16. 6. 2022, 10:19

Damjan Damjanovič: "Veseli spoznanje, da vrelec ustvarjalnosti niti slučajno ni presahnil"

osebni arhiv Damjan Damjanovič

Že čez dva dni, natančneje 18. junija, se v Arboretumu Volčji Potok obeta veliko praznovanje ljubiteljske kulture, festival Dan JSKD, Dober dan.

V organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti ter soorganizaciji Občine Kamnik in Arboretuma bo v znamenitem parku med 10. in 18. uro potekal razgiban program, ki bo na različnih prizoriščih osrediščal ljubiteljske dejavnosti in panoge, pa tudi slovensko kulinariko.

Festival bo obenem tako družinski praznik kot dobrodelna prireditev, saj bo ob slavju organizirana tudi vseslovenska humanitarna akcija zbiranja sredstev za otroke obolele za rakom. Ker dobrodelnosti ni brez vključenosti, so organizatorji vrata odprli prav vsem – vstop na prireditev, ki letos poteka prvič, bo namreč brezplačen.

Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z direktorjem Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti Damjanom Damjanovičem, ki se v zvezi s festivalskim dogajanjem najbolj veseli obiska otrok.

»Prepričani smo namreč, da bodo prav otroci spodbudili starše in stare starše, da bodo prišli pogledat, kaj smo pripravili. Zagotavljamo, da nikomur ne bo žal, če se bo odločil za obisk. Nikakor.«

Osrednji del Tedna ljubiteljske kulture (TLK) se je iztekel že konec maja, vendar prireditve po Sloveniji še potekajo. Kako bi ocenili letošnjo izvedbo, ste zadovoljni z odzivi ustvarjalcev, društev, tudi občinstva?

Najprej naj iskreno čestitam vsem tistim – resnično jih je mnogo! – ki so pripomogli, da je tudi letošnji Teden ljubiteljske kulture več kot nazorno pokazal, kako pomembna je slovenska ljubiteljska kulturna ustvarjalnost. Po dveh »sušnih letih« dejanskega stika z občinstvom je zlahka oceniti, da je letošnja ljubiteljska kultura, v vsej svoji raznolikosti, pokazala vso svojo potenco in še veliko več kot to. Nemalokrat smo bili priča presenetljivim ustvarjalnim presežkom. Kot bi sredi ustvarjalne puščave začel znova poganjati zametek nekakšne oaze vsega tistega, kar vzbuja upanje na boljši jutri. Veseli spoznanje, da vrelec ustvarjalnosti niti slučajno ni presahnil. Kvečjemu nasprotno – še okrepil se je!

Letos bo prvič potekala tudi prireditev JSKD, Festival Dober dan. Prvič bo zaključila Teden ljubiteljske kulture. Zakaj ste se odločili za organizacijo tako zahtevnega dogodka? 

Odločitev, najsibo še tako smela, ali celo drzna, niti ni bila težka. Združiti na enem mestu učinkovito promocijsko predstavitev vseh ljubiteljskih kulturnih dejavnosti, ki že desetletja plemenitijo občo slovensko podobo naroda, in to pod okriljem Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, te resnično najbolj obsežne platforme, ki združuje množico različnih kulturno-izraznih dejavnosti, od literarne, likovne, folklorne, plesne, glasbene, gledališke in lutkovne in vsega, kar je vmes – vse navedeno se je pokazalo kot izziv, ki se ga je bilo vsekakor smiselno lotiti. Prav poseben pečat, izrazito humanitarne narave, pa vsemu skupaj daje dobrodelna akcija pridobivanja denarnih sredstev za pomoč otrokom, obolelim za rakom, ki že poteka v intenzivnem sodelovanju z Ustanovo za pomoč otrokom z rakom.

Vse skupaj nastaja v produkciji Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti ter v soorganizaciji z Občino Kamnik in z Arboretumom Volčji Potok, nikakor pa ne gre prezreti še sodelovanja nekaterih, t. i. »panožnih zvez«, kot so Planinska zveza Slovenije, Čebelarska zveza Slovenije, Ribiška zveza Slovenije, Lovska zveza Slovenije, Gasilska zveza Slovenije, pa tudi Slovenske vojske. Predstavnice in predstavniki vseh navedenih zvez bodo pripravili obilo zanimivosti, ki bodo paša za vsa čutila.

Festival bo povezal najrazličnejše akterje s področja ljubiteljske kulture, osredotočil pa se bo tudi na kulinariko. Kako ste se lotili sestave programa, na kaj ste bili še posebej pozorni?

