El Camino v naši neposredni bližini: romarska pot, ki vodi skozi čudovito naravo - le kakšno uro vožnje od nas

1. 7. 2025, 12:01 | Uredništvo
Gozd (foto: Profimedia)
Gozd
Profimedia

Ste vedeli, da je manj kot uro vožnje in jugovzhodno od Zagreba zelo zanimivo območje?

V osrčju osrednje Hrvaške, med reko Savo in bosansko mejo, leži regija Banovina. Zeleno gričevnato območje, prežeto z zgodovino, kulturo in toplino skupnosti. Prav tu od leta 2022 poteka pohodniška in romarska pot Camino Banovina, ki je del svetovno znane mreže Camino de Santiago.

Pot je dolga 75 kilometrov, njena posebnost pa so bogata zgodovina, prelepi naravni razgledi ter duhovna in kulturna dediščina mest Sisak, Petrinja, Glina in Topusko. Romarska pot sledi zgodovinski meji nekdanjih imperijev in razkriva slikovito zelenomodro pokrajino. Na poti se odpirajo razgledi na reke, vodne površine, gozdove in valovito gričevje – vse to pa simbolizira tudi logotip Camina Banovine: školjka, oblikovana v modrih in zelenih odtenkih. Atraktivne etape pa dobesedno pustijo brez besed, saj je narava čudovita - sredi poletja pohodniki uživajo v objemu svežine gozdov, ki očarajo na prvi pogled.

1. etapa: Sisek–Petrinja (22 km)
Pot se začne v mestu Sisek, enem najstarejših mest na Hrvaškem, kjer reka Kolpa objema bogato rimsko in vojaško zgodovino. Trasa vodi skozi podeželje do Petrinje, mesta, ki simbolizira odpornost in prenovo po potresu leta 2020.

Kdaj bo vročina popustila?

2. etapa: Petrinja–Prnjavor Čuntićki (20 km)
Etapa vodi iz središča Petrinje mimo cerkva, gozdov in razglednih točk do Prnjavorja Čuntićkega, kjer stoji starodavna cerkev sv. Antona Padovanskega in ponuja duhovni mir sredi narave.

3. etapa: Prnjavor Čuntićki–Glina (27 km)
Najdaljša etapa pelje skozi zeleni predel Banovine do Gline, zgodovinskega kraja, znanega po prvi hrvaški himni in bogatem kulturnem izročilu. Pokrajina je tu umirjena, polna tišine in prostora za razmislek.

4. etapa: Glina–Topusko (17 km)
Zaključna etapa vodi proti jugu do Topuskega, znanega zdraviliškega kraja z rimskimi termalnimi vrelci in samostansko zgodovino. Popoln kraj za simboličen zaključek poti – z regeneracijo telesa in duha.

Camino Banovina tako ni zgolj pohodništvo, je potovanje skozi prostor, zgodovino in čas. Regija, ki jo je zaznamoval potres, danes vabi z obnovljeno energijo, gostoljubnostjo in tiho lepoto. Pot je označena z rumenimi puščicami in školjkami, ki povezujejo vse poti Camina po Evropi. Ob zaključku prejmete tudi uradno potrdilo (Compostelo) – spomin na pot, ki pusti sledi v duši.

Turisti so nori na Slovenijo! Znano podjetje zabeležilo kar 286 odstotkov več rezervacij (to je največji hit)