Kamnik danes poleg zgodovine in narave vse bolj slovi tudi po vrhunskih mikropivovarnah, v katerih ustvarjajo piva vrhunske kakovosti.
Ko omenimo pivovarsko kulturo v Sloveniji, najprej pomislimo na večja mesta, kot sta Ljubljana in Maribor, pa tudi Laško. A že kar nekaj časa to ne velja več.
Turizem in pivo
V zadnjih letih vse več turistične pozornosti privablja slikoviti Kamnik. Mestece nedaleč od Ljubljane in v objemu Kamniško-Savinjskih Alp je postalo živahno stičišče za ljubitelje craft piva od blizu in od daleč. Kamnik je danes eden izmed krajev z največ pivovarnami na prebivalca na svetu, zato je obisk prava poslastica za ljubitelje kraft piva in aktivnega turizma.
S svojo dinamično mikropivovarsko sceno se je Kamnik uveljavil kot nepričakovani dragulj na slovenskem turističnem zemljevidu. V mestu in njegovi okolici so vzniknile številne družinske in neodvisne mikropivovarne, ki so ga s svojo inovativnostjo in strastjo do tradicionalnega in sodobnega pivovarstva postavile na današnji pivovarski zemljevid.
Te "domače" pivovarne ne ponujajo le izvrstnih piv, temveč tudi edinstveno doživetje, pogosto povezano z degustacijami, ogledom proizvodnje in pogovorom s pivovarji.
Pivo, ki ga ne pozabiš
Med najbolj prepoznavnimi kamniškimi pivovarnami sta Pivovarna Mali Grad, ki se ponaša z edinstvenimi recepturami in prepoznavno vizualno identiteto, ter Maister Brewery, ki s svojim pivom med drugim obuja duh slovenskega generala in pesnika Rudolfa Maistra.
Tu je še Domača pivovarna pod Menino, ki pivo vari s hmeljem iz najvišje ležečega hmeljišča v Sloveniji in pa Barut Brewing and Blending - inovativna pivovarna treh prijateljev, ki so si za svoje pivovarske podvige v mestu ustvarili lasten funkcionalen laboratorij. Kamnik se je s svojo dinamično mikropivovarsko sceno uveljavil kot nepričakovani dragulj na slovenskem turističnem zemljevidu.
View this post on Instagram
Kamniške mikropivovarne pogosto stavijo na nefiltrirana, nepasterizirana in naravna piva, pri katerih je poudarek na lokalnih sestavinah, eksperimentiranju z okusi in spoštovanju pivovarske tradicije.
Pivska doživetja
V mestu se lahko turisti podajo na edinstveno doživetje, ki so ga poimenovali Pot piva, športno-kulinarično turo med kamniškimi pivovarji.
Pot piva se je začela leta 2021, njena priljubljenost pa je hitro prerasla lokalne okvirje. Zato danes podobno izkušnjo organizirajo tudi v Žalcu in Ljubljani. Njihova zasnova je preprosta in privlačna: vrhunsko lokalno pivo, okušeno ob raziskovanju krajevne kulturne in naravne dediščine, z dodatkom športnih in animacijskih vsebin.
View this post on Instagram
Zaradi svoje inovativnosti in kakovosti je Pot piva prejela znak "Edinstvena doživetja Slovenije", ki ga Slovenska turistična organizacija (STO) podeljuje najboljšim ponudnikom. Prejeli pa so tudi prestižno mednarodno nagrado Travel & Hospitality Award za najbolj inovativnega slovenskega turističnega ponudnika.
V svoji ponudbi imajo različne pakete.
Pa še pivski festivali!
V Kamniku gostijo tudi dogodke, kot je denimo Kamniški festival piva in okusa, ki vsako leto privabi številne obiskovalce, pivovarje in kulinarične ustvarjalce. Dogodek je odlična priložnost za spoznavanje raznolike pivske ponudbe in mreženje z ustvarjalci pivovarske scene.
Torej, vabljeni!