N.Z. | 24. 1. 2022, 14:54

Prenehajte otroku prepovedovati, da se jezi (raje ga naučite, kako z jezo ravnati)

profimedia

Medtem ko tradicionalno starševstvo praviloma zaobjema skrbi, da so otroci siti, oblečeni in imajo streho nad glavo, danes dobro vemo, da to še zdaleč ni edino poslanstvo dobrih skrbnikov. Včasih je prav tako (ali celo še bolj) pomembno, da pozornost namenimo tudi nihovemu čustvenemu blagostanju.

Zgolj to, da ste poskrbeli za otrokove fizčne potrebe, še ne pomeni, da vas ne potrebuje tudi na čustvenih ravneh. Obe področji starševskih skrbi namreč še zdaleč ne gresta z roko v roki, tako kot si to mnogi radi predstavljajo.

Čustveno zanemarjani otroci rado čutijo, kot da so naredili nekaj narobe, in se pri tem ne zavedajo, da jih čustveno zanemarjajo. Svojo bolečino ponotranjijo in se z njo borijo kot vedo in znajo, namesto da bi jim pri čustvenem opisemnjevanju pomagali čustveno dovolj inteligentni starši.

14 stvari, ki bi jih starši morali naučiti otroke, da bodo ti znali zrelo obvladovati svoja čustvena stanja:

  • 1. Vprašajte jih, kako se počutijo.

Otroka enostavno povprašajte, kako se počuti in kaj čuti. Naj se poskusi razložiti po svojih besedah. Ko se zdi, da so še posebno zatopljeni v svoje misli, jih po teh povprašajte.

  • 2. Ne vzbujajte jim občutkov krivde zaradi čustve, ki jih občutijo.

Vaš otrok ne more nadzorovati svojih čustev. Ta pridejo in gredo sama od sebe. Samo zato, ker se vam zdi, da ne reagirajo 'ustrezno', še ne pomeni, da je temu tudi zares tako. So sami svoji ljudje in dobro bi bilo, da se vsake toliko glede tega opomnite.

  • 3. Učite jih prepoznati posamezna čustvena stanja.

Otroka morate naučiti, da bo znal prepoznati posamezno čustveno stanje. Ko je jezen, poskrbite, da bo vedel, da je to, kar čuti, jeza. Ne dovolite, da jih čustvena stanja premetavajo, ne da bi jih znali dobro prepoznati in izraziti.

  • 4. Ne omalovažujte njihove individualnosti.

Dovolite otroku, da se izrazi na sebi lasten način. Ne zanikajte in ne spreminjajte tega, kar so. Če hoče nositi rdečo kapo, naj jo nosi. Ne silite jih nositi zelene samo zato, ker se to vam zdi bolj primerno.

  • 5. Uporabite čustvene besede, ko se pogovarjate z njimi.

Ko nekaj čutite, to čustvo ubesedite. Otrok bo tako razumel, kaj se dogaja z vami. Ne dovolite, da bi o vaših čustvenih stanjih ugibal.

  • 6. Poudarite, kako pomemben je pozitiven notranji monolog.

Občasno spomnite otroka, kako pomembno je, da o sebi razmišlja pozitivno. Ko je vznemirjen ali v stresu, naj se zaveda, da bo na koncu še vse v redu. Otrok naj se nauči motivirati sam sebe.

  • 7. Pogovorite se o neprijetnih čustvih.

Voljni morate biti spregovoriti z otrokom tudi o stvareh, ki so neugodne. Seveda se žalost ne zdi ravno prijetna, pa vendarle se z njo vsake toliko v življenju srečujemo prav vsi. Vedeti mora, da s svojim čustvom ni sam.

  • 8. Dovolite, da se izrazi skozi umetniško ustvarjanje.

Dovolite otroku, da se izrazi tako, kot si to sam tisti hip želi. Poskrbite, da mu bodo sredstava na voljo. Lahko gre za glasbo, slikanje ali karkoli, kar ga zanima.

  • 9. Pogovarjajte se z njim o tem, kako vi sami obvladujete svoja čustvena stanja.

Z otrokom se gre pogovarjati o tem, kako je mogoče obvladovati čustva. Naj ve, da se tudi sami trudite v tej smeri napredovati in kako pomembno je znati ta stanja obvladati. Naj tudi vedo, da čustev ne gre tlačiti vase ali jih zanikati.

  • 10. Vzemite si čas za druženje z otrokom zunaj (in v naravi)

Biti zunaj štirih sten doma je lahko nadvse sproščujoče. Poskrbite, da se bodo otroci zavedali pomena bivanja v naravi in druženja z ljudmi, ki jih imajo radi. Čeprav se vam sprva to ne bo zdelo veliko, pa se bodo na dolgi rok pokazali izjemni benefiti teh aktivnosti.

  • 11. Bodite dober zgled tako, da ne izbruhnete za vsako reč.

Dober zgled je vreden zlata. Vaš otrok se bo naučil čustveno reagirati tako, da bo posnemal vaše reakcije. Če vi sami ne znate obvladovati čustvenih stanj, bo to težko uspelo tudi njemu. Na srečo se je vsega tega vedno mogoče še priučiti.

  • 12. Otroku razložite meje.

Poskrbite, da se bo otrok naučil premisliti, preden iz čustvenega stanja reagira. Zgolj zato, ker se počuti slabo, še ne pomeni, da je prav, da izbruhne. Naj ve, da imajo naša dejanja tudi posledice.

  • 13. Poskrbite, da bo otrok vedel, da se lahko vedno obrne na vas.

Poskrbite, da bo otrok vedel, da se lahko na vas vedno zanese, še posebno, ko se želi počutiti varnega in zaščitenega. Otrok mora vedeti, da ga ne boste obsojali.

  • 14. Uporabite pri čustvenem opismenjevanju vse, kar vam je na voljo.

Obstajajo knjige, filmi in najrazličnejša didaktična sredstva, ki odlično razložijo naša čustvena stanja. Tako voden otrok se bo lažje poistovetil z drugimi ljudmi (in liki). Poučujte jih o vsem tem tako, kot čutite da potrebujejo. Posvetite se vsem čustvenim stanjem (in nikar ne zanemarjajte kakšnega od njih).

PRIPOROČILO

Ena najlepših vizualizacij čustvenih stanj, ki si jo bodo otroci z veseljem (in veliko zanimanja) ogledali, je risan film Inside Out.

Novo na Metroplay: Kako se dobro ločiti? | N1 podkast s Suzano Lovec