Uredništvo | 28. 11. 2024, 16:17

V Mariboru še vedno diši po poletju in dalmatinski hrani

Mediaspeed

Na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Maribor, šoli z okusom, kot pravi njihov slogan, so k sodelovanju povabili Regionalni center za gostinstvo in turizem Dalmacije, srednjo šolo iz Splita. V okviru mediteranskih delavnic se je odvila najbolj okusna novinarska konferenca, kjer so predstavili praktično izobraževanje in delavnice Dalmatinske kuhinje, ki bodo v okviru Erasmus+ projekta v sodelovanju s Srednjo turistično in gostinsko šolo iz Splita ter vrhunskim hrvaškim chefom Ivico Katićem potekale še vse do konca tedna.

V okviru projekta Erasmus+ ves teden gostijo dijake in učitelje, se s kulinaričnimi presežki spominjajo na poletje, ki se je že davno poslovilo, in upajo, da bodo mariborski dijaki z novim znanjem lahko na Štajersko kadarkoli priklicali morske skomine. In da ni ostalo samo pri dijakih in učiteljih, se jim je pridružil tudi vrhunski kuharski mojster Ivica Katič, chef kuhinje v 5-zvezdničnem hotelu Ambasador v Splitu. "Trenutno delam v velikem hotelu, sicer pa sem delal že po vsem svetu, v Nemčiji, Dubaju, delal sem že v hotelih vseh kategorij, imam 25 let izkušenj v višjekategornih hotelih."

Vrhunski hrvaški chef Ivica Katić prinaša dragoceno znanje

Slovenci imamo v krvi okus za dalmatinsko hrano in zato je dalmatinska kulinarika stalnica tudi v ponudbi najimenitnejših slovenskih restavracij. Zato je pomembno, da dijaki kuharstva in strežbe usvojijo pripravo in postrežbo izbranih dalmatinskih jedi. Gostje so v okviru projekta Erasmus kulinarična znanja mariborskim dijakom ves teden razdajali na delavnicah, dijaki pa so pod mentorstvom chefa Ivice Katića v šolski kuhinji pripravili večhodni meni z dalmatinskimi jedmi.

"Lepo smo se imeli, uživali smo v pripravi novih ribjih jedi. Pripravili smo brancina, iz njega naredili carpaccio, se naučili pripraviti nove omake. Najbolj zanimivo in uporabno mi je bilo filiranje ribe. Katić nam je pokazal načine, kako lahko meso v celoti odstranimo in dobimo čim manj ostankov, ki pa jih lahko uporabimo še naprej. Naučil nas je tudi pripraviti omako, ki paše zraven in kako se jed dekorira. Super smo se imeli!" je nad prejetim znanjem navdušen Jaša Jager, dijak na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Maribor, smer gostinski tehnik.

Erasmus Ivica Katić Dalmatinska kuhinja

Ivica Katić

Mediaspeed

Pomembno vlogo pri prenašanju znanja ima zagotovo želja po poučevanju, ki jev kuharskem mojstru iz Splita zelo velika. Pravi namreč, da je njegova življenjska pot prišla do točke, ko se je odločil, da začne svoje znanje prenašati na mlajše generacije, dijakom, učencem. "Razlog tiči v veliki potrebi po izobraženih kuharjih, in samo mi, mentorji z veliko izkušnjami, jih lahko izobražujemo in spodbujamo, da pridejo v našo stroko, da se profesionalizira naš poklic in panoga izboljša v celoti. V kratkem času, ko sem tu v Mariboru, sem prepoznal veliko potenciala v učencih, ki želijo biti del našega gostinskega sveta. Mladi so se pripravljeni učiti. Uloviti jih je treba, jih podpreti, jih ne podcenjevati in jim povedati, da je sicer težko, ampak da se da in da tisti, ki se odločijo živeti za ta poklic, jim to lahko uspe. Samo skupaj lahko dosežemo vrhunski nivo gostinstva."

