V svetu, kjer se "trajnost" vse prevečkrat uporablja kot fraza, so Radlje ob Dravi dokaz, da se tudi majhne skupnosti lahko postavijo ob bok največjim. A le s premišljenimi odločitvami, dolgoročno vizijo in vztrajnim delom.
Po zahtevnem postopku presoje so Radlje kot prva in edina občina na Koroškem dosegle ZLATI znak Slovenia Green, ki je najvišje priznanje Slovenske turistične organizacije (STO) v okviru Zelene sheme slovenskega turizma (ZSST).
Ko se trud obrestuje
Pridobiti zlati znak ni preprosto. Še posebej pa to ni preprosto danes, ko so merila strožja kot kdajkoli. Več kot 90 kazalnikov, terensko preverjanje, višje zahteve po strateškem načrtovanju in vključevanju vseh deležnikov. A Radlje tega izziva niso le sprejele, temveč nadgradile svojo predhodno srebrno oceno in postale ena vodilnih slovenskih destinacij na področju trajnostnega razvoja.
K rezultatu je nedvomno prispevalo usklajeno in predano delo Občine Radlje ob Dravi, neutrudnega Javnega zavoda ŠKTM Radlje ob Dravi, Zelene ekipe destinacije, turističnih ponudnikov, društev, javnih zavodov in podpore lokalnega prebivalstva, ki s svojim razumevanjem in sodelovanjem sooblikujejo zeleno zgodbo Radelj.
Kultura, narava in sodelovanje
Na področju Kulture in tradicije je destinacija prejela maksimalno oceno 10/10, kar potrjuje sistematičen pristop k ohranjanju dediščine. Zelo visoke ocene so dosegli tudi v sklopih Destinacijski management, Poslovanje turističnih podjetij & komunikacija ter Narava in krajina.
Številke povedo le del zgodbe. Ključ do uspeha pa so vsekakor tudi ljudje. Občina, javni zavodi, turistični ponudniki, prostovoljci, društva in prebivalci – vsak je prispeval del v mozaik zelene preobrazbe.
Radlje ob Dravi so uspešno prestale ponovno presojo in prejele ZLATI znak Slovenia Green, ki ga Slovenska turistična organizacija podeljuje v okviru Zelene sheme – nacionalnega sistema za spodbujanje trajnostnega turizma po mednarodnih standardih GSTC.
Dobre prakse, ki navdihujejo
Med projekti, ki so prepričali presojevalce in navdušili obiskovalce, izstopajo:
-
Prvo in edino javno biološko kopališče v Sloveniji, umeščeno ob Dravski kolesarski poti, z mednarodno priznano modro zastavo.
-
Turistični paketi Z vlakom na kopanje, ki s pomočjo Slovenskih železnic spodbujajo trajnostno mobilnost.
-
Sistem donirane hrane, ki zmanjšuje količino odpadkov in povečuje solidarnost.
-
Robot za ločevanje odpadkov z umetno inteligenco v centru KOCEROD – edini tak v Sloveniji.
-
Zasaditev medovitih travnikov, občinskih sadovnjakov in sonaravno upravljanje gozdov.
-
In ne nazadnje – Zavod Radela, ki zaposluje invalide in proizvaja večkrat nagrajeni jabolčni sok.
Turistična ponudba občine temelji na lokalnih naravnih in kulturnih posebnostih, ki jih obiskovalci lahko podrobneje spoznajo v TIC Javnega zavoda ŠKTM Radlje ob Dravi.
Res je lepo!
Vzpostavljena je bila tudi nova destinacijska znamka Radlje. Res je lepo., ki odraža pristne vrednote kraja, izpostavlja trajnostne usmeritve ter povezuje prebivalce, obiskovalce in gospodarstvo v enotno razvojno zgodbo.
Spodaj si oglejte njihov najnovejši promocijski video in se prepričajte, zakaj so Radlje res tako posebne!