Odgovorni se branijo, da ne gre za nič takšnega, toda lokalci so ogorčeni.
Ob objavi fotografij, ki prikazujejo izliv motne sive tekočine v morje pri mestni plaži Trstenik, se je v Splitu znova razvnela razprava o meji med infrastrukturnimi posegi in varovanjem okolja. Posnetke je javnosti predstavila spletna stran Split i oko Splita, številni prebivalci pa so v odzivih na družbenih omrežjih izrazili ogorčenje, z vprašanjem: "Če že sami tako ravnamo z našim morjem, kako bomo potem sploh uspeli privabiti turiste?!"
Gre za lokacijo, kjer potekajo dela v sklopu projekta izboljšanja vodno-komunalne infrastrukture aglomeracije Split – Solin, katerega izvajalec je podjetje ViK Split. Podjetje je sicer že pred dnevi opozorilo, da bo zaradi del prišlo do začasne motnosti morja, ki naj bi trajala približno 20 dni. A posnetki z območja kažejo drugačno, bolj zaskrbljujočo sliko: obsežen pas obale je prekrit z gosto sivo snovjo, ki po izgledu močno spominja na beton ali cementno zmes.
To ni prvič, da se je podobna situacija zgodila prav na tem mestu. Že novembra 2024 je bila morska gladina pri Trsteniku obarvana in motna, kar je sprožilo vrsto vprašanj o vplivu del na morski ekosistem. Takrat je direktor podjetja ViK zatrdil, da pri izvajanju del ni prišlo do izpusta nobenih trdnih delcev, tujkov ali kemičnih snovi, in da naj bi bila dela zasnovana tako, da ne ogrožajo okolja. Po njegovih besedah je zaradi specifične konfiguracije terena nujno, da se posegi izvajajo na najnižjih točkah, torej neposredno ob morski obali.
Na ponoven pojav izpusta so se odzvale tudi mestne oblasti. Podžupan Bojan Ivošević je za portal Morski.hr pojasnil, da naj bi šlo za vodo, ki med deli prodira v gradbišče pod morsko gladino in se nato vrača nazaj v morje. "Dela so bila napovedana, izvajajo se pod gladino. To, kar vidite, je posledica naravnega gibanja vode skozi delovišče," je dejal Ivošević.
Kljub temu dvomi v javnosti ostajajo. Fotografije z mesta dogodka sprožajo vprašanja, ali gre res zgolj za povratno vodo ali morda prej za potencialno okoljsko sporno snov, in ali so bili zaščitni ukrepi izvedeni ustrezno. V obdobju, ko Split že sprejema prve večje valove turistov, je pričakovanje po jasni komunikaciji in odgovornem ravnanju z naravnimi viri še toliko večje. Trstenik je ena najbolj priljubljenih mestnih plaž in vsak poseg v njeno okolje je pod drobnogledom tako domačinov kot obiskovalcev.