Mi gremo pa na morje ... bankrotirati!?! Poletna turistična sezona se še ni začela, že se številni razburjajo nad Hrvaško. A tokrat ne le zaradi cen ...
Poletna sezona ob hrvaški obali se komaj začenja, razprave o cenah v kraju Jadranskega morja pa so že v polnem teku. V Biogradu na Moru, enem od bolj priljubljenih letovišč, kjer so bili ob podaljšanem prazničnem vikendu številni turisti z vse Evrope, so bili številni obiskovalci presenečeni. In to ne ravno prijetno, pišejo mediji v Srbiji ...
Kot poročajo srbski mediji, med njimi tudi portal Blic, so turisti že zdaj ogorčeni nad visokimi cenami, čeprav gre še vedno za predsezono. Gostinci ob tem priznavajo, da so trenutno cene večinoma enake lanskim, a obenem opozarjajo, da se bodo že kmalu zvišale. Za približno pol evra ali evro, kar bo opazno tako pri pijači kot pri hrani. Še posebej zato, ker je ponekod kakovost storitev daleč od vrhunske, opozarjajo "dežurni kritiki".
Primeri iz Biograda kažejo, da bodo gostje za pice odšteli med 11 do 15 evrov, sladoled stane med 2 in 3,5 evra za kepico, medtem ko je za koktajle treba odšteti med 6 in 10 evrov. Ena od obiskovalk, ki je primerjala cene s tistimi v Zagrebu, je dejala, da je kava z mlekom na rivi stala manj kot v središču hrvaške prestolnice - 1,80 evra, medtem ko je v kavarni le nekaj metrov stran že 2,20 evra. Coca-cola stane 3,50 evra, limonada tri, pišejo v Srbiji.
A bolj kot številke turiste moti občutek, da pogosto plačujejo za nekaj, kar niti približno ne dosega pričakovane kakovosti. Komentarji na spletu so temu primerno ostri: "Če kepica sladoleda za tri evre ni veliko, potem ne vem, kaj je za vas drago,” se glasi eden od številnih odzivov. Drugi opozarjajo, da so v restavracijah le redko postreženi z res dobrimi jedmi in da gre med iskanjem okusnega obroka pogosto za pravo loterijo.
Kritike letijo tudi na druge težave, predvsem na dejstvo, da številni gostinski obrati in manjše trgovine še vedno ne omogočajo plačevanja s karticami. "Resno? Leta 2025 in še vedno samo gotovina?!" se sprašujejo nekateri. Obenem mnoge zmoti tudi pomanjkanje delovne sile. Gostinski obrati imajo sicer odprta vrata, a natakarji priznavajo, da ne vedo, če bodo lahko normalno obratovali naprej oziroma kako bo vse skupaj funkcioniralo v poletnih mesecih, saj delavcev enostavno ni.
Čeprav se trgovinske cene v večjih prodajnih centrih večinoma ujemajo s tistimi v notranjosti države, so v manjših trgovinah in kioskih običajno višje. In prav v takšnem okolju se turisti - med njimi tudi številni Slovenci - že zdaj sprašujejo, ali si res želijo preživeti dopust na destinaciji, kjer še pred poletjem vse kaže na to, da bo letošnja sezona znova rekordna. Tokrat po očitno višini cen, ne nujno po zadovoljstvu gostov, dodajajo pikri jeziki.
Srbija, kjer številni redno obiskujejo hrvaško obalo, je ob tem, kot rečeno, že kritična. V medijih tamkajšnji turisti odmevno opozarjajo: "Za ta denar lahko uživate na Malti ali v Grčiji po bolj razumnih cenah." Vse več jih razmišlja, da se bo letos Hrvaški bolje izogniti. "In to v velikem loku!" SrpskaInfo citira enega od nezadovoljnih turistov. Skratka, poletna sezona se še ni začela, že se ponavlja stara plošča pritoževanja nad cenami in tudi storitvami. Dobrodošli torej na Hrvaškem! Da bo tja ne glede na vse odšlo "malo morje" slovenskih turistov, ne dvomimo. Tradicija je vendarle tradicija. Ne glede na ceno.