N. V. | 10. 5. 2024, 06:00
Kako vzgojiti sočutnega mladeniča, ki ne bo mamin sinček? Slavni psiholog razkriva 4 ključna pravila
Slavni psiholog je po obsežni raziskavi ugotovil, da ni nič boljšega za fanta kot biti navezan na mamo – vsaj v prvih letih življenja.
Čeprav smo zakorakali globoko v 21. stoletje, je prepričanje, da je treba moške že od malih nog vzgajati trdneje, še vedno globoko zakoreninjeno. Številni verjamejo, da je treba sinove manj razvajati in od njih pričakovati, da so močni in borbeni ter da ne jokajo. Vendar znanost pravi drugače. Novejša raziskava je pokazala, da je treba s fanti v prvih letih njihovega življenja ravnati z več nežnosti in sočutja kot z deklicami.
"Sinove je težje vzgajati"
Slavni nevropsiholog Allan N. Schore je dokazal, da se desna hemisfera možganov pri dečkih razvija počasneje kot pri deklicah. Poenostavljeno povedano, fantje so manj občutljivi za zvoke in ljudi okoli sebe, zaradi česar so lahko bolj zahtevni. Težje prenašajo stres in so manj odporni proti motnjam pozornosti, kar se kaže že v zgodnjem otroštvu.
Zato fantje, ki imajo strožje matere, ki so jih že od otroštva vzgajale s trdo roko, brez veliko čustev, postanejo bolj anksiozni, kar potem vpliva na nevronske povezave v možganih, ki so odgovorne za samokontrolo in socializacijo. Zdravilo za to je nežna, trdna vez med sinom in materjo, ki temelji na razumevanju, izpolnjevanju otrokovih potreb po ljubezni in bližini. To ima velik vpliv na razvoj možganov že v prvem letu življenja.
4 pravila slavnega psihologa za vzgojo sinov
- Sin in mati se po rojstvu naj ne ločita. Ločitev od matere takoj po rojstvu povzroči ogromen stres za vse otroke, še posebej pa je pomembno, da se dečki ne ločijo od svoje matere, saj se jim v nasprotnem primeru nenadoma poveča stresni hormon (kortizol). Če so dlje časa stran od matere in se posledično dlje časa vzdržuje ta visoka stopnja stresa, lahko to resno vpliva na razvoj možganov in na zdravje otroka.
- Mama naj s sinom preživijo ves porodniški dopust ali do njegovega prvega rojstnega dne. V tem obdobju so najbolj ranljivi.
- Matere naj do svojih sinov ne bodo stroge, še posebej ne v prvem letu življenja. Čim manj naj sebe in otroka izpostavljajo stresu. Do sina naj pristopijo s potrpežljivostjo, saj otroci zelo dobro zaznajo negativna čustva. Nikoli jim ne smejo braniti jokanja in naj jih zaradi tega nikoli ne spravljajo v zadrego. Mame prav tako naj sina nikoli ne pustijo samega, ko joče. Takrat otrok potrebuje potrditev, da je vreden ljubezni. Mame naj svoje sinove pogosto objemajo, božajo in poljubljajo, piše Zelena učionica.
- Na zdravje majhnih dečkov zelo negativno vplivajo zunanji toksini, na primer fenol, ki ga lahko najdemo v nekaterih plastičnih izdelkih (kot so stekleničke, dudice in igrače), v čistilih, v kozmetičnih in higienskih izdelkih in gradbenih materialih. Vedno je dobro preveriti etikete izdelkov in se izogibati tistim, ki vsebujejo katere koli potencialno škodljive kemikalije. Ob preveliki izpostavljenosti toksinom lahko namreč pride do resne težave v razvoju desne polovice možganov.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere