L. PA. | 10. 9. 2024, 08:00
Znani vplivnež na obisku pri nas: "Slovenija je evropska Kanada!"
"Obožujem občutek, ko pridem nekam in takoj začutim utrip kraja," je sledilcem ob obisku Ljubljane sporočil ustvarjalec vsebin iz Kanade, ki mu na družbenih omrežjih skupno sledi več kot 100.000 ljudi.
Jonny Arnott je kanadski ustvarjalec vsebin na Instagramu (okoli 40.000 sledilcev) in TikToku (okoli 80.000 sledilcev) ter popotnik. Živel je že na Nizozemskem, v Veliki Britaniji in ZDA, njegov zadnji projekt pa je pred dopolnjenim 30. letom obiskati 30 evropskih držav.
Poleti je med drugim potoval po Makedoniji, Albaniji, Bosni in Hercegovini in na Hrvaškem, pot ga je nedavno zanesla tudi v Slovenijo, ki jo je oklical za "evropsko Kanado".
"Neverjetno udobno je tukaj, še vedno pa imaš občutek, da si v mestu. Ljudje so izjemno prijazni, v bistvu me spominjajo na Kanadčane, pa tudi vzdušje na splošno me spominja na Kanado; stil je res kul, podoben kot v Torontu," je komentiral tiktoker, ki je pohvalil tudi hrano in restavracije; vse, kar so s prijatelji do zdaj poskusili, naj bi bilo "res odlično". Odpravili pa so se tudi do Muzeja novejše in sodobne zgodovine Slovenije.
"Čudovito in unikatno mesto z res izjemnim starim delom, tako da bi priporočal vsem, da pridejo v Ljubljano," je zaključil.
@jonnyarnott what other popular destinations can you think of that have preserved their natural beauty well? #lakebled #slovenia #travel #tourism #traveleurope #overtourism #sustainabletourism ♬ original sound - Jonny Arnott
Kot večina turistov se je Arnott nato odpravil tudi do Blejskega jezera, za katero je dejal, da je Slovencem "uspelo izjemno dobro ohraniti njegovo naravno lepoto".
"Čeprav je okoli jezera veliko turističnih aktivnosti in veliko ljudi pride na izlet za le en dan, je kljub temu ogromno kotičkov, ki so videti res nedotaknjeni".
Morda vas zanima tudi:
- Bizarna prepoved na priljubljeni počitniški destinaciji
- Prvi mož Appla v Sloveniji, kaj ga je najbolj navdušilo?
Je Slovenija Balkan?
Še preden se je Arnott odpravil v Slovenijo, je s sledilci delil svojo dilemo v zvezi s tem, ali Slovenija spada pod Balkan. "Danes uradno zapuščamo Pulj in Hrvaško po nekaj tednih ter se odpravljamo v Slovenijo. Želel sem reči, da s tem zapuščamo tudi Balkan, toda nisem prepričan, ali je Slovenija del Balkana? Sporočite mi, ali veste," je dejal v videoposnetku.
"O tem se ne strinjamo niti v Sloveniji. Ker smo bili del Jugoslavije, nas imajo številni za Balkan, a je naša kultura precej drugačna od te v preostalih balkanskih državah," je dejal eden od Arnottovih slovenskih sledilcev.
Po Wikipediji so meje Balkana zaradi številnih nasprotujočih si definicij sporne. O obsegu regije ni splošnega dogovora, izraz pa po večini definicij v celoti zajema Albanijo, Bosno in Hercegovino, Bolgarijo, Grčijo, Kosovo, Črno goro, Severno Makedonijo, evropsko Turčijo, romunsko obalo, večino Srbije in velik del Hrvaške. Včasih pa izraz zajema tudi južne dele Slovenije.
Dr. Božidar Jezernik, profesor na ljubljanski filozofski fakulteti, kjer med drugim predava etnologijo Balkana, je pred leti v intervjuju za Večer dejal, da je srbski geograf Jovan Cvijić meje Balkana postavil na rekah, najprej južno od Ljubljanice pa nato od Save, kar pomeni, da je en del Ljubljane na Balkanu, drugi pa ne.
Omenil je še, da Maria Todorova, bolgarsko-ameriška avtorica, v angleškem izvirniku knjige Imaginarij Balkana Slovenije ni uvrstila med balkanske države, v srbskem prevodu knjige pa Slovenijo najdemo med balkanskimi državami. Celo ena teoretičarka ima o tem dve različni mnenji.