N.Z. | 3. 4. 2023, 06:00

Lucidno umiranje: raziskovalci zaznali unikatne možganske aktivnosti pri obsmrtnih izkušnjah

profimedia

Eden od petih pacientov, ki so jih uspeli oživeti po srčnem zastoju, opisuje lucidne obsmrtne izkušnje, čeprav naj bi bili za časa klinične smrti objektivno gledano nezavestni.

Obsežna študija raziskovalcev medicinske fakultete NYU Grossman je zajela vzorec 567 pacientov obeh spolov, katerih srce se je tekom njihove hospitalizacije v nekem trenutku ustavilo, v bolnišnici pa so jih morali zato oživljati. V študijo so zajeti dogodki, ki so se dogajali med majem 2017 in marcem 2020 v ZDA in Veliki Britaniji. Navkljub takojšnji obravnavi je le 10 % teh pacientov okrevalo do te stopnje, da so bili nato lahko odpuščeni iz bolnišnične oskrbe.

Izventelesne izkušnje

Preživeli so poročali o unikatnih lucidnih izkušnjah v času, ko naj bi bili klinično že mrtvi.

Med drugim so pripovedovali o izventelesnih izkušnjah, o tem, da so opazovali dogajanje in ob tem niso čutili bolečine ali strahu, pred ’očmi’ pa se jim je zvrtel film njihovega celotnega življenja, vključno s svojimi dejanji, nameni in mislimi, ki so jih usmerjali v druge.

Raziskovalci so ugotovili, da se obsmrtne izkušnje kvalitativno razlikujejo od halucinacij, deziluzij, iluzij, sanj ali motenj zavesti po oživljanju.

Pri opazovanih pacientih so spremljali tudi dogajanja v možganih in ugotovili, da so z obsmrtnimi izkušnjami povezane specifične možganske aktivnosti, med katerimi so tudi še slabo uro po oživljanju zaznavali t.i. gama, delta, theta in beta valove. Nekatere od teh valov je sicer mogoče zaznati le, ko so ljudje pri zavesti in tekom izvajanja višjih mentalnih funkcij, med katere uvrščamo razmišljanje, spominjanje in zavestno percepcijo.

"Spominjanje lucidnega izkustva, skupaj z intenzivnim dogajanjem v možganih, bi lahko bila znak, da je oseba izkusila obsmrtno izkušnjo, nam pa je to prvič v zgodovini uspelo ujeti s to obširno študijo," je povedal dr. Sam Parnia, britanski izredni profesor medicine na NYU Langone Medical Center, kjer je tudi direktor raziskav kadriopulmonalne reanimacije. "Izsledki naše raziskave zdaj ponujajo dokaz, da ljudje na robu smrti in v stanju kome zares izkušajo unikaten zavestni fenomen, kar doživljajo polnozavedni in v odsotnosti vsakega strahu."

Študija tako dokazuje, da se občutek za self in zavest, podobno kot nekatere telesne funkcije, ne končajo povsem v trenutku smrti, pišejo na Science Daily.

Izkušnja je resnična

"Prav tako pa teh lucidnih izkušenj ne moremo imeti zgolj za trik umirajočih možganov. V resnici gre za unikatno človeško izkušnjo, ki se zgodi v trenutku umiranja," dodaja Parnia.

"Ko možganske funkcije ugašajo, se v možganih sprožijo posebni naravni mehanizmi, med katerimi je tudi disinhibicija, ki omogoči globlji vpogled v osebnostno zavest, skupaj s tam shranjenimi spomini, vse od zgodnjega otroštva do trenutka smrti , pa tudi drugimi aspekti realnosti. Čeprav nihče ne ve, kakšen naj bi bil evolucijski namen tega fenomena, pa odkritje zastavlja nova vprašanja glede človekove zavesti v trenutku smrti."

Avtorji študije so v zaključku svojega poročila zapisali, da zbrani podatki niso absoluten dokaz, da imajo obsmrtne izkušnje pacientov morda nek višji pomen, prav tako ne morejo biti dokaz, da se zavest nadaljuje tudi po smrti. Po drugi strani pa njihovi izsledki vsega tega tudi ne morejo zanikati.

Vse, kar lahko ta trenutek (brez nadaljnih raziskav) potrdijo, je, da je fenomen obsmrtnih izkušenj resničen in da si ljudje tega niso zgolj namislili.

V študijo, ki so ji dali ime AWARE II., je bilo vključenih 25 ameriških in britanskih bolnišnic.

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del