muzeju. Winfrey je nekoč pripisovala programom WeightWatchers zasluge za izgubo 18 kilogramov, a pozneje priznala, da je pri tem uporabljala tudi zdravila za hujšanje.
Finančni pritiski so WeightWatchers še dodatno obremenili. V zadnjem četrtletju je podjetje izgubilo 12 % svojih naročnikov, medtem ko so samo obresti na dolg v letu 2024 znašale več kot 93 milijonov evrov (100 milijonov dolarjev), kar je podjetje opisalo kot "pomembno in trajno breme".
WeightWatchers, ki ga je leta 1963 ustanovila Jean Nidetch, je svoj uspeh zgradil na preprostem, a učinkovitem sistemu točk, ki je milijonom ljudi pomagal pri nadzoru prehrane in hujšanja. V najboljših letih je bila delnica podjetja vredna več kot 90 evrov (100 dolarjev), danes pa je znižana na raven "penny stock" delnic. Torej tistih z zelo nizko vrednostjo.