Medtem ko inflacija v Evropski uniji znaša 2,6 odstotka, najnovejši podatki Eurostata kažejo na velike razlike v cenah osnovnih življenjskih potrebščin med državami članicami.
Danska je najdražja država, ko gre za kruh, žita in ribe, medtem ko je Romunija najugodnejša za nakup sadja, zelenjave in krompirja. Luksemburg izstopa kot najdražja država v Evropski uniji, ko govorimo o celotni prehrani, medtem ko je Finska najdražja za alkoholne pijače. Povprečno gospodinjstva v EU porabijo za hrano 16 % vseh svojih izdatkov, medtem ko brezalkoholne in alkoholne pijače ter tobak predstavljajo po 2 % proračuna.
Kje je kaj najcenejše?
-
Romunija ima najnižje cene hrane nasploh.
-
Italija je najcenejša za brezalkoholne pijače.
-
Bolgarija pa ima najnižje cene tobačnih izdelkov.
Kakšna je bila inflacija v EU?
Od leta 2015, ko je znašala le 0,1 %, je inflacija v EU nenehno naraščala in leta 2021 dosegla 2,9 %, leta 2022 pa rekordnih 9,2 %. Leta 2023 je padla na 6,4 %, a je bila še vedno višja kot leta 2021. V letu 2024 se je trend upadanja nadaljeval in inflacija zdaj znaša 2,6 %.
Najvišje letne stopnje inflacije v 2024 so bile:
-
Romunija: 5,8 %
-
Belgija: 4,3 %
-
Hrvaška: 4,0 %
Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) poudarja, da je v pogojih visoke inflacije najbolj neposreden način pomoči delavcem – zvišanje plač. "Minimalne plače in druge politike določanja plač lahko pomagajo ohranjati kupno moč in pravičneje porazdeliti breme inflacije med delodajalce in zaposlene," navaja OECD.
Struktura prehranske porabe v letu 2024
-
Kruh in žita: 17 %
-
Meso: 22 %
-
Ribe: 5 %
-
Mlečni izdelki: 17 %
Danska je najdražja tako za kruh in žita kot za ribe. Luksemburg je najdražji za meso, medtem ko ima Ciper najvišje cene mlečnih izdelkov (mleko, sir, jajca). Najnižje cene mlečnih izdelkov ima Slovaška, ki ima tudi najcenejše meso. Ribe so najcenejše v Romuniji.
Cene olja, maščobe, sadja in zelenjave
-
Sadje, zelenjava in krompir: 22 % proračuna
-
Olja in maščobe: 4 %
Malta ima najvišje cene za olja in maščobe, Luksemburg pa za sadje, zelenjavo in krompir. Po drugi strani ima Poljska najnižje cene olj in maščob, Romunija pa ostaja najcenejša za sadje in zelenjavo.