Turisti drvijo na ogled v Sloveniji najdenih dragocenih in izjemnih zgodovinskih predmetov (FOTO)

6. 5. 2025, 07:00 | Ma.Po.

V osrčju slikovitega Posočja, obdanega z zelenimi vrhovi in modrino reke Soče, se skriva edinstven muzej. Njegov pomen je izjemen tudi v svetovnem merilu.

Gre za Kobariški muzej, ki obiskovalce popelje po poteh soške fronte, na kateri so se med 1. svetovno vojno v brutalnih razmerah borili vojaki različnih narodov, tudi slovenski fantje.

Muzej danes velja za eno najbolj ganljivih in pristnih pričevanj pretresljive evropske zgodovine z začetka 20. stoletja. Slovenski muzej je bil večkrat tudi odlikovan s prestižnim priznanjem Evropski muzej leta.

Kobariski muzej
Tina Kosec/Bobo

Redke zbirke

Tu se srečamo z vojaškimi in osebnimi predmeti vojakov, njihovimi uniformami, preluknjanimi čeladami, čutarami, posodami za hrano, fotografijami z bojišča in pismi najdražjim. Pa tudi z najrazličnejšim orožjem, ki so ga v tistem času v vojni uporabljali: od pištol in nabojev do granat in manjših topov.

Kobariski muzej soska fronta
Muzej ne ponuja junaških zgodb, temveč resničnost vojne – surovo in bolečo, mnogi bi rekli, da tudi brezsmiselno.
Ma.Po.

Zgodovina se tu ne zdi oddaljena in hladna. Začutiš jo na obrazih vojakov, ki obiskovalce gledajo iz strelskih jarkov na redkih ohranjenih fotografijah iz tistega časa.

Vsak razstavni predmet, vsaka zgodba, vsak obraz na fotografijah nosi težo trpljenja, poguma in neizmerne človeške cene, ki jo s seboj prinese vojna.

Kobariski muzej soska fronta
Ma.Po.

Spomin na številne žrtve

Dolina reke Soče je bila prizorišče enih najtežjih bitk na evropskih tleh. Fronta, ki se je med letoma 1915 in 1917 raztezala od Julijskih Alp pa vse do Jadrana, je terjala več kot 300.000 življenj. Vojaki Avstro-Ogrske in Italije so stali drug proti drugi v nemogočih razmerah, v mrazu, blatu, na strmih pobočjih in v snegu.

Številni, ki so izgubili življenje, so pokopani v skupnih grobovih brez imena nekje na slovenski zemlji. 

Kobariski muzej soska fronta
Ma.Po.

Posebno mesto v muzeju zavzema dvanajsta soška bitka, znana tudi kot "čudež pri Kobaridu". Ta prelomni vojaški spopad se je odvijal oktobra 1917, ko je avstro-ogrski in nemški vojski s skrbno načrtovano ofenzivo uspelo prebiti italijanske obrambne linije ter doseči eno najodmevnejših zmag na soški fronti.

Kobariski muzej soska fronta
Pretresljive zgodbe posameznikov in osupljive rekonstrukcije frontne linije za obiskovalca ustvarjajo izkušnjo, ki preseže običajen obisk muzeja.
Ma.Po.

Bitka ni zaznamovala le vojaškega preobrata na tem delu fronte, temveč je imela tudi širše strateške in politične posledice, ki so odmevale daleč preko meja Posočja.

Prostor za razmislek o pomenu miru

A sporočilo kobariškega muzeja ni vojna. Čeprav je ta v jedru razstav in predmetov, ta v sebi nosi sporočilo o nujnosti miru in poziva k spoštovanju človeškega dostojanstva.

Iz grozot preteklosti se moramo naučiti, kako dragocen je vsakdanji mir, ki ga pogosto jemljemo za samoumevnega.

Kobariski muzej soska fronta
Vojna se v Kobariškem muzeju ne razkriva kot prostor slave, temveč kot kraj izgube.
Ma.Po.

Po obisku muzeja številni obiskovalci nadaljujejo pot po Poti miru, ki povezuje nekdanja bojišča od Alp do Jadranskega morja. To je še ena priložnost, da domači in tuji obiskovalci slovensko naravo in zgodovino doživijo v njunih najglobljih oblikah.

Soska fronta vojna vojaki pokopalisce
Posočje je danes posuto z grobovi neznanih vojakov iz 1. svetovne vojne.
Ma.Po.
Slavni pisatelj je v romanu omenil slovenski kraj in povzročil velikansko zmedo

Novo na Metroplay: Referendumsko soočenje Aste Vrečko in Andreja Hoivika | N1 STUDIO