19. 6. 2021, 09:48 | Vir: STA
Planinska zveza pred poletnimi izleti v gorski svet opozarja na previdnost in potrebno opremo
Tudi v gorah se počasi poslavlja zima, zato je Planinska zveza Slovenije vnovič opozorila na pravilno pripravo ob pričakovanem povečanju obiska gorskega sveta. Strokovni sodelavec zveze Matjaž Šerkezi pa je navedel, da se je s pandemijo covida-19 obisk močno povečal, posledično pa je v gorah tudi več ljudi z manj znanja.
Šerkezi je poudaril, da se je za pot v gore treba primerno opremiti. Ob primerni zalogi hrane in pijače je na vsakem obisku visokogorja obvezna tudi planinska karta, saj telefonske aplikacije pohodnika lahko zavedejo, lahko pa se pojavijo tudi težave s povezavami in baterijami na telefonu.
Zaradi možnih hitrih sprememb vremena so obvezna tudi topla oblačila, naglavna svetilka, manjša prva pomoč in primerna obutev. "Svetujemo tudi uporabo pohodnih palic za razbremenitev kolen, obenem s tem krepimo zgornji del telesa. Odlične so tudi za ravnotežje, posebej ob sestopu," je dodal.
Šerkezi je ob tem posvaril, da so v visokogorju v posameznih predelih razmere še povsem zimske, posebno nevarni pa so tudi krajši zasneženi odseki, ki delujejo manj nevarno.
Na Planinski zvezi Slovenije opozarjajo tudi na primerno pripravo. "Takoj prva tura naj ne bo Triglav. Začenjamo z manjšimi domačimi hribčki, nato nadaljujmo na srednje dolgih turah in Triglav naj bo cilj šele v poznem poletju," je dodal Šerkezi.
Prav pandemija covida-19 je zelo spremenila strukturo obiskovalcev slovenskih gora, ki so ob zaprtju držav odkrili tudi domači gorski svet, kjer se je število domačih obiskovalcev močno povečalo. "Vsi so dobrodošli, a z več ljudmi je prišlo tudi več tistih z manj znanja," je navedel in opozaril na povečan obseg dela gorskih reševalcev.
Z večjim številom obiskovalcev pa je vse več tudi tistih, ki se odločajo za drugačne aktivnosti od pohodništva. Pozimi je bilo povečano zanimanje za turno smučanje, trenutno je v velikem porastu turno in gorsko kolesarjenje. Tudi zaradi vse večje popularnosti e-koles, ki omogočajo dokaj preproste vzpone.
"Predvsem je pomembno, da se kolesarji držijo poti, ki so temu namenjene. Pri e-kolesih pa velja opozorilo, da z njimi lahko pridemo marsikam, a treba se je tudi vrniti po strminah navzdol, kar je lahko večji izziv. Hitro lahko pride do nesreč. Kolesa so težka, za nevajene imajo drugačno težišče in hitro lahko pride do padca."
Šarkezi je sicer poudaril, da gre za odlično rekreacijo, "a treba je spoštovati sobivanje med ljudmi, z naravo in biti primerno pripravljen ter preveriti opremo".
Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del