Tragična posledica premika ure: število smrtih žrtev drastično večje

29. 10. 2024, 13:05 | U. P.
Fotografija je simbolična. (foto: Profimedia)
Fotografija je simbolična.
Profimedia

Premik ure je za mnoge pešce usoden. Z jesenskim prehodom na zimski čas se število pešcev, ki se v prometu huje poškodujejo ali celo umrejo, poveča za 77 odstotkov.

S tragično statistiko je postregla analiza belgijskega prometnega inštituta Vias.

Vzrokov za črne številke je več. Zaradi premika ure se popoldne zmrači prej in marsikdo opravlja del svojih vsakdanjih obveznosti že v mraku. Obenem se z jesenjo in zimo poveča število dni s slabim vremenom, ki dodatno negativno vpliva na prometno varnost.

Novembra, neposredno po premiku ure, ko se moramo še navaditi na zimski čas, je v Belgiji v popoldanski konici za 35 odstotkov več nesreč pešcev. To je razvidno iz Viasove analize prometnih nesreč med letoma 2014 in 2023. V tem obdobju se je namreč število huje poškodovanih in umrlih pešcev povečalo za kar 77 odstotkov.

"Ne samo, da je nesreč več, so tudi za 31 odstotkov hujše. V oktobru beležimo povprečno 110 smrtnih žrtev in hudih poškodb na 1000 nesreč v primerjavi s 144 smrtnimi žrtvami in hudo poškodovanimi na 1000 nesreč po prestavitvi ure v novembru," je razkril Stef Willems, tiskovni predstavnik Viasa.  

Napoved Donalda Trumpa vznemirila domačine v Dubrovniku

Zaradi premika ure in tudi sicer krajšega dneva se prej zmrači, dnevna rutina pa ostaja enaka. Mnogi pešci ne upoštevajo dejstva, da bodo morali del svojih običajnih poti opraviti v mraku in se ne opremijo z ustreznimi svetlobnimi ali odsevnimi telesi, zaradi česar jih vozniki pogosto prepozno opazijo.  

Vozniki začetniki bodo močno omejeni - ne bodo smeli voziti kadarkoli!