Za izdelke, ki so bili doslej brezplačni, je v lokalih po novem treba plačati tudi do 50 centov, potrošniki so še kako razočarani

30. 4. 2025, 19:00 | Uredništvo
Najbolj stresno delo na svetu je natakar! (foto: Profimedia)
Najbolj stresno delo na svetu je natakar!
Profimedia

Cene v trgovinah naraščajo, podobno pa se dogaja tudi v gostinskem sektorju. A doslej teh stvari niso zaračunavali, zdaj pa je zgodba povsem drugačna.

Nemški mediji poročajo, da so številni gostinci v Nemčiji zvišali cene in začeli zaračunavati dodatne storitve, kot so na primer dodatni pribor, slamice za pijače in podobno. Potrošniki se na to odzivajo različno in o zadevi razpravljajo na družbenih omrežjih in spletnih forumih. Po tem, ko so se izdelki in storitve podražile tudi v Nemčiji, so številni upali, da se bodo razmere le nekoliko izboljšale, a očitno je, da ni tako.

V posameznih lokalih po državi morajo odslej gostje še globje seči v žep - prav zaradi zaračunavnja dodatkov, poroča Fenix Magazin. Na primer: če si v Nemčiji po večerji stranka zaželi še sladico, ki bi jo rada z nekom delila, v nekaterih restavracijah in kavarnah zaračunajo dodatno vilico, žlico ali slamico. Cena? 50 centov. To res ni veliko, a doslej stranke tega niso bile vajene. "Tako se tudi zmanjšuje količina odpadkov," je v enem od komentarjev zapisal uporabnik Reddita.

druzina.jpg
Družina
Profimedia

Odziv gostincev? Vse se je podražilo

Naraščajo cene najema, stroški za energijo, osebje in surovine so prav tako visoki - in to so najpomembnejši dejavniki zviševanja cen. Statistike zgovorno pričajo o tem, da si čedalje manj ljudi v Nemčiji privošči kakšen obrok zunaj. V letu 2024 se je v primerjavi z letom poprej prodaja v gostinstvu znižala.

Kitajec se je boril za Rusijo, a odločitev hitro obžaloval: “Velika napaka”

Odzivi prebivalcev pa so - če sodimo po njihovih zapisih na družbenih omrežjih - mešani. Nekateri premorejo razumevanje za gostince, spet drugi pa se nad dodatnimi stroški hudujejo. V eni od slastičarn v Neustadtu zaračunavajo po 50 centov za dodatne izdelke in pravijo, da so se za ta korak odločili, ker želijo ohraniti isto ceno sladoleda kot preteklo leto.

Potrošniki (in tudi gostinci) upajo, da se bodo cene kmalu stabilizirale, a kot še poročajo nemški mediji, je za napovedi, kaj se bo zgodilo do konca leta, še prezgodaj. Posebej v luči negotovosti glede carin, ki jih hoče uvesti ameriški predsednik Donald Trump. Medtem pa se bodo ljudje odločali sami in bodo morali sprejeti dejstvo, da jih bo obrok v restavraciji ali kavarni stal nekoliko več kot doslej, če bodo hoteli dodatni pribor ali slamico.

Številni jezni in razočarani, potem ko je Petrol zaprl znano črpalko (v podjetju se branijo z zanimivimi argumenti)