14. 8. 2021, 06:33 | Vir: STA

V gorah še vedno ugasne preveč življenj, letos je umrlo že 22 planincev

profimedia

Planinska zveza Slovenije opozarja, da je kljub preventivnim dejavnostim še vedno preveč nesreč v gorskem svetu. Gorski reševalci so letos zabeležili že 375 intervencij, medtem ko so jih lani v celem letu 483. Letos je umrlo 22 planincev. Za varno pot je nujno načrtovanje planinske ture in upoštevanje osnovnih nasvetov obiskovanja gora, opozarjajo.

Kot so v Planinski zvezi Slovenije (PZS) zapisali v današnjem sporočilu za javnost, se morajo gorski reševalci skoraj vsak dan odzvati na klic ponesrečenih planincev. Eden od osnovnih nasvetov obiskovanja gora je, da je potrebno pred načrtovanjem preveriti, ali je planinska koča odprta. Če želite v njej prespati, jo je treba nujno pravočasno rezervirati, svetujejo.

Stabilna vremenska napoved bo tudi ta konec tedna v gore privabila številne planince, tudi takšne, ki nimajo osnovnih planinskih znanj. Da bi gorski reševalci imeli čim manj intervencij, je treba primerno pripraviti nahrbtnik ter najti primerno turo glede na svojo kondicijo.

Letošnja podrobna statistika nesreč v gorah kaže, da je bilo 375 intervencij, od tega je bilo 144 posameznikov nepoškodovanih, 67 lažje in kar 111 težje poškodovanih. 28 posameznikov je bilo lažje ali huje obolelih, 22 pa jih je umrlo.

"Nič kaj spodbudno, da gorski reševalci na terenu še vedno srečujemo neprimerno opremljene posameznike, ki precenjujejo svoje sposobnosti. Z gora skoraj dnevno pospremimo planince, ki so obnemogli, ali pa ne upajo sestopiti po isti poti, po kateri so prišli. Veliko je tujcev iz največjih alpskih držav, za katere bi pričakoval, da imajo visoko stopnjo planinske ozaveščenosti," je povzel strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije in gorski reševalec Matjaž Šerkezi.

Med drugim je treba pred izletom oz. turo preveriti vremensko napoved. "Pripravite si načrt poti, predvidite počitke in približen čas hoje, preverite, ali imate v nahrbtniku vse potrebne stvari za izbrano turo," svetujejo. V planinski zvezi tudi priporočajo, naj si obiskovalci gora izberejo turo, ki je primerna fizični in psihični pripravljenosti in naj pri tem upoštevajo svoje zdravje in zdravje udeležencev ture. Še posebej naj bodo pozorni, če ima kdo kakršne koli kronične bolezni, alergije ali pa je srčni bolnik.

"Odhod v gore naj bo zgoden, saj so ravno v tem letnem času najpogostejše popoldanske nevihte, ki jih spremljajo strele. V primeru, da vas nevihta preseneti v gorah, je nujno, da sestopite z grebenov in izpostavljenih vrhov, sploh tam, kjer so jeklenice oz. predmeti iz železa, ali pa je skala rdeča, kar pomeni, da vsebuje kovine. S sebe odstranite vse kovinske predmete in jih ne odvržite, ampak jih spravite na varno mesto, stran od sebe, saj jih boste po hudi uri potrebovali," svetuje Šerkezi.

"Svetujemo, da se usedete na vrv ali hrbtno podlogo od nahrbtnika, noge spravite v nahrbtnik in oblečete zaščitna oblačila. Pazite tudi, če imate na glavi čelado in ima ta kovinske zakovice. V tem primeru je bolje, da jo snamete z glave," dodaja.

Za dosedanji del letošnje planinske sezone se sicer kaže dober obisk visokogorja, na nekaterih območjih zelo dober. Koronavirusne razmere v določeni meri omejujejo obisk planinskih koč, vendar je v visokogorskih kočah čutiti strpnost in sprejetost s PCT pogojem, pojasnjujejo v planinski zvezi.