Kaj so znaki, da z mikrobiomom v našem črevesju ni vse v najlepšem redu

23. 5. 2025, 09:01
Kaj so znaki, da z mikrobiomom v našem črevesju ni vse v najlepšem redu (foto: Aleksandra Saša Prelesnik)
Aleksandra Saša Prelesnik

Kompleksni ekosistem mikroorganizmov v našem črevesju igra ključno vlogo pri našem splošnem počutju in ohranjanju učinkovitega imunskega sistema, zato premalokrat pomislimo, da so nekatere naše težave nastale zato, ker za ta mikrobiom ne skrbimo dovolj dobro. Kdaj vemo, da naš mikrobiom ni najbolj zadovoljen?

"Če kakšen dan pozabimo zaliti vrt, ne bo konec sveta. Če ga ne zalivamo mesec dni, pa nastane problem," v podkastu Več vem, bolje jem kot jasno analogijo poda dr. Teja Klančič, ko se s Pižamo pogovarjata o vsem, kar moramo vedeti o zdravju našega mikrobioma. Vrt v tem kontekstu je seveda prispodoba za naše telo in neposredno za naš mikrobiom, kjer z majhnimi spremembami na področju prehrane poskrbimo, da živimo bolj zdravo, ohranjamo zdrav mikrobiom in si s tem zagotovimo boljše počutje. 

In prav splošno počutje bo najprej na udaru, če naš mikrobiom ne bo ustrezno nahranjen in vzdrževan. Kronična napihnjenost, bolečine po hranjenju, tudi kronična driska so nekateri jasni simptomi, za katere dr. Klančič pravi, da so morebitni indikatorji porušenega mikrobioma. "Če se to pojavlja, če je kronično, moramo preveriti, zakaj se to dogaja," še opozori, saj včasih takšne težave, če nas ravno ne ovirajo pri vsakdanjih obveznostih, radi kar malce potisnemo na stran.

Ker je mikrobiom tako pomemben akter v ohranjanju dobrega počutja in splošnega zdravja, je prav, da smo pozorni, kaj nam morda sporoča. Tudi tako, da kdaj pogledamo v stranišče. "Bodite pozorni na blato, na frekvenco odvajanja. Vsi bi morali gledati v stranišče. Tam niso samo ostanki hrane. 50 odstotkov je bakterij in tam se pokaže slika našega zdravja," v podkastu pove dr. Klančič.

Opazujte torej morebitne simptome, ki bi lahko nakazovali, da morate uvesti spremembe v prehrano in življenjski slog, da si zagotovite zdrav mikrobiom. "Če vam določena hrana povzroča težave, če ste nenadoma postali intolerantni na nekatera hranila, je to v največ primerih problem prepustnosti, ranjenosti črevesja," še doda dr. Klančič, ki pa v podkastu ovrže tudi kar nekaj mitov o naših »črevesnih sopotnikih«, kot jih poimenuje Pižama. 

Da boste imeli kar čim bolj urejeno prebavo, odlično počutje za poletne vragolije in razkrili, kaj se skriva za namigom o 30 vlakninah na dan, pa si na tej povezavi poglejte celotni podkast Več vem, bolje jem z dr. Tejo Klančič.

Dr. Teja Klančič s Pižamo razkrije skrivnosti mikrobioma (tudi to, kako nanj vpliva vsakdanji stres)