To so prejemniki Michelinovih zvezdic: med njimi ni priznane ljubljanske restavracije

12. 6. 2025, 12:18 | Vir: STA
To so prejemniki Michelinovih zvezdic: med njimi ni priznane ljubljanske restavracije (foto: Žiga Živulović jr./Bobo)
Žiga Živulović jr./Bobo

Na Michelinovem zemljevidu letos sveti 12 slovenskih zvezdic. 

Z njimi se ponaša devet slovenskih restavracij, ena manj kot lani. Ana Roš je s Hišo Franko v Michelinovem vodniku za leto 2025 obdržala najvišje priznanje, tri zvezdice, restavracija Milka s kuharskim mojstrom Davidom Žefranom je obdržala dve, še sedem restavracij se jih ponaša z eno.

"Dosežek Ane Roš in Hiše Franko je zagotovo odmeven tako v regiji kot tudi globalno. Danes je Hiša Franko ena od zgolj 153 restavracij na svetu, ki se ponašajo s tremi Michelinovimi zvezdicami, ampak je tudi 37., ki se hkrati ponaša s tremi rdečimi in zeleno Michelinovo zvezdico," so izpostavili na Slovenski turistični organizaciji (STO).

To so prejemniki Michelinovih zvezdic: med njimi ni priznane ljubljanske restavracije
Facebook/Hiša Franko

Po eno zvezdico so obdržale restavracije Cob iz Portoroža, kjer ustvarja Filip Matjaž, Hiša Linhart iz Radovljice, kjer ustvarja Uroš Štefelin, Hiša Denk z Gregorjem Vračkom (Zgornja Kungota), Grič z Luko Koširjem (Šentjošt nad Horjulom), Dam z Urošem Fakučem (Nova Gorica), Gostilna pri Lojzetu s Tomažem Kavčičem (Vipava) in restavracija Pavus z Markom Pavčnikom (Grad Laško). V Michelinov vodnik 2025 je uvrščenih 72 restavracij, devet več kot lani.

Tri znamenja bodo iz današnjega petka, 13., potegnila največ

Letos je vodnik Michelin Sloveniji prvič podelil tri posebna priznanja, in sicer Young Chef Award, Service Award in Sommelier Award. Priznanje Young Chef Award prejme Filip Matjaž iz restavracije COB, nagrado Sommelier Award Anže Kristan iz Gostilne pr Lojzetu, Service Award pa je šla v roke Janu Sinčiču iz Salicornie.

Devet restavracij je prejelo zeleno Michelinovo zvezdico. Na novo jo je prejela restavracija hotela Plesnik, v kateri ustvarjata chefa Janez Bratovž in Tom Čopar, z njo pa se ponašajo še Galerija okusov, kjer ustvarja Marko Magajne, Gostilna Krištof s šefom Urošem Gorjancem, Gostilna Repovž z Grego Repovžem, Grič, kjer ustvarja Luka Košir, Hiša Franko z Ano Roš, Hiša Linhart z Urošem Štefelinom, Gostilna Mahorčič s Ksenijo Krajšek Mahor in Špacapanova hiša, kjer ustvarja Ago Špacapan. Ljubljanska restavracija Strelec pa je letos ostala brez zvezdice. 

Osupljiva najdba na Antarktiki presenetila celo največje strokovnjake: odkritje, ki bo spremenilo vse

Novo na Metroplay: Spoznajta Ajdo in Vida – par, ki prosti čas najraje preživlja v naravi. Tokrat sta se na pot odpravila s kolesi, kjer sta med potjo in soncem naredila postanek za Luštno malico. Svež, sočen in preprost užitek za dva.