20. 10. 2021, 09:30

Adele izdala še eno čustveno skladbo, mi pa se sprašujemo - zakaj imamo radi nesrečne skladbe?

Profimedia

Ste se kdaj vprašali, zakaj se nas po navadi žalostne pesmi tako dotaknejo? Zakaj začnemo pospešeno razmišljati in zakaj čutimo čustva, za katera smo mislili, da smo jih že potlačili?

Adele in novi singel Easy On Me

Adele se je po šestletnem premoru od nove glasbe vrnila z novim singlom Easy On Me. 33-letnica je zopet presenetila s čustveno klavirsko spremljavo in napovedala nov prihajajoči album.

Z novo skladbo je še enkrat dokazala, kaj počne najbolje. Ustvarja pesmi, ki poženejo vse skrite solze. Takšne pesmi je ustvarila že leta 2011 s Someone Like You in leta 2015 s Hello.

Na vprašanje, o čem govori nov album, je Adele odgovorila: "O ločitvi, srček, o ločitvi." Pevka se je namreč okoli leta 2019 ločila od očeta svojega otroka Simona Koneckega.

Za britanski Vogue je povedala, da bodo pesmi njenemu sinu Angelu pomagale razumeti ločitev. "Zdelo se mi je, da mu želim skozi ta zapis, ko bo star dvajset ali trideset let, razložiti, kdo sem in zakaj sem se prostovoljno odločila, da bom njegovo življenje razbila v iskanju svoje sreče," je dejala. »Včasih ga je to resnično razžalostilo. In to je zame prava rana, za katero ne vem, ali jo bom kdaj lahko zacelila."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Adele (@adele)

Zakaj tako radi poslušamo žalostne pesmi?

Močnim baladam, preko katerih se avtor odpre, se je težko upreti. Psiholog dr. Robin hart pove, da je žalost običajno posledica neke izgube - pred kratkim ali že nekaj časa nazaj. Pravi: "Poslušanje glasbe, zlasti žalostne, nam daje priložnost, da začutimo občutek povezanosti." Pesem nam je lahko v tolažbo.

Ste že kdaj poslušali pesem in zdelo se vam je, da avtor artikulira točno to, kar čutite? Ker se na delo čustveno navežemo, nam besedilo govori. Razumemo ga na nek svoj način.

Priporočamo tudi: Peter Janjušević: "Starši otrokom pomagajo tako, da jih opogumijo za soočenje s strahovi!"

Ampak ne pozabite - zaradi solz ob glasbi, se lahko počutite nekoliko bolje. "Jok je sprostitev, ki nam daje priložnost, da dostopamo in obdelamo svojo žalost," pove Hart. Jok proizvede hormon prolaktin, za katerega psiholog pojasnjuje, da zmanjša občutek žalosti.

Ne podcenjujte moči in učinka glasbe

Kako se povežete s pesmijo, je odvisno od tega, kako vam je glasba prirojena. Glasba vam lahko olajša dostop do čustev in spominov, lahko pa vas povezuje z žalostnimi pesmimi in posledično žalostnimi čustvi.

Hart poudarja porast glasbene terapije za zdravljenje mladih, tistih z učnimi in komunikacijskimi težavami ter starejših, ki trpijo zaradi demence. Zakaj? Glasba dostopa do čustev in omogoča izražanje.

Bodite pozorni!

Če ob poslušanju žalostne glasbe ne čutite povezave ali se ne znate potolažiti, je to težava in morate poiskati nekakšno obliko strokovne pomoči. Z glasbo naj bi dosegli določeno obliko olajšanja ali sproščanja, zato bodite pri tem še posebno pozorni.

Preberite tudi: To je 5 astroloških znamenj, ki so (morda preveč) zaupljiva - ste med njimi?

Vir: independent.co.uk

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord