Zaradi takega ravnanja (nekaterih) trgovcev je zdravje kupcev ogroženo, zato pazite, kaj (in kje) kupujete

7. 7. 2025, 18:00 | Uredništvo
Zaradi takega ravnanja (nekaterih) trgovcev je zdravje kupcev ogroženo, zato pazite, kaj (in kje) kupujete (foto: Profimedia)
Profimedia

Opozorilo, ki ga res ne gre prezreti - in nekaj takega se res ne bi smelo dogajati, še posebej ne v času turistične sezone.

Na nedopustno ravnanje so opozorili na Facebook strani Halo, inšpektore oziroma platformi, ki se v sosednji Hrvaški bori za pravice potrošnikov - in to na ves glas. Pravijo, da tamkajšnja trgovska veriga Plodine s svojim neodgovornim ravnanjem ogroža zdravje potrošnikov - še posebj v času turistične sezone. Ob dostavi hrane in pijače se palete s številnimi ohlajenimi izdelki raztovarjajo na dvorišču trgovine, kjer zaradi organizacijskih in kadrovskih težav včasih stojijo na soncu in pri zelo visokih temperaturah tudi po osem ur ali več.

"Primer drastične neodgovornosti prihaja iz Ploč, kjer so v trgovini Plodine zjutraj raztovorili palete izvirske in mineralne vode, piva, energijskih pijač, mleka in drugih izdelkov, ki so cel dan stali na visokih temperaturah. Posledično so nekatere pločevinke Pepsi Cole in gaziranih pijač celo eksplodirale (na sliki)," so zapisali ob zelo zgovornih fotografijah.

"Nesporno je, da se to ne bi smelo zgoditi, zlasti ker visoke temperature (včeraj je bilo na 10 cm od tal oziroma asfalta izmerjenih kar +45 °C!!!) sprožajo kemične procese v plastični embalaži, ki spreminjajo sestavo in okus izdelkov ter povzročajo sproščanje kemičnih spojin škodljivih za človeški organizem," še dodajajo.

Pri Plitviških jezerih odkrili "novo vrsto": iščejo njeno lastnico

Poudarili so, da je Evropska agencija za okolje (EEA) ugotovila, da so vzorci urina, zbrani pri Evropejcih iz več držav, pokazali, da je izpostavljenost BPA-ju še vedno "znatno nad varnimi zdravstvenimi mejnimi vrednostmi" in da predstavlja potencialno tveganje za milijone ljudi. Študije so pokazale, da plastika na soncu sprošča škodljive spojine, kot je bisfenol A (BPA), ki v človeškem telesu posnema estrogen, povzroča hormonsko neravnovesje in je povezan z boleznimi, kot je sladkorna bolezen.

BPA je sintetična kemikalija, ki se pogosto uporablja v plastičnih in kovinskih posodah za živila, večkratnih plastenkah za vodo in ceveh za pitno vodo. Tudi v majhnih količinah lahko oslabi imunski sistem, navaja agencija. Drugi zdravstveni problemi, ki jih povzroča BPA, vključujejo neplodnost in kožne alergijske reakcije. BPA in dve drugi sorodni spojini, ki ju uporabljajo kot nadomestek za BPA, so namreč izmerili v urinu 2756 odraslih iz 11 držav: Hrvaške, Češke, Danske, Francije, Finske, Nemčije, Islandije, Luksemburga, Poljske, Portugalske in Švice. Raven preseganja je variirala med 71 % in 100 %, je poročala EEA.

Strokovno mnenje o tej zadevi je za platformo Halo, inspektore podal tudi strokovnjak za varnost in kakovost hrane: "Načeloma – kot to priporočajo tudi proizvajalci – morajo biti vsi živilski izdelki, ki so pakirani, hranjeni pri sobni temperaturi, v hladilniku ali zamrzovalniku do izteka roka trajanja. Kaj pa, če niso? Vsaka povišana temperatura spodbuja rast mikroorganizmov … kot pri mleku in mlečnih izdelkih. Večina teh izdelkov je pasterizirana ali celo sterilizirana. Če pri pasteriziranih izdelkih ostane kakšna bakterija ali kvasovka, potrebujejo čas, da se razvije zadostna količina bakterij, ki povzroči 'eksplozijo' pločevinke zaradi plinov. To se zgodi v približno 24 do 48 urah. Če so izdelki dodatno konzervirani s kemičnimi konzervansi (kot osvežilne pijače), se to obdobje podaljša na več tednov. A pri gaziranih pijačah, ki so izpostavljene vročini, pride do hitrega sproščanja raztopljenega CO₂, ki povzroči velik pritisk na embalažo in ta poči. To je kemična 'bomba', drugačna od mikrobiološke. Tveganja zaradi nepravilnega shranjevanja hrane rastejo s temperaturo in dolžino izpostavljenosti. Spremembe sestave zapakirane hrane se najprej kažejo v spremembi vonja, barve in okusa, kar jasno kaže, da izdelek ni primeren za uživanje," pravi Marijan Katalenić, strokovnjak za varnost in kakovost hrane.

Dodali so še, da je vse, kar je več kot 8 ur stalo na soncu v Pločah, zdaj že nekje na policah trgovin in čaka nevedne kupce. "Po besedah našega pravnega strokovnega sodelavca gre tu lahko celo za elemente kaznivega dejanja zaradi malomarnosti v poslovanju in ogrožanja življenja in zdravja potrošnikov. Zadnjo besedo o vsem tem bi morala imeti inšpekcija," so še zapisali na koncu.

Odpoklicem ni videti konca: če ste kupili ta izdelek, ga vrnite na mesto nakupa