Prestižne nagrade mariborskih dijakov

Večina tekmovanj in mednarodnih izmenjav, ki se jih v okviru projekta Erasmus+ udeležujejo dijaki Srednje šoli za gostinstvo in turizem Maribor, poleg kulinaričnega znanja širijo splošno razgledanost, spoznavajo tuje kulture in jezike ter tako bogatijo svoj izkustveni svet in poznanstva. Na mednarodnih tekmovanjih so tako samo v letošnjem šolskem letu osvojili več odličij najžlahtnejših barv: 

Erasmus Ivica Katić Dalmatinska kuhinja

Dušan Erjavec, ravnatelj Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor

Mediaspeed
  • Na mednarodnem tekmovanju srednjih šol za gostinstvo in turizem iz držav bivše Jugoslavije GATUS sta ekipi kuharstva in strežbe osvojili zlati priznanji, turizem srebrno priznanje, skupaj so osvojili pokal za 3. mesto.
  • Na Braču se je odvilo mednarodno tekmovanje v mešanju koktajlov – njihova ekipa je osvojila zlato priznanje.
  • Na Gostinsko-turističnem zboru so v kategorijah kuharstvo in turizem prejeli srebrni priznanji, strežba je osvojila najvišje priznanje - zlate barve, ekipno so zasedli 3. mesto.

Na svoje dijake sta ponosna tako profesor Grega Frangež, ki je zadolžen za koordinacijo projekta Erasmus+, kot ravnatelj Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor, Dušan Erjavec. "Obiski priznanih kuharjev iz tujine so korak k temu, da naši dijaki prepoznavajo način dela v kuhinji, v tem primeru mediteranske, z visoko priznanim mojstrom in kuharskim šefom Draganom Todorovićem, ki je danes v naši družbi, da imajo možnost videti ne samo znanje, ampak tudi izvedeti, da je delo v kuhinji delo, ki je profesionalna pot, ki jih lahko vodi po celem svetu."

Profesor strežbe iz Srednje šole za turizem in gostinstvo Split (iz Turističko-ugostiteljske šole Split), Dragan Todorović, pravi, da je sicer pogosto v Mariboru in da z veseljem vsakič znova prinaša pozdrave z Brača, še rajši pa znanje. "Sem nismo prišli samo pokazati, kaj znamo, ampak smo prišli sem, da vas tudi nekaj naučimo. Naši dijaki so med najboljšimi v Evropi in z modernizacijo naš center postaja med najboljšimi in najmodernejšimi v Evropi. Upam, da bodo kolegi iz Maribora prišli kdaj tudi k nam in še naprej sodelovali z nami. Zahvaljujem se jim za vse, da se lahko počutimo kot doma."

Mojster Todorovič ali kolega z Brača, kot ga prijateljsko kliče ravnatelj, je za dijake pripravil dve delavnici o mešanju koktejlov, organizirali pa so še več kuharskih delavnic. "Pripravili smo kuharske delavnice tudi za zunanje obiskovalce, ki so se lahko preizkusili tudi v mešanju koktejlov, na katerih smo imeli zelo dobro udeležbo. Prisotni so se nekaj naučili, nekaj okusili, bistvo vsega pa je, da smo se družili in skrbeli za prepoznavnost šole."

Erasmus Ivica Katić Dalmatinska kuhinja
Mediaspeed

V začetku leta 2025 jih bo že drugič obiskal kuharski mojster s Krete, s katerim so njihovi dijaki kulinarične dobrote ustvarjali že lansko pomlad, v okviru programa Erasmus pa takoj po novem letu skupina dijakov z mentorji odhaja na izmenjavo oz. delovno prakso na Kanarske otoke, natančneje na Tenerife. Zelo dobro sodelujejo tudi s hotelsko verigo Sava hoteli, kjer večina dijakov opravi praktično usposabljanje. Želijo si, da postanejo uveljavljeno regijsko središče na področju gastronomije in turizma, je jasen Grega Frangež, koordinator projekta Erasmus+.

"Bili smo že na Tenerifih, Kreti, v Italiji, v 5-zvezdičnem hotelu na Hrvaškem. Nekateri dijaki so bili prvič na letalu, nekateri prvič izven meja republike Slovenije. Ker naša šola niso samo dijaki, del nas so tudi učitelji in drugi, vsem omogočamo izobraževanja prek tečajev in usposabljanj. Vesel sem, da imamo možnost povabiti tudi gostujoče strokovnjake, tako kot ta teden, ko znanje prenašajo na naše dijake in zaposlene. Velika zahvala gre vodstvu, ki te zadeve podpira in skrbi, da šola postane regijski center za razvoj gostinstva, gastronomije in kulinarike."

V želji, da gastronomijo in turizem še bolj približajo osnovnošolcem, ki se odločajo za delo v gostinstvu, so se v sodelovanju z Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem Maribor uspešno udeležili tudi Kariernega sejma v Mariboru. Tam so v prepoznanem skupnem nastopu dokazali, da so izobraževanja za njihove poklice več kot odlična naložba.

 

Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere