N.Z. | 6. 1. 2023, 13:40

Vizualne halucinacije izkuša veliko (klinično povsem zdravih) ljudi, a tega ne upajo priznati

profimedia

Ko govor nanese na vizualne halucinacije, ljudje otrpnejo in vsakršne, tudi najbolj mile, tovrstne izkušnje avtomatično zanikajo. Raziskovalci so zdaj prišli na sled dejstvu, da so takšne izkušnje veliko bolj razširjene v celotni populaciji, kot so pred tem verjeli.

Izsledki nedavne študije (objavljene decembra 2022) so pokazali, da vizualne halucinacije izkuša skoraj 40 % (raziskovane ne-klinične) populacije, vsebina in narava teh izkušenj pa je lahko podobna tistim, ki jih sicer opazujemo pri psihozah.

V študiji, v kateri je sodelovalo 466 študentov, se je poleg presenetljivo visoke frekvence tovrstnih izkušenj izkazalo tudi, da ta izkustva zaradi strahu pred patologizacijo in stigmo praviloma spremljata nelagodje in stres. Raziskovalci so si bili zato edini, da gre naravo fenomena bolje raziskati prav v ne-klinični populaciji in ga s tem normalizirati.

Rezultati raziskave:

  • od 466 udeležencev jih je 395 (84,8%) poročalo o nenavadnih (neobičajnih) vizualnih izkušnjah,
  • od 466 udeležencev jih je 176 (37,8%) poročalo o vizualnih halucinacijah, ki so po vsebini podobne tistim, ki smo jim priča pri psihozah,
  • glede na celoten vzorec jih je 17,4% vseh bilo mnenja, da njihovo izkustvo sodi v definicijo vizualne halucinacije.

Udeleženci raziskave so večinoma poročali o videnjih silhuet ljudi, ko so bili sami doma in običajno zvečer.

Študentje, ki so sodelovali v raziskavi, so si izkušnje skušali razložili različno:

  • 112 od 176 (78,8%) jih verjame, da so se z njihovo percepcijo poigrali možgani,
  • 83 (58,45%) pa jih je verjelo, da se jim je tako verjetno ’le zazdelo’, ker so bili utrujeni.

Navkljub poskusom normalizacije jih je še vedno veliko verjelo, da vizualne halucinacije predstavljajo grožnjo njihovemu mentalnemu (takšnih je bilo 66 ali 46,48% tistih, ki so imeli takšne izkušnje) ali fizičnemu zdravju (41 ali 28,8%). Raziskovalci so si bili edini, da jim je prav takšna, torej negativna, percepcija teh izkušenj nato povzročala (nepotreben) stres.

Sklep raziskave

Vizualne halucinacije so v ne-klinični populaciji zelo razširjene in običajne, hkrati pa na več načinov precej podobne tistim, ki jih sicer opažamo pri ljudeh s psihozami. Zavedanje, da se izkušnje vizualnih halucinacij pojavljajo na celotnem spektru populacije, pa bi lahko normaliziralo ta izkustva in zmanjšalo negativno percepcijo (ter z njo povezan nepotreben stres).

Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev