11. 7. 2011, 15:23 | Vir: Playboy

10 dizajnerskih hotelov od Brazilije do Balija

Najnovejši konjiček največjih imen svetovne mode je odpiranje hotelov, v katerih izživijo svojo domišljijo, se preizkusijo kot notranji opremljevalci in s tem mastno služijo. Philippe Starck in druščina so tako dobili tekmece, ki so s svojimi zvenečimi imeni že opremili sončna očala, ure in parfume. Zakaj torej ne bi še hotelov? Tako, zdaj veste, kje je modno prespati.

UXUA Casa Hotel, Trancoso, Brazilija

Verjetno najbolj odmaknjen modni hotel je delo nekdaj vodilnega moža podjetja Diesel, Nizozemca Wilberta Dasa, ki je bil kreativni direktor in oblikovalski vodja italijanske modne znamke med letoma 1993 in 2009. Leta 2004 je na priporočilo prijateljev prvič obiskal zaspano ribiško vasico Trancoso v brazilski zvezni državi Bahia. Čeprav se je sprva bal, da mu bo v vasici dolgčas, jo je čez deset dni zapustil s tipičnim brazilskim saudade, občutkom nostalgičnega hrepenenja, in se začel vračati nazaj, dokler ni od švicarskega hipijevskega para kupil restavracije in hotelčka ter začel svoje ‘posestvo’ pre­urejati.

Danes UXUA Casa Hotel združuje deset edinstveno opremljenih hiš z brazilskimi materiali, katerih notranjost je polna tamkajšnjih umetnin. Hiše so si različne, od prenovljenih ribiških hišic do ekscentrične, a ekološke hišice na drevesu,  razlikujejo pa se tudi po površini, od 90 do 230 kvadratnih metrov. Vse imajo opremljene kuhinje, zasebne vrtove, spalnice na prostem, če tako želijo gostje, nekatere imajo tudi manjše zasebne bazene, džakuzije in za popolno intimo še zasebne romantične kotičke, kjer vam postrežejo večerjo ob svečah.

Round Hill, Jamajka

Američani zelo trpijo, ker nimajo aristokracije, zato se bogati del 'najpravičnejše družbe' zelo rad združuje in zadržuje v klubih zaprtega tipa. Eden najbolj opevanih butičnih letovišč v Karibih je jamajški Round Hill. Sedemindvajset vil je v zasebni lasti, in ko nesramno bogatih lastnikov ni doma, jih lahko najamejo navadni smrtniki. Poleg vil se redki srečneži lahko registrirajo kot gostje prenovljene Pineapple House s 36 sobami. Letovišče je bilo odprto leta 1953, med goste in lastnike pa so se vpisali Errol Flynn, angleška kraljeva družina, Liz Taylor, Aga Khan, Fred Astaire, Paul Newman, Grace Kelly, Jackie Kennedy in mnogi drugi.

Lastnik ene od vil, Ralph Lauren, je prenovil Ananasovo hišo, vse sobe v njej pa poudarjajo sladkosti tropskega življenja ob plaži. Bela kamnita tla, romantične postelje iz mahagonija in pohištvo iz kolekcije Ralph Lauren Home Collection, predvsem pa barvni odtenki rožnate in svetlo modre barve dokazujejo Laurenovo sodelovanje in dajejo letovišču v bližini Montego Baya še značilnejši ameriški videz.

Moschino hotel, Milano, Italija

Leta 1870 so v modni prestolnici sveta odprli drugo najstarejšo železniško progo, ki je Milano povezala z Monzo. Fasada neoklasicistične stavbe nekdanje železniške postaje še danes potrjuje, da je bila nekdaj ena najlepših zgradb v mestu. Povsem drugačna zgodba se začne, ko prestopite njen prag, saj jo je modno podjetje Moschino temeljito predelalo in v njej uredilo 65 hotelskih sob ter apartmajev. Ustvarjalci trdijo, da se boste v hotelu počutili kot Alica, ko je pad­la v luknjo in začela spoznavati nadrealistični svet zajcev in klobučarjev.

Vprašanje, ki je navdihnilo snovalce hotela, je bilo: »Kaj se zgodi, ko vstopimo v sanje, oziroma kaj se zgodi, ko sanjamo v sanjah?« Odgovor ponujajo sobe s prevelikimi oblekami, ki prekrivajo celotno posteljo, ali drevesa, ki rastejo sredi spalnice. Tudi imena sob so pravljična: Aličina soba, Zzzz, Spalnica v plesni obleki, Gozd, Pol sobe in podobno. Povsem zemeljska in realna je ponudba trendne restavracije Clandestino Milano, v hotelskem baru pa vas že čakajo sanjski koktejli, ki bodo pomagali k popolni sprostitvi v centru Culti Spa.

