Med vrhunce jubilejne 60. izdaje Festivala Borštnikovo srečanje se neustavljivo uvršča gostujoča predstava Lapis Lazuli priznanega grškega ustvarjalca Euripidisa Laskaridisa. Po vznemirljivih in močno odmevnih delih RELIC, TITANS in ELENIT Laskaridis znova vstopa v magični svet odra z osupljivo vizualno stvaritvijo, ki odpira vprašanja o identiteti, spremembi in globoko človeški potrebi po transformaciji.
Povratek ustvarjalca, ki že pozna Slovenijo
Euripides Laskaridis slovensko občinstvo ni neznanka. Leta 2016 se je predstava RELIC predstavil na festivalu Front@ v Murski Soboti, leta 2023 pa je gostoval na Borštnikovem srečanje, kjer je vodil gledališko delavnico s študenti AGRFT, predstavil video razstavo Self Portraits in prikazal filmsko različico predstave HERE NOT HERE. Njegov vrnitev na Borštnikovo srečanje tako ne pomeni le nove umetniške premiere, temveč tudi poglobljeno nadaljevanje dialoga s slovenskim gledališkim prostorom.
Kamen, ki pokaže, kdo smo
Naslov predstave Lapis Lazuli izhaja iz skrivnostnega pol-dragega kamna, ki v umetnikovi viziji postane simbol nepredvidljivosti, notranje napetosti in lepote transformacije. "Gre za metamorfno kamnino, ki nastane pod pritiskom. Njeno nepredvidljivo vedenje – razpoke, preoblikovanja, nepričakovani obrisi – zrcali notranje procese identitetnih premikov," razmišlja Laskaridis v umetniški refleksiji o predstavi.
Lapis, včasih imenovan tudi "nebeški kamen", tako postane več kot le naslov – je metafora za človeško psiho in kolektivno stanje sodobnega sveta, ujetega med razpadom in upanjem.
Eksplozija žanrov in neustrašna domišljija
Lapis Lazuli se napaja iz estetskega bogastva gledališke zgodovine: "Navdih črpam iz japonskega kabukija, veličine muzikala, burleskne pretiranosti in telesnosti klovnovskega jezika," razmišlja Laskaridis. Predstava preigrava motive iz grozljivk 20. let prejšnjega stoletja, a jih ne ohranja nedotaknjene – v njih vnaša humor, absurd, krhkost in moč, s čimer destabilizira arhetipe in jih postavi v novo luč.
"V Lapis Lazuli se plenilec spremeni v plen, žrtev prevzame nadzor, meje se zabrišejo." Prav to dinamično menjavanje vlog – od deklice v stiski do zveri in nazaj – ustvarja psihološki učinek, ki ni le estetski, ampak tudi globoko eksistencialen.
Transformacija kot temelj umetniškega izraza
V središču umetnikovega zanimanja ni toliko pripoved kot proces: "Fascinira me proces postajanja – kako se spreminjamo, prilagajamo, usklajujemo svoje notranje protislovnosti." Tako kot kamen lapis lazuli, ki se pod pritiskom razkriva v novih plasteh, tudi človek po Laskaridisu ni dokončen, temveč nenehno v nastajanju.
Predstava ni le hommage transformaciji kot temi, ampak tudi gledališču kot prostoru, kjer se ta proces dogaja: "Zame je gledališče nepopolno, nefiltrirano, otipljivo. V njem se združujeta groteskno in lepo, kar ustvarja prostor za pristno človeškost."
Vabilo v svet čutnega gledališča
Uprizoritev Lapis Lazuli, ki je nastala v produkciji Onassis Stegi (Atene) in v sodelovanju z več evropskimi producenti iz Francije, Italije, Belgije, Nizozemske, Španije, Finske in Bolgarije, je svojo svetovno premiero doživela 4. aprila 2024 v Atenah, od takrat pa potuje po najpomembnejših evropskih festivalih.
Ta predstava je čutna, miselna in estetska izkušnja, ki poziva občinstvo, da si upa vstopiti v neznano in se prepusti umetniškemu procesu preobrazbe. V času, ko se svet spoprijema z razkrojem starih sistemov in išče nove poti naprej, Lapis Lazuli deluje kot umetniški kompas – modro zlitje svetlobe in teme, groze in lepote, preteklosti in prihodnosti.
Slovensko občinstvo bo predstavo lahko doživelo kot otvoritveno predstavo 60. izdaje Festivala Borštnikovo srečanje v petek, 6. junija 2025 ob 20. uri v Dvorani Ondine Otta Klasinc Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Vstopnice so že v prodaji pri gledališki blagajni, na spletu in v mreži mojekarte.si.