Pojav je bil videti kot ogromen val ...
Portugalska se, tako kot večina Evrope, že od konca junija spopada z vročinskim valom, v nedeljo pa je turiste in domačine ob severni ter osrednji obali presenetil še en, precej redkejši pojav – tako imenovani valjasti oblak, ki je videti kot ogromen val.
Ta osupljiva formacija, podobna ogromni cevi, se je po poročanju portala Nova.rs pojavila nad obalo med krajema Peniche in Póvoa de Varzim, med 17. in 18. uro. Čeprav na prvi pogled deluje zastrašujoče, gre za naravni pojav, ki je – kot je za BBC pojasnil klimatolog Mario Marques – povsem neškodljiv in hitro izzveni.
"Oblak nastane hitro in prav tako hitro izgine. Ljudje se ga prestrašijo, ker deluje nevarno, a je v resnici le oblak," je dejal Marques in dodal, da so takšne formacije na Portugalskem redke.
Pogostejše so v Avstraliji, kjer jih povzročajo temperaturne razlike zaradi hladnega zraka iz Tasmanije.
Valjasti oblaki nastanejo, ko se topel zrak nad kopnim, ki se je čez dan segrel, ob sončnem zahodu dvigne, medtem ko z morja priteče hladnejši in gostejši zrak, ki toplo plast potisne navzgor. Zaradi tega se nad obalo oblikuje struktura, ki spominja na mogočen val.
Eden od očividcev, Tiago Pinho iz Figueire da Foza, je povedal, da je takoj prepoznal, za kakšen pojav gre, in ga posnel, medtem ko so številni mimoidoči paničarili in skrbeli, da gre za kaj nevarnega. Podobne reakcije so zabeležili tudi severneje, je povedal drug očividec Rui Fernandes. Portugalska meteorološka služba IPMA je dan pozneje s pomočjo satelitskih posnetkov potrdila pojav tega redkega oblaka.
This cloud rolled in like an actual tsunami over Portugal.
— Massimo (@Rainmaker1973) June 30, 2025
It's actually called a roll cloud.pic.twitter.com/0MA27DS4ia
Vročinski valovi vse hujši
Evropa se sicer segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, kažejo podatki evropske meteorološke službe Copernicus. Toplotni valovi se začnejo vse prej in trajajo dlje. Po besedah predstavnice Svetovne meteorološke organizacije Claire Nullis so tako zgodnje ekstremne temperature sicer redke, a ne povsem brez primere.
Vročinsko obremenitev dodatno povečujejo visoke temperature Mediterana: morje pri španski obali je na primer doseglo rekordnih 30 stopinj Celzija – kar je šest stopinj več od sezonskega povprečja.
Španija je junija zabeležila povprečno temperaturo 23,6 stopinje Celzija, kar je najvišja vrednost od začetka meritev. Tudi Anglija je doživela najtoplejši junij po letu 1884. V Malagi so odprli klimatizirana zavetišča Rdečega križa, medtem ko se prebivalci v Nemčiji umikajo na smučišča, da bi ubežali mestni vročini.
Morda vas zanima tudi:
- VIDEO: Prebivalce Hrvaške presenetila vodna tromba
- Pretresljiv prizor tik ob slovenski meji: prebivalci nenadoma zagledali veliko vodno trombo (FOTO)
Po podatkih Swiss Re ekstremne temperature letno ubijejo do 480.000 ljudi po svetu, kar je več kot skupaj poplave, potresi in orkani. V Franciji so v torek temperature ponekod dosegle 41 stopinj, zaprli so skoraj 1900 šol in del Eifflovega stolpa.
Znanstveniki opozarjajo, da so glavni vzrok za podnebne spremembe izpusti toplogrednih plinov zaradi fosilnih goriv, ki jih dodatno stopnjujejo krčenje gozdov in industrija. Leto 2023 je bilo sicer najtoplejše leto na Zemlji, odkar obstajajo meritve, poroča Reuters.