Missoni Hotel, Edinburg

Najbolj pisana italijanska modna družina Missoni je strokovno izredno podkovanega hotelskega partnerja našla v švedskem podjetju Rezidor, enem najhitreje rastočih hotelskih podjetij na svetu. Rosita Missoni se je vrgla v opremljanje hotela, ki leži na znameniti edinburški Royal Mile, zanimivo pa je, da v hotelu prevladujeta le črna in bela barva. Seveda niso pozabili na zeleno, saj je skrb za okolje eno glavnih načel hotela.

Vse sobe v hotelu so opremljene s potrebščinami, brez katerih v 21. stoletju ne moremo, poleg tega so v ceno ne ravno poceni nočitve vključeni še pranje dveh kosov oblačil, lokalni telefonski klici in najpomembnejše – celotna vsebina mini bara, kar je v veseljaškem Edinburgu izredno pomembna informacija. Največji ponos hotela je Suite d'Argento, ki ima poleg prej omenjenih priboljškov še čudovit pogled na škotsko prestolnico, udobje in paleto najkakovostnejših materialov na 75 kvadratnih metrih.

Palazzo Versace, Gold Coast, Avstralija

Prvi hotel, ki se je okitil z zvenečim imenom iz modnega sveta, je bil odprt na spektakularni avstralski deskarski plaži Surfer's Paradise Broadwater pred 11 leti. Palazzo Versace je bil marca lani že tretje leto zaporedoma izbran za najboljši hotel v državi. Nagrado je osvojil predvsem zaradi luksuzne elegance, izrednega udobja, stalne odlične postrežbe in kakovostne ponudbe spa centra Salus Per Aquum ter večkrat nagrajene restavracije Vanitas.

Hotel je obkrožen s 70 kilometri čudovitih peščenih plaž avstralske Zlate obale. Prav zato, ker je že sam obisk hotela posebno doživetje, se je med goste zapisala večina slavnih in bogatih. Svoj kotiček med pomembneži si lahko rezervirate v eni od 200 sob ali za svojo družbo najamete kar stanovanje z dvema ali tremi spalnicami. Odvisno od globine denarnice ima stanovanje zasebni bazen, spa ali prostor za zabave.

Schlosshotel im Grunewald, Berlin, Nemčija

Veliki modni mojster Karl Lagerfeld svoj kultni status v svetu mode širi tudi v hotelirske vode. Po poročanju nekaterih modnih revij se je povezal s hotelsko skupino KOR in z arhitekturnim podjetjem Oppenheim iz Miamija, veže pa jih skupna ideja o gradnji otoka, imenovanega Isla Moda, ki naj bi ležal 12 milj od dubajske obale. Umetni otok, posvečen modi, naj bi bil zgrajen do leta 2014, že zdaj pa lahko v Lagerfeldovih domislicah uživate v hotelu Schlosshotel, v elegantnem predelu nemške prestolnice, imenovanem Grunewald.

Čudovita stavba je bila zgrajena leta 1912, in ko se je vanjo zagledal mojster Lagerfeld, jo je popolnoma prenovil in preuredil. V 53 sob ter luksuznih apartmajev ni pozabil namestiti niti najnovejših dosežkov tehnike, saj boste v vsaki sobi med drugim našli tudi Applovega imaca. Ne boste obkroženi le z zelenjem in tehnologijo, ampak tudi z osebjem, ki do potankosti obvlada pojem luksuzne postrežbe, pri čemer je gostom zagotovljena popolna zasebnost.

Hotel du Petit Moulin, Pariz

Prav tako, kot je odpičen Christian Lacroix, je tudi pariška četrt Le Marais. Judovska četrt je zagotovilo, da se boste poleg restavracij s košer hrano do sitega nagledali umet­nin v številnih galerijah in se zabavali v središču pariškega nočnega življenja. Moda pa vas lahko obkroža noč in dan v hotelu s štirimi zvezdicami Du Petit Moulin. Na kraju današnjega hotela je dolga leta obratovala najstarejša pariška pekarna in prav zato je moral Lacroix pri prenovi upoštevati, da zunanjosti stavbe iz 17. stoletja ne sme spremeniti.

Lacroixa so zgodovina, zaviti hodniki in prehodi ter možnost nove funkcionalnosti takoj pritegnili, zato se je z veseljem lotil urejanja notranjosti 17 sob in skupnih prostorov hotela, ki je danes prav tako pisan, kot je pisana demografska struktura soseščine hotela.

Blakes, London, Velika Britanija

Največji zvezdi notranje opreme sta danes spoštovani dami z burno pretek­lostjo. Američanka Kelly Wearstler z zahodne ameriške obale se je pod imenom Kelly Gallagher leta 1994 predstavila v septembrski številki ameriškega Playboya, še aktivnejša pa je bila danes verjetno najbolj znana oblikovalka not­ranje opreme Anouska Hempel, oprostite, lady Weinberg. Žena multimilijonarja in tudi sama izredno uspešna podjetnica je pred skoraj 40 leti kot sadistična last­nica plantaže z bičem mahala v mehkem porniču, danes pa snuje hotele v Braziliji, Indiji in Ekvadorju.

Lady Weinberg je idealen dokaz, da preteklost ne zaznamuje človeka, saj je uvrščena med 100 najpomembnejših oblikovalcev in arhitektov na svetu, njen leta 1978 odprti londonski hotel Blakes, ki leži v predelu Kensington, pa velja za prvi luksuzni butični hotel na svetu. Hotel Blakes je zapeljivo potovanje od Indije, Kitajske, Indonezije, Tajske, Kambodže prek piramid in Italije nazaj do središča Londona, ki ga oživljajo predmeti, ki jih je Anouska prinesla s svojih potovanj. Ker je eno od vodil hotela varovanje zasebnosti, je postal priljub­ljeno skrivališče filmskih zvezd, glasbenikov in modnih kreatorjev.

Bulgari Resort, Bali, Indonezija

Po hotelu v Milanu se je draguljarsko podjetje, katerega ime se pojavlja na najrazličnejših modnih dodatkih in celo v kozmetiki, odločilo za naložbo na rajskem otoku Bali. Le 150 metrov od Indijskega oceana je umeščenih 59 vil, od katerih ima vsaka zasebni vrt, bazen in 300 kvadratnih metrov veliko pokrito teraso. Celotno posestvo je posrečena kombinacija italijanskega oblikovanja in tradicionalnega balijskega sloga gradnje hiš. Od zunanjega sveta je celotno letovišče, zgrajeno na vrhu stene kot srednjeveške trdnjave, ločeno z zidom, kar petičnim gostom zagotavlja popolno intimo.

Arhitekti italijanskega arhitekturnega studia Antonio Citterio in partnerji so za notranje zidove izbrali ročno rezan vulkanski kamen, okenski in vratni okvirji pa so izdelani iz bangkiraja, javanskega mahagonija. Dragulj med vilami je seveda vila Bulgari, ki meri kar 1300 kvadratnih metrov. Poleg dveh spalnic, dnevne sobe z barom in prostorne jedilnice ima tudi zasebno kinodvorano, spa in 20-metrski bazen. V hotelskem spaju pa tudi za zunanje goste ponujajo tretmaje, ki združujejo balijske in evropske pristope k dobremu počutju.

Armani Hotel, Dubaj

O mojstru italijanske mode se govori v presežkih, zato ni čudno, da si je za svoj prvi hotel omislil kar najvišjo stavbo na svetu, veličastni dubajski Burj Khalifa. Sto šestdeset sob in apartmajev, zasebni klub za člane, center Armani Spa, pet restavracij in nočni klub se raztezajo na 40 tisoč kvadratnih metrih površine. Za vse, ki tako ljubijo Armanija, da bi se kar preselili k njemu, pa je na voljo tudi 144 ekskluzivnih stanovanj. V hotelu so ponosni, da se je Giorgio osebno posvetil vsakemu detajlu. Varčevali niso niti pri materialih, zato se boste lahko razvajali na sedežnih garniturah iz florentinskega usnja, sedeli na tleh, prekritih z japonskimi tatami podloga, ali škropili po kopalnici iz dramatičnega brazilskega marmorja.

Če vam finančno ne znese, vas bodo strpali v sobico, ki meri borih 45 kvadratnih metrov, za malce zajet­nejši kupček denarja pa vas bodo ponosno pospremili v suito Armani signa­ture, v kateri boste laže zadihali na 235 kvadratnih metrih, pa tudi pogled iz 38.  ali 39. nadstropja ni slab. Z le majhnim doplačilom nekaj 100 evrov se boste lahko ekskluzivno igrali skrivalnice v 390 kvadratnih metrov veliki suiti Armani Dubai.

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