V podkastu Greenroom smo takrat gostili prvo damo parlamenta Urško Klakočar Zupančič, ki je prvič iskreno spregovorila o novi ljubezni z glasbenikom Borom Zuljanom. Med drugim nam je zaupala, kaj jo navdihuje in kaj osrečuje, v kaj verjame, česa jo je najbolj strah in kaj so njene želje in cilji.
V predvolilnem letu bomo v podkastu Greenroom gostili tudi politike in političarke z željo, da jih predstavimo drugače - ne skozi njihove programe in obljube, temveč skozi zgodbe, ki jih pišejo kot ljudje. Pred mikrofon je tokrat sedla prva dama parlamenta Urška Klakočar Zupančič, ki je prvič iskreno spregovorila o novi ljubezni z glasbenikom Borom Zuljanom. V pogovoru odkrito in iskreno spregovori o tetovažah, sinovih in pojasni, zakaj je posvojila opico iz Ugande ter kaj se z njo dogaja.
Naša prva dama parlamenta je nedvomno posebna ženska številnih plati. Lahko jo občudujemo ali kritiziramo, a vedno si jo zapomnimo. Ne samo, da izstopa s svojimi značilnimi rdečimi salonarji in tetovažami, s katerimi sporoča, da je politika tudi prostor za avtentičnost, je tudi prava mojstrica besed. Samozavestna, neposredna, pogumna, včasih predrzna, a vedno jasna. V družbi, ki pogosto ne prizanaša ženskam v politiki, zna razprostreti krila in pokazati vso svojo moč, ki ni le politična, temveč tudi globoko osebna.
Pod drobnogledom javnosti
Na začetku pogovora Urška Klakočar Zupančič spregovori o tem, kako se je njeno življenje v zadnjih treh letih spremenilo, ko je vsak njen korak viden, opazovan in tudi kritiziran. Ne samo v dejanjih, temveč tudi v pojavi. Med drugim prizna, da nima stilista in da si oblačila kupuje sama v veleblagovnici. "Nič od tega ni drago, vse je konfekcija in niti nimam želje, da bi nosila neke znamke. Nosim tisto, kar mi je všeč, in to že od nekdaj."
Razvpiti rdeči salonarji
Voditeljici pove zgodbo o rdečih čevljih, ki so zdaj njen največji zaščitni znak. "Pred vstopom v politiko nikoli nisem nosila visokih pet, vedno sem bila bolj kavbojski tip z okovanimi škornji in ozkimi hlačami, tudi kot sodnica," prizna. Najprej ni bila navdušena nad idejo, da bi nosila rdeče salonarje oz. je še omahovala, ali naj jih pred prvo sejo v parlamentu obuje ali ne. "Ne zato, ker so bili rdeči, ampak ker so bili neudobni." Ti salonarji so kmalu postali prepoznavni. "Meni se zdi lep zaščitni znak, ki so ga lansirali tisti, ki širijo šovinistične ideje in so dosegli to, kar so."
Zanimivo je, da je njen prvi čevelj tudi razstavljen v vitrini Državnega zbora, prav tako pa tudi predmeti nekdanjih predsednikov državnega zbora, ki so jih najbolj zaznamovali.
Pri tetovažah še ni rekla zadnje
Ne samo rdeč salonar, tudi tetovaže so njen zaščitni znak. Ima jih manj kot deset, so okusne in se ne vidijo vse. "Vsak (tatu) zaznamuje neko stvar v mojem življenju, dve liliji sta moja otroka, pikapolonica je sreča." Pokaže še rdeč salonar na nogi, ki seveda ne sme manjkati, pa tudi dve želvi. "Želvica pa zato, ker je to najljubša žival enega od mojih sinov, pa tudi sicer smo bili vedno obsedeni z želvami – tako plišastimi kot živimi." Poleg tega je lepa tudi simbolika te živali, kar razloži.
Pogum je zapustiti cono udobja
Spominja se tudi svojega otroštva - že takrat je imela močna načela in stališča, pripoveduje. "Bila sem razmišljujoč otrok in imela sem izjemno bujno domišljijo in si vse mogoče naslikala v glavi." Vsekakor pa tudi vedoželjna in pogumna. "Moja mama mi vedno reče: 'Joj, Urška, da se ti ne bo kaj zgodilo, ker si tako pogumna, ker poveš tako, kot je.' Ampak jaz ne znam drugače kot povedati tako, kot je." Iskreno prizna.
Na vprašanje voditeljice, ali se strinja z indijskim filozofom in mistikom Oshojem, da če smo pogumni, smo tudi nori, kar simbolno pomeni, da je ta norost pogum za drugačnost, da razmišljamo s svojo glavo in da smo pristni, odgovori.
"Jaz večkrat ljudem rečem, da če želite imeti zanimivo in srečno življenje, tudi tako, ki bo malo bolelo, morate iz cone udobja. Izstopiti iz kletke, v katero nas družba zapira, da ostajamo omejeni. In ko stopiš enkrat iz te kletke, ko si res svoboden, takrat se začnejo dogajati lepe stvari. To si je pa treba upati, a večina si ne, ker nas je strah neznanega. Jaz sem to že spoznala in me ni več strah."
Voditeljico še zanima, ali jo je sploh še česa strah. "Da bi se kaj zgodilo mojim bližnjim, ne bom lagala, da me tega ni malo strah," sočutno pove, in nadaljuje, da ne razmišlja več o tem in da gleda pozitivno naprej.