Moje skromno mnenje je, da tako kulinarika kot tudi enologija in etnografija, spadajo v polje kulture. Simbioza ljubiteljske kulture in vsega tistega, kar dejansko predstavljajo dejavnosti malo prej navedenih »panožnih zvez«, pa še vsega dobrega in še kako okusnega, kar znamo in zmoremo v naši deželi ponuditi soljudem z vseh koncev in krajev sveta, vse navedeno smo prepoznali kot ne le »dodano vrednost« našega dogodka, temveč celo kot presežno vrednost dneva, ko bomo s skupnimi močmi udejanjili Festival Dan JSKD, Dober dan. Vsi skupaj, nastopajoči in vsi sodelujoči, v – taka je naša srčna želja! – neločljivi kombinaciji z vsemi obiskovalkami in z vsemi obiskovalci vseh starostnih kategorij. Verjemite, za vsakega se bo zagotovo našlo kar zanimivega in vznemirljivega!

Osrednja nota festivala bo, seveda, tudi humanitarna, saj ste se povezali z Ustanovo za pomoč otrokom z rakom. Ste želeli organizirati vključujoč in odgovoren festival in ne samo slavja?

Vsekakor. Pomagati tistim, ki jim je otroštvo – takšno, ki ga običajni, zdravi ljudje vsakodnevno doživljamo kot nekaj samoumevnega – na žalost, prikrajšano, je za nas imperativ srčnosti in razumevanja. Ni prav nobene potrebe, da bi kakorkoli obešali našo akcijo »na veliki zvon« egoizma, nikakor. Bomo pa iskreno veseli, če boste ljudje v naši nameri prepoznali lepoto humanosti in dobrodelnosti, kot solza čistih.

In boste pomagali.

Z enim samim DAN5 ali DAN10.

Dan JSKD, Festival Dober dan bo potekal v Arboretumu pri Kamniku, torej ne v središču Slovenije. Je to tudi poskus decentralizacije kulturnega dogajanja?

Programska shema našega dogodka govori sama zase. Čeprav bo dogodek udejanjen v srčiki naše dežele, v čudovitem ambientu Arboretuma Volčji Potok – spoštljiva zahvala gre na tem mestu tako županu Občine Kamnik Mateju Slaparju in vsem njegovim sodelavkam in sodelavcem kot tudi gospodu Alešu Ocepku, direktorju Arboretuma Volčji Potok, in vsem njegovim sodelavkam in sodelavcem – bo njegova izrazna posebnost skušala pričarati obiskovalkam in obiskovalcem vso ustvarjalno raznolikost produkcije ljudi, ki se vsakodnevno izredno intenzivno ukvarjajo s kulturo in jim pri tem pomagajo soljudje, ki delujejo v kar 59 izpostavah Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti po vsej Sloveniji. Vsakemu in vsaki posebej in vsem skupaj gre moja posebna zahvala za njihovo delo! Brez vseh pravkar naštetih, ne le, da ne bi bilo festivala Dan JSKD, Dober dan, temveč bi bila tudi vsa razmišljanja o decentralizaciji tovrstnih dogajanj enostavno brezpredmetna.

Slovenija je po številu ljubiteljskih društev in posameznikov, ki se na tak ali drugačen način ukvarjajo z ljubiteljsko kulturo, v samem evropskem vrhu. Zakaj je po vašem tako? Smo na splošno precej ustvarjalni?

Hja, ta naš slovenski narod je resnično – poseben. V več pogledih. Tudi v polju kulture. Tudi ustvarjalne, ljubiteljske kulture. Globoko sem prepričan, da nas je prav ljubiteljska, srčna kultura, obdržala kot narod. Z jezikom in z vsem drugim, kar znamo in zmoremo ustvariti v polju dušne in srčne ustvarjalne omike. Trdoživi smo in neomajni. Pripravljeni z vsem, kar nam je sveto, braniti lastni, narodni »jaz«, že stoletja prepoznaven v čisto vsaki slovenski pesmi, v čisto vsaki slovenski, kleni besedi, v čisto vsaki, značilni slovenski glasbeni stvaritvi, izraženi na tisoč in en način, v čisto vsakem plesu, tudi v tistem, ki je zaljšan s folklorno opravo, v čisto vsaki likovni upodobitvi »bitja in žitja« slovenskega človeka.

Dovolite mi, da se na tem mestu posebej zahvalim Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije, kakor tudi vsem županjam in vsem županom prav vseh slovenskih občin, ki z zglednim posluhom za ustvarjalne vrednote slovenske ljubiteljske kulture pomagajo k njihovi stvaritvi. Naj bo tako tudi v prihodnje.

Za Metropolitan napisala Lena Kreutz

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord