V trgovski verigi, ki je sicer zelo priljubljena, so opazili nekaj, kar je klicalo po ukrepanju.
Gre še za en primer, ki dovolj zgovorno priča v prid dejstvu, da moramo biti res pozorni, ko se odpravimo po nakupih, tako pri nas kot v tujini. Na Facebook profilu Halo, inspektore, platforme, ki se na Hrvaškem bori za pravice potrošnikov, se je namreč pojavil daljši zapis. Tokrat so opozorili na vino iz Lidla, ki se oglašuje kot hrvaško, prihaja pa iz Češke.
"Lidl je objavil akcijsko prodajo XXL Graševine v pakiranju 5 litrov, letnik 2024, z 11,5 % alkohola, z zaščiteno označbo porekla: hrvaško Podonavje in oznako Kvalitetno belo vino s ‘Kontroliranim geografskim poreklom’ (KZP), vse po ceni samo 8,99 evra! Vse bi bilo v redu, če potrošniki ne bi opazili bistvene informacije, ki je na hrvaškem trgu vzbudila dvom, med strokovnjaki pa obsodbo takšnega označevanja. Namreč, piše, da to »vino iz hrvaškega Podonavja« polni češko podjetje Vinospol iz Svatobořice-Mistřína, ki sicer pogosto polni vina za Lidl. Za manj poučene naj povemo, da nam je tudi »padlo v oči«, da se navaja poreklo iz hrvaškega Podonavja, ki je zadnji dve leti skoraj povsem opustošeno zaradi podnebnih sprememb (suša, toča …) in ima bistveno manjši pridelek slovite graševine kot v preteklih letih. Poleg tega smo lani sami sodelovali na Graševina MasterClassu in slišali podatke, po katerih hrvaški proizvajalci graševine težko konkurirajo cenam, ki jih rušijo različni dobavitelji in uvozniki vin, pogosto dvomljive kakovosti. In, nazadnje, še zadnji argument za dvom: kakovost hrvaške graševine je v samem svetovnem vrhu in se zagotovo ne bo prodajala pod proizvajalno ceno,“ so zapisali v objavi.
Dodali so, da so zahtevali pojasnilo tudi od Graševine Croatica, regionalne organizacije vinarjev in vinogradnikov za vinorodno regijo Slavonija in hrvaško Podonavje, ki je prav tako seznanjena s to situacijo in izdelkom. Na hrvaškem trgu trenutno primanjkuje vina graševine zaradi rastočega povpraševanja in upada pridelave, ki so ga povzročile velike vremenske ujme v zadnjih dveh letih. Navedeno vino spremljajo že dlje časa, saj se pojavlja v velikih količinah po izjemno nizki ceni. V komentarjih se je oglasilo veliko Hrvatov, eden pa je zapisal: "Ko bi vi vedeli, kaj vse nam prodajajo kot ‘vrhunsko vino’, bi padli v nezavest."
Po prijavi pristojnim inštitucijam so prejeli tudi odgovor in ga prav tako objavili na Facebook profilu Halo, inspektore. Ta se glasi: "Po tem, ko smo objavili zgodbo o domnevno hrvaškem vinu, ki se polni na Češkem, a prodaja kot XXL 'graševina iz hrvaškega Podonavja', smo prejeli tudi odgovor iz Državnega inšpektorata, ki ga objavljamo v celoti: "Kmetijska inšpekcija je v zvezi z obravnavanim primerom opravila tri inšpekcijske nadzore z vzorčenjem vina in čakamo rezultate uradnega laboratorija glede analize razmerja stabilnih izotopov. Prav tako je bilo od inšpekcijskih organov Češke republike zahtevano izvajanje inšpekcijskega nadzora v podjetjih iz Svatobořice-Mistřína," so sporočili iz Državnega inšpektorata. Očitno bo ta potrošniška zgodba le dobila epilog - in borcem za pravice potrošnikom se lahko vsi skupaj samo zahvalimo, da vztrajno opozarjajo na nepravilnosti ter tudi ustrezno ukrepajo.