Prvomajski prazniki so za nami in v tem času so številni Slovenci že tradicionalno odpotovali na hrvaško obalo.
Minuli konec tedna je minil v znamenju prometnih zastojev, saj so se številni Slovenci pa tudi Avstrijci in preostali turisti po prvomajskih praznikih iz obmorskih krajev vračali domov. Gneča je bila velika, kar dovolj zgovorno priča o dejstvu, da je bilo v priljubljenih turističnih krajih veliko gostov. Medtem ko si gostinci verjetno manejo roke, pa se domačini jezijo. V minulih sezonah se je namreč izkazalo, da tudi lokalno prebivalstvo še kako čuti posledice turistične gneče.
Jezni voznik ni izbiral besed
Tako se je že pred časom na hrvaškem Redditu razvila zanimiva razprava, v kateri so številni uporabniki izrazili svoje mnenje o turistih - še posebej pa so se jezili nad svojimi sosedi, saj jim njihovo vedenje ni niti malo všeč. Razpravo je sprožil uporabnik, ki se je jezil zaradi gneče na cesti in res ni izbiral besed. "Včeraj zvečer sem se vračal iz Slavonije nazaj proti morju. 90 % turistov vozi katastrofalno. Na avtocesti na desnem pasu vozijo 75 km/h, na levem pa divjajo s 160 km/h. Na cestninskih postajah popoln kaos – nihče ne ve, kam gre, vrivajo se v vrste in se obnašajo, kot da so najpametnejši (velika večina – Italijani). Potem pa okoli 22. ure na avtocesti srečaš avtomobile brez prižganih luči? Kaj za vraga? Danes sem šel do Vrata Jadrana v McDonald's in tam pride skupina približno 10 Italijanov – smejijo se, norčujejo iz osebja, potem pa se poberejo in pustijo za sabo pravo svinjarijo – kot zadnji neotesanci. Cene apartmajev za tujce bi morali dvigniti vsaj 5-krat, da bi odvrnili take smetnjake ali pa jim preprosto prepovedati vstop v državo. Oprostite, ampak res imam vsega dovolj – preveč je neotesanosti, brez kulture in spoštovanja," je bil iskren.
Z njim se je strinjala še ena uporabnica: "Ferragosto sovražim iz dna duše. Najhujši del sezone. Ko sem že na koncu z živci, takrat pridejo oni. Nisem videla slabše higiene in vzvišenega vedenja pri nikomur drugemu. Vozijo brez glave, spijo na plažah, po parkih, železniške postaje so umazane in polne glivic ter uši. Že prvi dan dopusta se polomijo, urgenca jih je polna."
Nad navadami italijanskih gostov se je jezil tudi uporabnik, ki dela v turističnem sektorju. "Organiziram ladijske izlete. Italijani so na splošno najslabši gostje. Težavni, nevljudni, umazani, vedno barantajo. Za njimi imaš res veliko za čistiti," je zapisal.
Turisti = idioti
byu/mikazye incroatia
Žalosten opomnik na drugačne čase
Eden od uporabnikov pa se je z nostalgijo spomnil preteklih časov. "Realno gledano, najboljše je bilo takrat, ko so večinoma prihajali domači stari »purgerji«, bogati stari italijanski jadralci ter revnejši Čehi in Slovaki. To je bilo do vojne in nekaj let po njej. Takrat si lahko videl, koliko skrbnosti so turisti imeli do kraja, kjer so preživljali najlepše dni v letu ... Danes pa je vsega preveč – a hkrati ničesar pravega. Turisti so kot pisani izdelek – karton in plastika. Apartmaje danes oddajajo domačini, tujci, bivši Jugoslovani - vsakršni ljudje, ki pred desetimi leti niso vedeli, kaj je murta ali motar, kaj šele, da bi znali gostu predstaviti ta košček dežele v najlepši luči, kot se je to nekoč počelo. Pred 20 leti si bil s svojimi gosti prijatelj – skupaj ste si nazdravili, delili ste si domače specialitete. Oni bi prinesli nekaj svojega, ti si jim ponudil nekaj domačega. Danes pa je vse: pridi, poglej, plačaj - in koga briga." Lahko bi rekli, da ta zapis nosi pomembno sporočilo. Jasno je, da turizem ni samo industrija, ampak odnos. Ko se izgubi tisti človeški, pristni stik (ki si ga verjetno želijo številni gostje), tudi turistična destinacija izgubi del svojega šarma.
"Včasih so potovali le tisti z večjo kupno močjo, raziskovalci, avanturisti, ljudje, željni izkušenj. Nato pa so se uveljavili kolektivni dopusti, prazniki in podaljšani vikendi - in delavski razred je moral nekam "počivat". Turizem je ljudi naučil, da si lahko z denarjem kupijo nasmeh natakarja, sobarice in prodajalca. Ironično je, da so turisti, ki danes prihajajo, v slabšem finančnem položaju kot domačini - a še vedno mislijo, da prihajajo v državo "na kolenih", kjer jih vsi pričakujemo s ponižnostjo," je zapisala uporabnica. Dodala je, da je vedenje nekaterih turistov, zlasti iz določenih regij (npr. iz Italije) resnično problematično - po njenem mnenju so brez osnovnih manir, glasni, nevljudni do osebja, nespoštljivi do prostora, v katerem bivajo. "Brisanje čevljev z brisačami, mazanje posteljnine s kremami, puščanje apartmajev v neredu - vse to kaže na odnos, ki nima spoštovanja," je dodala.
"Nemci so nekoliko drugačni - pogosto iščejo pravičnost, debatirajo, včasih celo utrujajo z zahtevami - a večinoma gre za stalne goste, ki poznajo lokalno okolje. Avstrijcev in Švicarjev je vse manj - kot da so se umaknili. Približno dostojanstven odnos imajo pogosto Madžari, Slovaki, Poljaki – skromnejši, ampak s podobnimi življenjskimi razmerami," so besede, s katerimi je opisala svoja opažanja. Pravi še, da turizem pogosto razkrije še socialno realnost, skozi videz, navade in vedenje. "Vidiš zanemarjenost, pomanjkanje osnovne higiene, nezainteresiranost za okolico. Marsikdo izraža nezadovoljstvo nad cenami, šteje cente, pritožuje se - a resnica je: če nimaš sredstev za potovanje, ostani doma ali prilagodi pričakovanja," je še opozorila. Po njenem mnenju turizma, kakršnega smo poznali nekoč (s spoštovanjem, povezovanjem in kulturno izmenjavo), danes ni več. "Priča smo množični potrošnji, praznini v vsebini in pomanjkanju resničnih doživetij. Država je čudovita, to vemo, a zanimivih vsebin - kulturnih, doživljajskih - pogosto primanjkuje. Namesto doživetja - lunapark. Namesto kulture - vlakec iz traktorja."