Prejemala je namreč dve pokojnini brez prijave dodatnega dohodka.
Gre za upokojenko iz Nemčije, natančneje iz zvezne dežele Hessen, poročajo nemški mediji. Zdaj je stara 86 let, mora pa vrniti vrniti 59.831 evrov zavodu za pokojninsko zavarovanje. Razlog? Kar 20 let je prejemala dve pokojnini, a ob tem ni prijavila dodatnega dohodka. Odločitev sodišča je pravnomočna in ženska nima pravice do pritožbe.
Sodišče je namreč ugotovilo, da je ženska grobo in malomarno kršila dolžnost sodelovanja v postopku prijave prihodkov, kljub jasnim opozorilom, ki jih je prejela že leta 1996 ob odločbi o odobritvi vdovske pokojnine. Upokojenka je leta 1996, po smrti moža, začela prejemati visoko vdovsko pokojnino v takratnem znesku 1.280 nemških mark mesečno. V tistem letu je izpolnjevala pogoje za to vrsto pokojnine, ki se izplačuje dolgoročno, če preživeli zakonec doseže določeno starost ali skrbi za otroka.
Hkrati z moževo je prejemala še svojo pokojnino
Že od leta 1999 pa je začela hkrati prejemati tudi svojo starostno pokojnino v višini 2.500 mark mesečno. A tega prihodka ni nikoli prijavila, čeprav je v Zakonu o pokojninskem zavarovanju jasno določeno, da se 40 % zneska, ki presega določen neobdavčen prag, všteva in zmanjšuje višino vdovske pokojnine.
Komaj leta 2019 so z avtomatiziranim usklajevanjem podatkov odkrili, da je 20 let prejemala obe pokojnini, ne da bi prijavila dodatni dohodek. Pristojne oblasti so takoj sprože postopek vračila, pri čemer so preplačila znašala skoraj 60.000 evrov.
Upokojenka trdi, da ni ravnala naklepno in da je verjela, da so podatki o pokojnini že znani, saj naj bi obrazce izpolnjevale pristojne službe. Zapisala je, da ji ni jasno, zakaj napaka ni bila odkrita že prej, in zakaj sistem ni imel notranje kontrole. A sodišče je poudarilo, da je bila že ob prvotni odločbi o dodelitvi vdovske pokojnine jasno opozorjena, da mora vsak spremembo dohodka osebno prijaviti.
"Tožeča stranka je neprekinjeno prejemala starostno pokojnino iz svojega zavarovanja, ne da bi to prijavila organu, pristojnemu za vdovsko pokojnino," je zapisano v obrazložitvi sodbe. Poleg tega je bilo odločeno, da se izplačila od 1. junija 1999 deloma razveljavijo, zavrnjen pa je bil tudi zahtevek za delni odpis dolga, kljub trditvi, da upokojenka nima premoženja niti prihrankov. Sodišče je presodilo, da zastaranje še ni nastopilo, kar bi v določenih primerih lahko omejilo vračilo sredstev.