Američan, ki obožuje Slovenijo, jo je tokrat mahnil v Piran, to pa je tisto, kar ga je v slikovitem mestecu na slovenski obali najbolj navdušilo ...
Simpatičnega mladega Američana Aarona Arnolda najbrž ni treba posebno predstavljati. Potem ko se je iz ameriške zvezne države Georgije zaradi študija na ljubljanski ekonomski fakulteti preselil v Slovenijo, je kar hitro postal prepoznaven z informativnimi in duhovitimi posnetki o Sloveniji in Slovencih, ki jih objavlja na svojem YouTube kanalu Life with Aaron Arnold (Življenje z Aaronom Arnoldom).
Slovenijo resnično obožuje in marsikatere slovenske kotičke ali običaje skozi njegove oči ugledamo v drugačni luči. Tokrat se je odpravil v Piran, slikovito mestece na slovenski obali, kjer se je nastanil v apartmaju v središču mesta. Že ob prihodu so ga očarale barvite, ozke uličice, med hojo po katerih je imel občutek, da je "vsak korak kot z razglednice".
Morda vas zanima tudi:
- "Res so zelo zaščitniški do ...": Američan v Sloveniji tokrat o šokantnih podrobnostih o Slovencih
- Američan na pustovanju na Ptuju doživel neverjetno izkušnjo
Svoje raziskovanje je nato začel na Tartinijevem trgu, kjer je v enem izmed okoliških lokalov spil kavo in občudoval arhitekturo, posebej Benečanko, zgodovinsko stavbo iz 15. stoletja, ki velja za najlepši primer beneškogotske arhitekture v Piranu.
Razgled mu je vzel sapo
Sledil je vzpon do cerkve sv. Jurija, priljubljene razgledne točke. Njen prostostoječi zvonik, je sledilce poučil Američan, je bil zgrajen po bolj znanem modelu: zvoniku stolnice sv. Marka v Benetkah.
"Razgled mi je res vzel sapo. Rdeče opečnate strehe, sinje modro jadransko morje, v daljavi pa vidiš celo Trst," je pogled, ki ga marsikateri domači obiskovalec slovenske obale jemlje za samoumevnega, nato komentiral Aarnold.
Potem ko si je vzel nekaj časa za razlago zgodovine piranskega obzidja in mestne zgodovine nasploh, je imel na seznamu še en daljši sprehod po ozkih ulicah, mimo skritih restavracij in prikupnih trgov, kjer se zdi po njegovih besedah vsak detajl "kot košček zgodovine, ki čaka, da ga odkriješ", ustavil pa se je tudi pri cerkvi Marije Zdravja in kipu morske deklice na piranski Punti.
Slednjega je sicer napačno pripisal kiparju Zvonku Cari, ki po našem vedenju ne obstaja – v resnici je njen avtor Miha Pečar.
A kar ga je najbolj osupnilo, ni kakšen zgodovinski element, odličen obrok ali razgled, temveč preprosto: zaključek dneva v Piranu. Mesto mu je namreč postreglo s sončnim zahodom, ki ga ni pričakoval. "To je eden najbolj dih jemajočih zatonov dneva, kar sem jih videl," je bil navdušen. Če to ni dokaz, da se radost pogosto skriva v najmanjših stvareh ...