Svinjarija, kaj se dogaja na Jadranu! Hrvaška javnost osupla, za to je zagrožen zapor do treh let!

13. 5. 2025, 07:00 | E. Č.
Svinjarija, kaj se dogaja na Jadranu! Hrvaška javnost osupla, za to je zagrožen zapor do treh let! (foto: Profimedia)
Profimedia

Poletna sezona se sploh še ni začela, že se na obalah Jadranskega morja dogajajo nedopustne stvari, zaradi katerih Hrvati izgubljajo živce.

Na enem izmed otočkov blizu Biograda na Moru so domačini posneli sumljiv prizor, ki je na Hrvaškem sprožil val ogorčenja med ljubitelji morja in narave. Posnetek, objavljen na Facebooku, prikazuje domnevno ilegalni lov na hobotnice, pri katerem naj bi lovci uporabili modro galico, kemično spojino, ki je zaradi svoje strupenosti strogo prepovedana za uporabo v morju.

Na posnetku je mogoče videti osebo, ki ponoči spušča osti v morje ob uporabi močne svetilke, kar je že samo po sebi prepovedano. Poleg tega v vodo izpušča modro tekočino, za katero se sumi, da je bakrov(II) sulfat, splošno znan kot modra galica. Ta snov povzroči, da hobotnice panično zapustijo svoja skrivališča, kar jih naredi lahke tarče za lovce. Posnetek je bil objavljen z naslovom "Ručak ili euri?" (Kosilo ali evri?), kar dodatno poudarja problematiko lova morskih organizmov za komercialne namene.

Modra galica je sicer običajen pesticid, ki se uporablja v kmetijstvu, a je zaradi svoje strupenosti za morske organizme in škodljivega vpliva na morski ekosistem strogo prepovedana za uporabo v morju. Njena uporaba lahko povzroči hude posledice za celotno morsko okolje, saj uničuje morske organizme, vključno z ribami, mehkužci in drugimi živalskimi vrstami.

Zakonodaja na Hrvaškem strogo prepoveduje uporabo kemičnih sredstev za lov rib in drugih morskih organizmov. Po 204. členu Kazenskega zakonika je za tovrstne prekrške zagrožena kazen do treh let zapora.

Poleg tega je kakršnakoli prodaja rib, ulovljenih v sklopu športnega ribolova, prav tako prepovedana. Zato morajo kupci rib na Hrvaškem biti posebej pozorni, da ribe kupujejo le od pooblaščenih ribičev, v restavracijah pa vedno zahtevajo račun oziroma certifikat, ki potrjuje zakonit izvor morskih dobrot.

Na Cresu ponoči v morju ujeli Slovenca: osupljivo, kaj sta počela (Hrvati kričijo, da je to prepovedano!)