N. V. | 8. 8. 2024, 08:00
Po 18 letih raziskav so ugotovili: to je najbolj stresna služba na svetu!
Bi uganili, katera kariera je resnično najtežja? Namig: ni to, kar mislite. Na vrhu lestvice je poklic, ki ga ne bi pričakovali. Preberite, kateri poklic zahteva največ in zakaj.
Vsako delo je stresno. V službi se vsi vsakodnevno soočamo z različnimi zahtevami, pričakovanji in pritiski. Poleg tega nas vse bremeni še neprestano usklajevanje med profesionalnimi in osebnimi obveznostmi.
A dejstvo je, da so nekatere službe bolj stresne od drugih. Delovna mesta z visokimi zahtevami, odgovornostmi in pričakovanji po rezultatih pogosto nosijo večji stres. Poklici, kot so zdravniki, gasilci, policisti in učitelji, vključujejo odgovornost za življenja in dobrobit drugih ljudi, kar naravno prinaša višjo raven stresa. Prav tako na ljudi z menedžerskimi položaji in delovnimi mesti v hitro spreminjajočih se industrijah, kot sta tehnologija ali finance, pogosto letijo visoka pričakovanja in morajo biti sposobni hitrih odločitev, kar lahko povzroči izčrpanost in napetost. Tudi delovna mesta, kjer je veliko negotovosti, kot so recimo samostojni podjetniki, lahko povzročijo večji stres zaradi nestabilnosti dohodka in pomanjkanja varnosti. In čeprav so vsi ti poklici zagotovo na številnih podobnih seznamih, tokrat niso zasedli prvega mesta na seznamu najbolj stresnih poklicev.
Najbolj stresna služba na svetu
Kitajski raziskovalci so razkrili, katero delo je najbolj stresno. Raziskavo so izvajali 18 let z več kot 136 tisočimi udeleženci.
Najbolj stresno delo na svetu je natakar!
Ni skrivnost, da je streženje miz težko delo. Tu so nehvaležen delovni čas, zanemarljivo plačilo, izčrpana stopala in neželeno nagovarjanje s strani pijanih obiskovalcev. Natakarji so med delovnim časom ves čas psihično in fizično pod pritiskom.
Dejavnik psihičnega in fizičnega stresa je izredno velik, še bolj pomemben pa je stres, povezan s tem, ali imate službo, ki vam omogoča, da imate občutek nadzora in je spoštovana. Natakarji imajo nizke dohodke, nimajo nagrade za dobro opravljeno delo, niso deležni velikih pohval in da se ne počutijo cenjene. Čeprav so zdravniki, učitelji in podobni poklici psihično zahtevnejši, se delavci počutijo spoštovane in zato bolj motivirane ter manj podvržene stresu. In prav ta kombinacija stresnih dejavnosti je poklic natakarja pripeljala na vrh neslavne lestvice.
Delo natakarja zaradi stresa tako ni zdravo. Znanstveniki so tudi ugotovili, da stres povzroča veliko pogostejšo uporabo cigaret in alkohola med natakarji. Kitajski znanstveniki trdijo, da imajo natakarji kar 58 odstotkov večje tveganje za težave s srcem in pogosteje utrpijo možgansko kap – v povprečju imajo 22 odstotkov večje tveganje za možgansko kap kot tisti z nizko stresnimi službami. Številka poskoči na 33 odstotkov za ženske, če podatke razdelimo po spolu.
Če ne že prej, je zdaj postalo jasno bolj kot kadarkoli, da si natakarji in natakarice zaslužijo ogromno mero našega spoštovanja!
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere