22. 4. 2022, 13:34

'Prvi stadion in prva tovarna športnega orodja na Slovenskem' na Gallusovem nabrežju

Kreativna baza

Na Gallusovem nabrežju v Ljubljani je med 8. aprilom in 8. majem na ogled razstava »Prvi stadion in prva tovarna športnega orodja na Slovenskem«. Razstavo je v sodelovanju s Turizmom Ljubljana in Ministrstvom za kulturo Republike Slovenije pripravil Tehniški muzej Slovenije.

Do 8. maja je Gallusovo nabrežje namreč odeto v podobe prvega slovenskega stadiona in prve tovarne športnega orodja na Slovenskem. Razstava razgrinja zanimivo zgodbo, povezano z organizacijo in izvedbo prve »olimpijade« jugoslovanskega sokolstva.

Predpogoj športnega dogodka, ki ga je Ljubljani leta 1921 zaupala Jugoslovanska sokolska zveza, je bila izgradnja lesenega montažnega stadiona, ki ga je po zasnovi arhitekta Jožeta Jelenca izdelala delovna skupina ljubljanskega tesarskega mojstra Ivana Zakotnika. Februarja 1922 so prva gradbena dela začeli vojaški zaporniki.
 
Mednarodne telovadne tekme so se poleti 1922 udeležili predstavniki Belgije, Češkoslovaške, Francije, Luksemburga in Jugoslavije, ki so tekmovali v izvajanju prostih vaj v parterju, na orodjih, v lahkoatletskih disciplinah in plavanju. To je, po besedah pobudnika in avtorja razstave mag. Vladimirja Vilmana, dogodku nesporno vtisnilo mednarodni pečat. »Glede na takratno število prebivalcev naše prestolnice v razmerju s številom udeležencev zleta na stadionu in številom sodelujočih v zaključni povorki po mestnih ulicah, Ljubljana tega nikoli ni dosegla niti presegla. Verjetno tudi nikoli ne bo.«
 
Športne pripomočke za orodno telovadbo je za dogodek izdelala tovarna JOR (Jakob Oražem Ribnica), ki je imela kovinarsko, mizarsko in usnjarsko delavnico. V tovarni JOR, katere izdelki so prav tako predmeti razstave na Gallusovem nabrežju, so izdelovali 241 različnih vrst športnih pripomočkov, 9 različnih pripomočkov za opremo letnih odprtih telovadišč in 14 različnih pripomočkov za opremo zdravniških ordinacij.

Tehniški muzej Slovenije

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord