R.S. | 14. 5. 2023, 01:07

Slovenski predstavniki so na evrovizijskem odru dali vse od sebe, vendar žal ni bilo dovolj za vrhunski rezultat ...

V Liverpoolu se je končalo 67. tekmovanje za pesem Evrovizije. Prireditev so vodili Julia Sanina, Hannah Waddingham, Alesha Dixon in Graham Norton. Nastopilo je 26 držav, med njimi tudi Slovenija. Zmagala je švedska predstavnica Loreeen s pesmijo Tattoo (583 točk). Drugo mesto je zasedel finski raper Käärijä s pesmijo Cha Cha Cha (526 točk), tretje pa izraelska predstavnica Noa Kirel, ki je zapela pesem Unicorn (362 točk). Nehvaležno zadnje mesto je pripadlo Nemčiji (18 točk).

Švedinja je od začetka veljala za favoritinjo, tudi zaradi uspeha na Evroviziji 2012, ko je s pesmijo Euphoria svoji državi zagotovila zmago.

Sloveniji se ni izšlo po načrtih

V finalu je med zadnjimi nastopila Slovenija. Joker Out so končali na 21. mestu, osvojili so 78 točk. Slovenija je prejela točke žirij iz naslednjih držav: Velika Britanija (1), Ukrajina (3), Hrvaška (5), Češka (6), Avstrija (6), in Srbija (12). Od občinstva so slovenski predstavniki dobili 45 točk. Katero mesto je Slovenija zasedla v drugem polfinalu, bomo izvedeli v soboto.

Slovenske točke je sporočila televizijska voditeljica Melani Mekicar. Največ točk smo dali Litvi (8), Estoniji (10) in Italiji (12).

Ostale balkanske države

Poleg Slovenije so v finalu svojo pesem predstavile tudi druge balkanske države - Hrvaška, Srbija in Albanija. Najuspešnejša je bila Hrvaška, ki je končala na 13. mestu. Albanija je osvojila 22. mesto, Srbija pa 24. mesto.

Stavnice

Stavnice se niso veliko zmotile. Pred začetkom finala so stavnice pravilno napovedovale zmago Švedinje Loreen, na drugo mesto so tudi pravilno uvrstile finskega predstavnika in njegovo skladbo Cha Cha Cha. Tretjo mesto so pripisale Izraelu, kar se je kasneje tudi uresničilo. Slovenijo so uvrstile na 19. mesto, končala pa je dve mesti nižje.

Največje presenečenje sta bili uvrstitvi Francije in Španije, ki so jima stavnice pripisovale 6. in 7. mesto - nazadnje sta končali na 16. in 17. mestu.