Težavam na tej priljubljeni turistični destinaciji Slovencev ni videti konca, domačini glasno opozarjajo na to dejstvo

7. 7. 2025, 20:00 | Uredništvo
Split (foto: Profimedia)
Split
Profimedia

Nekatera dalmatinska mesta že dlje časa veljajo za kraje, kamor se zgrinjajo trume turistov, hkrati pa se postavlja vprašanje, kaj to pomeni za tamkajšnje prebivalce.

Ta tema se je pred kratkim pojavila na priljubljenem forumu Reddit, na katerem je eden od uporabnikov postavil vprašanje, ki očitno znanima številne - vsaj po odzivih sodeč.

"Kaj ima od turizma povprečni prebivalec Splita? Več kot 70 odstotkov državljanov ne živi od turizma. Ne oddajajo apartmajev, ne delajo v gostinstvu... in zdaj se postavlja vprašanje: Kaj ima tisti, ki ni v turizmu? Višje cene – in to občutno –, gnečo na vsakem koraku, gnečo na mestnih ulicah ... Osebno ne živim od turizma, imam dobro plačo, tako da ne pišem iz ljubosumja, kot bodo nekateri verjetno komentirali. Ampak kako je povprečnemu upokojencu, ki ima danes pokojnino okoli 500 - 600 evrov? Če nima kam pobegniti iz mesta, mu ostane, da z njo plača položnice in na tržnici kupi 20 kilogramov češenj. Nekoč bo to vse počilo in vse skupaj bo šlo v maloro.Da sploh ne govorimo, kako je danes mladim – najti stanovanje, kupiti nepremičnino, ali pa, bog ne daj, najeti stanovanje za 700 evrov. To ni več normalno in bojim se, da smo zelo blizu roba."

Što od turizma ima "prosječan"građanin Splita?
byu/Zvonnkotelefonko inSplit

Sledili so številni komentarji občanov, ki so delili svoja razmišljanja Eden od uporabnikov je zapisal: "Split s svojimi lastnostmi ne more konkurirati kot industrijsko mesto. Povezanost po morju je še nekako v redu, medtem ko kopenska trpi zaradi pomanjkanja vlaganj in širjenja. Železnice? Katastrofa. Zadnjo proizvodnjo je država predala zasebniku, da naj bi ‘nekaj’ naredil. IT-storitve? Razvoj programske opreme je izjemno drag proces, če gre za resno B2B rešitev, vse ostalo pa je zanemarljivo."

No, eden od uporabnikov je podal res konkreten odgovor: "Povprečen državljan od turizma nima nič. Cene so obupne. Hrana je draga, tehnika draga, gradbeni material drag, zemljišča predraga s tragikomično infrastrukturo, stanovanja predraga, zdravstvo super – če si zdrav, korupcija pa nam je kot dober dan. Oziroma, povprečen državljan ima od turizma – nepopisne gneče." 

Danes je eden najkrajših dni v vašem življenju

Tretji pa je opozoril še na eno dejstvo: "Najbolj neumno razmišljanje je, da nekdo, ki živi v takšnem okolju, ne bi bil odvisen od turizma. Tudi tisti, ki oddaja apartmaje. mora kupiti kilo mesa, mora popraviti avto, potrebuje fotografa za apartmaje, potrebuje spletno stran. Ljudje, sami sebi delate škodo z nostalgijo, to vam res ne koristi. Živeli ste kot miši, vozili slabe avtomobile, pili najcenejše vino in jedli največjo nesnago - zdaj pa iz tega delate pravljico. Samo mladi ste bili in manj obremenjeni. Poskusi preprosto gledati na svet bolj pozitivno – naj ti ne gre vsaka pijan turistični bedak v mestu na živce, saj si bil tudi ti mlad in si počel enake stvari.“

Split je res med tistimi dalmatinskimi mesti, ki se v poletni sezoni sooča z veliko turistično gnečo in tamkajšnji prebivalci se vsako sezono oborožijo predvsem s potrpežljivostjo. Pristojni sicer skušajo omiliti težave, ki jih prinašajo gneče obiskovalcev, a jasno je, da se spremembe ne morejo zgoditi čez noč. Očitno pa vse skupaj že predolgo traja in pušča posledice - in veliko nezadovoljstva med lokalnimi prebivalci. Vsekakor še najbolj med tistimi, ki se neposredno ne preživljajo s turizmom.

"Več kot 70 % državljanov živi od turizma. Kje delaš? Gradbeništvo? Odvisno od turizma. IT? Na Hrvaškem ogromno programerjev dela za turistične družbe ali podjetja, ki pretežno delajo za te družbe. Transport in logistika? Ja, turizem. Ne živijo od turizma samo tisti, ki neposredno prodajajo turistom. Hrvaško gospodarstvo je do te mere osnovano na turizmu, da so vsi neposredno ali posredno povezani z njim. Industrije skorajda nimamo več, in tudi tisto malo proizvodnje, kar je ostalo, je večinoma vezano na turizem – ker se izdelki prodajajo v turistične namene...," se je glasil zapis, ki še najbolj neposredno odgovori na zastavljeno vprašanje. In res je, preproste rešitve ni, kar odgovorni dobro vedo. Kaj torej ostane prebivalcem? Očitno zgolj to, da se oborožijo z neskončno potrpežljivostjo.

Na hrvaški meji je posnel nekaj, za kar bi številni raje videli, da ostane skrito: prizori, ki niso za vsak želodec (VIDEO)