Raketa Antares podjetja Northrop Grumman bo danes iz izstrelišča v Virginiji ponesla proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS) prvo vesoljsko razstavo. Ta združuje 65 del umetnikov iz vsega sveta. Med njimi je tudi Slovenka Eva Petrič, ki je za to priložnost pripravila deli v velikosti kubičnega centimetra.
V newyorški galeriji Time Arts Gallery v West Villagu so v sredo predstavili projekt Moon Gallery v sodelovanju z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA). Predstavitve se je udeležilo nekaj sodelujočih umetnikov, med njimi tudi slovenska umetnica. V petek so projekt predstavili še v Washingtonu.
O projektu je v sredo poročal tudi New York Times, ki je izpostavil prav sodelovanje Eve Petrič. "Nizka zemeljska orbita na poti do lune je prvi korak k širitvi našega kulturnega dialoga v vesolje," je za časopis povedal predsednik fundacije Moon Gallery Bernard Foing, ki je tudi vodja projekta. Pred tem je bil Francoz vodilni znanstvenik prve misije ESA proti luni. To je bila izstrelitev satelita, ki je leta 2003 obkrožil luno.
"Za to misijo smo zbrali umetniška dela, ki vsebujejo pomembne vrednote za človeštvo ne le na tej točki na Zemlji, ampak tudi za prihodnjo večplanetarno družbo. Umetniška dela, ki bodo razstavljena na ISS, bodo pionirji Moon Gallery, naša prva dela, ki bodo odpotovala v vesolje in tja ponesla naše vrednote," je dejal Foing.
Moon Gallery pri projektu sodeluje s podjetjem Nanoracks, ki skrbi za razne poskuse pri poletih do ISS. Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da bodo del projekta Moon Gallery tudi fotografije in video posnetki z novo kamero, ki se bo potem uporabljala na prihodnjih vesoljskih platformah.
Umetniki so morali za projekt izdelati miniaturne projekte v obsegu kubičnega centimetra. Med projekti, ki bodo vstavljeni v majhno škatlo, so med drugim magnet, fotografija, upodobitev celice DNK iz las, z dragulji okrašen ledvični kamen. Na ISS jih bodo uporabili za različne preizkuse.
As we posted before, we have been selected for a very special project: Moon Gallery. Tomorrow (Saturday February 19, around 18:30 CET) the nano rack with 64 artefacts, including our contribution, will go to space and the ISS! #moongallery #HowToMeasureAPlanet #HTMAP #ISS #NG17 pic.twitter.com/gfSPj9ckgt
— the Gathering (band) (@theGathering) February 18, 2022