Prostor, ki je nekoč služil le za shranjevanje vina, zdaj postaja prizorišče družabnih dogodkov, vinskih festivalov in celo porok.
Mariborsko podjetje Vinag 1847 bo v soboto z družabnim dogodkom odprlo prenovljeno vinsko dvorano v znameniti Vinagovi kleti, ki velja za enega največjih in najstarejših podzemnih vinskih kompleksov v tem delu Evrope. Kot je povedala direktorica Maruša Švelc, je bila prenova, ki je trajala tri mesece, vredna okoli 150.000 evrov.
Največja pridobitev je po besedah Švelc talno gretje, s čimer bodo lahko v sicer mrzli podzemni dvorani prirejali tudi daljše družabne dogodke za podjetja in splošno javnost. Dodatna pridobitev je zvočna izolacija, s tapetami, ki predstavljajo njihovo vinsko trto iz Gačnika, pa so poskrbeli tudi za primeren videz, je povedala na današnji novinarski konferenci.
"V Gačniku nameravamo v naslednjem letu organizirati poroke in potem nadaljevati slavje prav v tej dvorani," je dejala direktorica Vinaga. V dvorani ne manjkajo niti barik vinski sodi, ki jih bodo sproti dopolnjevali in jih že letos napolnili z novim letnikom laškega rizlinga, ki ga bodo predelali v "oranžno vino".
Sobotno otvoritveno prireditev so napovedali v slogu glamurja Velikega Gatsbyja, z njo pa bodo tudi uradno zaznamovali novo poglavje v zgodbi Vinagove kleti. "Za takšen slog smo se odločili, ker je to bil čas preporoda nekega stila, drznosti in elegance. Tudi mi želimo v to klet vnesti to eleganco, spoštovanje in poseben čar, ki ga daje že prostor sam po sebi," je dejala Švelc.
Ob tem so v Vinagu napovedali vnovičen podzemni vinski festival, ki bo potekal 23. avgusta
Nanj je že zdaj prijavljenih 24 vinarjev, skupaj jih pričakujejo med 30 in 35. Druga tovrstna prireditev bo potekala ves dan, potem ko so bili lani zelo zadovoljni z odzivom. Že dan prej bo v sodelovanju s Kmetijskim zavodom Maribor potekalo ocenjevanje vin.
Aktualni lastniki, ki so upravljanje kleti prevzeli po neslavnem propadu nekoč uglednega mariborskega vinskega podjetja pred nekaj leti, so v prenovo stare kleti v središču mesta in ostale objekte vložili že precej denarja.
Med drugim so po besedah Švelc poskrbeli za prenovo vinogradov, zamenjali streho na pridelovalni kleti, posodobili hladilni sistem cistern, v mestni kleti pa so dokupili skladišča, kjer je bila včasih polnilnica. Prav tako so kupili še pritlični prostor, kjer lahko zdaj izvajajo degustacije in prodajajo vino, odprli pa so tudi bistro z vinoteko. Ves čas tudi nakupujejo potrebno mehanizacijo.
V prihodnje načrtujejo še menjavo dvigala v stari kleti in ureditev kuhinje, da bodo obiskovalcem lahko ponudili tudi kakšen topli obrok. "Zagotovo pa bomo zdaj še več delali na promociji," je še dodala direktorica in solastnica kleti.
Vinag 1847 letno pridela med 100.000 in 150.000 litrov vina, tudi letos pričakujejo dober letnik. Skupaj imajo od države v najemu 50 hektarjev vinogradov, en hektar pa jim je letos uničila toča. Letos so posadili dodatnih 5000 trt, medtem ko od kooperantov grozdja ne odkupujejo.
Znamenita mestna vinska klet je za obiskovalce odprta vse leto. Lani so jih našteli okoli 7000, letos si obetajo preseči številko 10.000. Letos so uvedli tudi elektronsko vodenje, tako da lahko obiskovalci pridejo tudi zunaj rednih ur in se sami sprehodijo po kleti. Vodenja so na voljo v več jezikih, saj je večina obiskovalcev tujcev, predvsem Avstrijcev, Nemcev in tudi Poljakov, je še dodala Švelc.