Pogled v preteklost in k ''čarovnicam''
V nadaljevanju spregovori tudi o svoji fascinaciji s preteklostjo in navdušenostjo nad zgodovinskimi filmi, romani, kraji. Pripoveduje o svojih dveh romanih Gretin greh in Sibilina sodba in zakaj si je izbrala 17. stoletje kot čas dogajanja. Pojasni, da so se čarovniški procesi dogajali prav takrat, in ne v srednjem veku, in kako sta ji glavni junakinji podobni.
"Smo še daleč od tega, da bi ženska lahko razprostrla svoja krila. Ampak kjer ženska pokaže vso svojo žensko energijo, jo je pa izjemno težko obvladovati." Ima pa več upanja za moške. ”Danes je vse več razsvetljenih moških, ki vedo, da so lahko bolj moški, če ženski ne pristrižejo peruti."
Na vprašanje, ali verjame v reinkarnacijo, pove, da je še vedno toliko pri tleh, da ne ve, ker ni dokazov. "Če sem se reinkarnirala, sem bila zagotovo kakšna ženska, ki je zgorela na grmadi."
Po horoskopu dvojčica in kača
Urška prizna, da rada bere horoskope. Je dvojčica in kača po kitajski astrologiji. Astrologe je tudi obiskala in bila zadovoljna z razlagami. Na vprašanje, ali bi šla tudi po nasvet k njim, če bi bila pred pomembno odločitvijo, pa pove, da ne. "Zaupam svoji intuiciji, sem zelo intiuitivna in poslušam samo sebe. Ljudje nosimo veliko odgovorov v sebi."
Sinova s kraljevskima imenoma
Spregovori tudi o sinovih Davidu in Filipu, ki končujeta 6. razred. In kakšna sta v šoli, zanima voditeljico. "Lahko bi bilo boljše, ampak se trudita. Ne zaviram njune kreativne energije in tudi nisem nekdo, ki bi bil obseden z ocenami svojih otrok."
Njena največja misija pri vzgoji je, da bi ju naučila spoštovati svet okoli njiju, sprejemati drugačnost in biti sočutna, da ne obsojata in da sprejemata vse, kar jima bo življenje prineslo. "Potem sem kot mama naredila vse," je odločna. Odkrije tudi, da je eden od njenih sinov nadarjen pianist, obiskuje glasbeno šolo in upa, da ga bo morda pot vodila naprej v glasbene vode, čeprav si želi postati tudi pilot.
Zaljubljena in ljubljena
Naša predsednica parlamenta ne skriva več svoje sreče. Našla jo je z Borom Zuljanom, ki je vrhunski kitarist. "Kako močno je prebudil vaše srce," se je glasilo vprašanje. "Ja, kar močno," prizna. Ni bila pa to ljubezen na prvi pogled ali dotik, še odgovori voditeljici. "To se samo zgodi. To je bilo zelo intimno, osebno, zasebno in tako si tudi želiva, da ostane."
Z iskro v očeh opisuje ljubezen, ki se ji je zgodila. "To je tisto čisto čustvo, ki povezje dva, ki sta si sicer zelo različna, ampak oba imata pa globoko čustvovanje, ki sva ga oba iskala kar dolgo v življenju." Na vprašanje, ali je Bor tudi eden tistih razsvetljenih moških, je odgovor seveda takoj pritrdilen. "Zagotovo mora biti," v smehu doda. "Midva se hitro pogovoriva, kje je kdo dober ... tako da, je lepo."
Urška, tako kot njen partner, obožuje rock, pa tudi etno glasbo. Razkrije še, katero skladbo si najraje večkrat zavrti in zapoje. Na koncertu v Odiseji, kjer bo septembra največji rock spektakel in kjer bo nastopil tudi Bor Zuljan, seveda ne bo manjkala.
Strastna ljubiteljica živali in lastnica opice
Proti koncu spregovori še o njeni neizmerni ljubezni do konj in njene kobile Gine, ki je že prava gospa, saj je z njo že 18 let. Pred dvema letoma je v Ugandi posvojila še mladička šimpanza, ki so jo poimenovali po njej. Čustveno razloži, kako in zakaj se je odločila, da pomaga pri reševanju živali, ki jih sicer najdejo pri ubitih samicah, rehabilitirajo in vrnejo v divjino. V ganljivi pripovedi pove, zakaj se ji zdi to pomembno in plemenito dejanje.
Političarka v ringu
Na koncu se voditeljica dotakne še njenega delovanja v politiki. Zanima jo komentar na kritike o njenem vedenju, gostja pa spregovori tudi o žaljivkah, ki so postale vsakdanje. "Zakaj je nam tako všeč, da se drugi slabo počutijo, da se mora poniževati, da se dobro počutimo."
Voditeljica ji omeni svetovno knjižno uspešnico Mel Robbins z naslovom The Let them theory, kjer avtorica predlaga, da namesto da se borimo proti vedenju drugih, naj se raje osredotočimo na lastne odzive in na lasten mir. Drugih ne moremo spremeniti, pustimo jih, da so, kar so. Gostja prizna, da je to res, vendar je težko. "Čestitam tistemu, ki je sposoben toliko samokontrole. Verjamem, da se to doseže, ampak je potrebnih kar nekaj treningov. Sem stalno v interakciji z ljudmi, ki niso prijetni, zato reagiram človeško."
Ob koncu podkasta naša predsednica parlamenta še razkrije, kaj si najbolj želi, da se ta trenutek spremeni v naši državi, in kako lahko spremenimo svet na boljše.