Kaj hitro se lahko na prvi pogled sanjski dopust sprevrže v pravo nočno moro ...
V Pulju in Umagu policija obravnava dva primera spletne prevare, v katerih sta bili oškodovani poljski državljanki, ki sta želeli najeti počitniško nastanitev na Hrvaškem. Oba primera razkrivata podobno shemo: lažna najemodajalca sta zavajala žrtvi z lažnimi oglasi in od njiju pobrala več sto evrov, nastanitve pa nikoli nista zagotovila.
Prvi primer je prijavila poljska turistka, ki je 23. aprila na eni izmed spletnih strani za oddajo nastanitev zasledila ugodno ponudbo za najem hiše v kraju Banjole pri Pulju. Po navodilih iz oglasa je nakazala več sto evrov za rezervacijo in polog. Ko je sledil dogovor o predaji ključev, je domnevni lastnik zahteval še dodatno plačilo, kar je ženska zavrnila. Ko je ugotovila, da gre za prevaro, se je obrnila na puljsko policijo.
Drugi primer se je zgodil konec junija. Druga poljska državljanka je na družbenem omrežju objavila, da išče apartma v Umagu. Kmalu se ji je oglasil lažni najemodajalec, ji poslal fotografije apartmaja in bančni račun za polog. Ko je ženska prispela na navedeni naslov, se nihče ni oglasil. Takrat je postalo jasno, da je bila tudi ona prevarana.
Policijska uprava Istra je potrdila, da še poteka preiskava obeh primerov. Ob tem so izdali opozorilo vsem turistom in domačinom, naj bodo pri rezervaciji nastanitev preko spleta izredno previdni. Priporočajo preverjanje identitete najemodajalcev, prisotnost polnega imena in priimka, kontaktnih podatkov ter morebitne povezave z registrirano agencijo. Goljufi pogosto uporabljajo družbena omrežja in ponarejene spletne strani za pridobivanje osebnih podatkov in finančnih sredstev.
Hrvaške oblasti pozivajo k prijavi sumljivih oglasov ter svetujejo uporabo preverjenih in uveljavljenih platform za rezervacijo nastanitev.