Gre za ukinitev obveznosti izdajanja računa. Kakšne pa bodo posledice in kaj to pomeni za kupce?
Zvezna vlada Nemčije (koalicija CDU/CSU in SPD) pripravlja ukinitev obveznosti izdaje računa, tako da ga bodo v prihodnje tamkajšnji kupci prejeli le na zahtevo, saj jim ga trgovci ne bodo več avtomatsko natisnili, poroča nemški portal RUHR24. Milijoni Nemcev se vsakodnevno srečujejo z enakim prizorom: hiter nakup v pekarni se konča z neželenim računom, ki konča v košu za smeti. Nova vlada zdaj načrtuje ukinitev te obveznosti, ki velja od leta 2020. V koalicijski pogodbi je namreč zapisano: "Ukinili bomo obveznost izdaje računa. Za podjetja z letnim prometom nad 100.000 evrov bomo od 1. januarja 2027 uvedli obvezno uporabo fiskalnih blagajn."
Račun bo še vedno na voljo
Najpomembnejša novica za potrošnike je ta, da bo račun še vedno na voljo, a samo v primeru, če ga bodo izrecno zahtevali. Trgovine ne bodo več dolžne samodejno tiskati in izdajati računov. Kdor bo želel račun, ga bo brez težav dobil. Ocenjujejo, da je korist tega dvojna, saj za trgovine to pomeni zmanjšanje stroškov in manj administracije, za kupce in okolje pa bistveno manj papirnega odpadka. Tudi nemško združenje trgovcev se z ukinitvijo strinja. "Ta obveznost ni izpolnila svojega namena," pravi glavni direktor Stefan Genth. "Nima smisla izdajati račun, če ga kupec ne želi. Vsak kupec ima še vedno pravico, da ga zahteva." Pojasnil je še, da lahko davčni inšpektor tudi brez te obveznosti vedno zahteva račun za preverjanje pravilnosti poslovanja. Pravi, da je glavna težava v pomanjkanju nadzora, ne pa sam račun, ter da kupci ne bi smeli nositi bremena nadzora nad poslovanjem.
Popolna odprava bi bila napačen signal
Predsednik Nemškega združenja davčnih svetovalcev (DSTG), Florian Köbler, opozarja, da bi popolna odprava obveznosti predstavljala napačen signal. Trgovina in gostinstvo sta posebej izpostavljena gotovinskemu poslovanju, tako da se povečuje tveganje za davčne goljufije. Nemški državni revizijski urad ocenjuje izgube zaradi utaje davkov v teh sektorjih na 15 do 20 milijard evrov letno, poroča portal Fenix Magazin. Köbler meni, da so digitalni računi najboljša zaščita pred goljufijami, saj puščajo sled – tako kot digitalna plačila. Zavzema se za uvedbo digitalnih računov tudi za zasebne kupce.
Prednosti za potrošnike:
-
lažje uveljavljanje stroškov,
-
garancija za pravice do reklamacij,
-
avtomatsko arhiviranje računov brez papirnega kaosa.
Nemška vlada je pod pritiskom, da modernizira digitalno infrastrukturo. Odprava papirnatih računov in prehod na digitalne bi bil logičen naslednji korak in v to smer gre tudi napovedana uvedba t. i. državljanskega računa. Digitalni računi bi se lahko povezali z računom Elster za davčne zadeve, kar bi omogočilo samodejno zbiranje pomembnih dokumentov za oddajo davčne napovedi, še poroča Fenix Magazin.