2. 6. 2021, 09:31

Kdo pravi, da ne zmoreš prekiniti starih navad (in o tem, da kar verjameš, to ustvarjaš)

profimedia

V svojem življenju smo vsaki odločitvi, ki smo jo sprejeli, pripisali predstavi zadovoljstva in bolečine. Izkušnji zadovoljstva in bolečine so za nas ključni. Predstavljata osnovo za spremembo ali po drugi strani razlog, da še naprej doživljamo iste izkušnje.

Naša zaznavanja in sistem prepričanj nadzorujeta to, s čimer povezujemo zadovoljstvo in bolečino. Kot posledico velikih sprememb razpoloženja sprejemamo drastične odločitve, ki za zmeraj spremenijo naše življenje. Samo pomislimo nazaj na življenjske odločitve, ki smo jih sprejeli in so popolnoma spremenile smer, v katero smo bili namenjeni. So bile posledica čustvenega izbruha?

To je podobno, kot če pretresemo pločevinko sodavice in jo nato odpremo. Pritisk povzroči, da jo raznese in prisili tekočino, da steče v popolnoma različne smeri. Vedno smo ustvarjali tak pritisk v sebi in kdo pravi, da ga ne moremo znova ustvariti s stvarmi, ki jih želimo namensko spremeniti? Resnica je, da lahko – včasih potrebujemo samo dober pretres!

Zadovoljstvo ali bolečino lahko pripišemo vsemu, čemur želimo. Vse je odvisno od tega, kako se odločimo gledati na to. Ljudje po navadi počnejo isto stvar znova in znova, dokler ne ustvarijo nevronske mreže, ki je po svoji moči podobna drogu, čvrsto pritrjenemu na tla.

Da bi uvedli takojšnje spremembe v svojem življenju, ne glede na to, ali gre za navado, strah, fobijo ali dojemanje, si moramo ogledati, kako vplivajo na naše življenje, in razmisliti o asociaciji zadovoljstva in bolečine, ki smo jo privzeli.

S pomočjo naslednjih korakov, ki so bolj podrobno opisani v knjigi Kdo pravi, da ne zmoreš? lahko porušimo in prekinemo vse, kar imamo za navado.

1. ZAVEDANJE, KAJ SI ŽELIMO

2. ZAVEDANJE, KAJ NAS OVIRA – Povezovanje s podzavestjo

3. ASOCIACIJA STANDARDA IN VREDNOSTI - Za kaj se zavzemamo? Kaj učimo druge? Zaradi česa smo ponosni nase?

4. PREKINITEV VZORCEV – Kako ta navada vpliva name duševno, fizično, čustveno, duhovno in finančno?

5. GRADNJA NOVIH NAVAD

Živimo v skladu z dražljajem in odzivom. Dražljaj je nekaj, kar spodbudi naše čute. Odziv je, kako se na dražljaj odzovemo. Vzorec moramo prekiniti nemudoma ob dražljaju, kar bo okrepilo nov odziv. Z drugimi besedami, dražljaj ostane isti, toda naš odziv bo drugačen.

6. RAZŠIRJANJE NOVICE IN OKREPITEV NOVE NAVADE

Govorica, ki jo uporabljamo, je zelo pomembna. Biti mora močna in prepričljiva. Ko se soočimo s svojo staro navado, poiščimo moč v svojem glasu.

Daniel Chidiac
Kdo pravi, da ne zmoreš?
Kar misliš to verjameš. Kar verjameš, to ustvarjaš.
Prevod: Špela Stritar
Založba Gnostica

Povezava do knjige Kdo pravi, da ne zmoreš?

Pripravila: Mirela Smajić, PRavljična Agencija – Srčna komunikacija in odnosi z javnostmi

FB: @izbranozmirelo
IG: izbrano_z_mirelo
www.pravljicna-agencija.si

Novo na Metroplay: Matej Zemljič o zakulisju snemanja, dojemanju igralstva in stvareh, ki mu pomenijo največ