Priljubljena športna znamka se temu očitno ni mogla izogniti.
Športni velikan Adidas je opozoril, da bodo uvozne dajatve, ki jih je uvedel predsednik Donald Trump, vplivale na zvišanje cen v ZDA za priljubljene modele superg, kot sta Gazelle in Samba, poroča BBC. "Ker trenutno skoraj nobenega našega izdelka ne moremo proizvajati v ZDA, bodo te višje carine sčasoma povzročile višje stroške za vse naše izdelke na ameriškem trgu," je dejal izvršni direktor Bjørn Gulden.
Proizvajalce oblačil so carine najbolj prizadele
Proizvajalci oblačil so med podjetji, ki jih carine najbolj prizadenejo, saj delovno silo večinoma pridobivajo v državah, kot sta Kitajska in Vietnam, ki so bile izpostavljene visokim ameriškim dajatvam. Adidas ni želel razkriti, za koliko naj bi se cene zvišale, je pa dejal, da je trgovinska vojna "ustavila" izboljšanje njihove finančne napovedi.
Gulden je pojasnil, da je trenutno nemogoče natančno oceniti zvišanje stroškov zaradi carin ali ugotoviti, kakšen vpliv bi to lahko imelo na povpraševanje potrošnikov po njihovih izdelkih. "Zaradi negotovosti v zvezi s pogajanji med ZDA in posameznimi izvoznimi državami ne vemo, kakšne bodo končne carine. Zato tudi ne moremo sprejeti nobenih 'končnih' odločitev glede nadaljnjih ukrepov," je dodal.
Podjetja opozarjajo, da nimajo tovarn
Vietnam je postal svetovno središče za proizvodnjo športne obutve in je predmet nekaterih najvišjih ameriških carin. Nike, Puma in Adidas imajo v jugovzhodni Aziji velike proizvodne obrate. Ameriški predsednik je uvedel carine z namenom vrnitve proizvodnje v ZDA. Toda podjetja, kot je Adidas, opozarjajo, da ZDA nimajo tovarn s specializirano opremo za izdelavo tekaških čevljev niti usposobljenih delavcev za njihovo upravljanje. Vietnam se trenutno sooča z najvišjimi dajatvami v višini 46 odstotkov, a so te trenutno začasno ustavljene za 90 dni, medtem ko države skušajo doseči boljše trgovinske sporazume. Gulden je v konferenčnem klicu z novinarji povedal, da je Adidas pred uveljavitvijo carin pospešil izvoz izdelkov v ZDA, da bi ublažil njihov vpliv. Izdelke, namenjene ZDA in proizvedene na Kitajskem, so preusmerili na druge trge.
Omenjeno podjetje je prejšnji teden objavilo preliminarne rezultate, po katerih se je dobiček v prvih treh mesecih leta skoraj podvojil - na 610 milijonov evrov, kar pomeni najuspešnejše prodajno obdobje v zgodovini podjetja za to obdobje, še poroča BBC. Superge Samba in nov model Taekwondo sta bila deležna velikega povpraševanja, prodaja je rasla na vseh trgih razen v ZDA. "Ironično lahko rečemo, da je za nas trenutno prednost, da nismo tako odvisni od ameriškega trga, v primerjavi s podjetji, ki so bolj ameriška," je dodal in s tem namignil na konkurenčnega proizvajalca - na Nike.