Dolga leta je bil Kras za tuje obiskovalce le bežna senca na zemljevidu med obiskom morja in raziskovanjem alpskih dolin. A nič več.
Ta kamnita, vetrovna in skrivnostna slovenska pokrajina se vse bolj uveljavlja kot ena izmed najprivlačnejših popotniških destinacij v državi.
Idealen za "slow travel"
Kras ni le pokrajina. Je upočasnjen življenjski ritem in suha zemlja z močno voljo, ki nam pokaže, da lepota tiči v preprostosti. Od Škocjanskih jam, ki so pod Unescovo zaščito in spadajo med naravne čudeže sveta, do vasic, kot so Štanjel, Tomaj in Dutovlje - na Krasu čas teče drugače.
S porastom zanimanja za aktivni turizem in dejavnosti kot so pohodništvo, kolesarjenje, jahanje in jamarstvo, vse več obiskovalcev iz tujine odkriva, da je Kras odličen kraj za t.i. "slow travel" – potovanje brez hitenja, z mislijo na stik z lokalnim življenjem.
Na popotniških forumih o Krasu pišejo, da je tako edinstven, da ga je težko pozabiti. "Ko enkrat začutiš ta prostor, ga ne pozabiš!" je med drugim prebrati.
Za mizo ob kraškem teranu
Ta del Slovenije je nedvomno prava zakladnica zgodb – tistih tihih, vklesanih v kamnite zidove starih hiš, pa tudi tistih glasnih, ki še posebej zaživijo ob kozarcu domačega vina.
V tukajšnjih gostilnah je vedno lepo in bogato obloženo. To so kraji, kjer je klepet ritual. Domačini še vedno radi sedejo skupaj v senci starih zidov in pokramljajo o življenju, vremenu in teranu – tako kot so to počeli že njihovi dedje in pradedje.
Pršut, teran, kraške klobase, domač kruh, divja zelišča ... vse to ni zgolj turistična ponudba, temveč avtentičen del kraškega življenja, ki obiskovalca povezuje z zemljo in tradicijo.
Vinarji odpirajo svoje kleti, kmetje ponujajo pokušine, domačije postajajo nastanitve, kjer obiskovalca zjutraj zbudi vonj po pečenem kruhu in pogledom na okoliške vinograde.
Čisti odklop
Z razpotegnjenimi vasicami, suhim zidovjem ter rdečo prstjo, ki žari na soncu, je Kras skoraj nadrealistična pokrajina.
Turisti, še posebej tisti z občutkom za naravo, lokalno kulturo in kulinariko, vse pogosteje iščejo prav to: izvirnost, tišino in neposreden stik z okoljem, ki ima karakter.
V geografskem in kulturnem smislu je Kras naravnogeografska pokrajina v jugozahodni Sloveniji, ki se razteza med Tržaškim zalivom in Vipavsko dolino, med Sočo in dolino Reke. Je del širšega Dinarskega krasa, ki sega tudi v Italijo in na Hrvaško.
Morda Kras nikoli ne bo množična destinacija – in prav v tem je njegova moč. To je prostor za tiste, ki iščejo tiho drugačnost, neobljudene poti in srečanja z ljudmi, ki še živijo v ritmu narave.