Prvo naslovnico stripa o Tintinovih dogodivščinah na dražbi prodali za 3,2 milijona evrov

16. 1. 2021, 07:03 | Vir: STA
Prvo naslovnico stripa o Tintinovih dogodivščinah na dražbi prodali za 3,2 milijona evrov (foto: profimedia)
profimedia

Risba belgijskega umetnika Georgea Remija, znanega pod psevdonimom Herge, je bila na dražbi prodana za 3,2 milijona evrov. Prva naslovnica za strip o Tintinovh dogodivščinah z naslovom Sinji lotos je tako postala doslej najdražja na dražbi prodana Hergeova risba in tudi doslej najdražja na dražbi prodana originalna stripovska risba.

Herge je risbo iz leta 1936 ustvaril v kombinaciji tuša, gvaša in akvarela za naslovnico petega zvezka Tintinovih dogodivščin. V njem se Tintin odpravi na Kitajsko, ker raziskuje verigo prekupčevalcev z opijem.

Ker je bila risba zaradi uporabe preveč barv predraga za množični tisk, je Herge za naslovnico ustvaril še eno različico s črnim zmajem pred rdečim ozadjem, ki je nato šla v tisk. Prvo različico je pa je podaril Jean-Paulu Castermanu, sedemletnemu sinu njegovega urednika Louisa Castermana. Risba je bila pospravljena v predalu do leta 1981, ko je Jean-Paul prosil Hergeja, naj jo podpiše, piše spletni portal The Guardian.

Risbo so pariški avkcijski hiši Artcurial v prodajo zaupali otroci Jean-Paula. Zanjo so se po pisanju spletnega portala sprva nadejali iztržiti do tri milijone evrov. Po pisanju nemške tiskovne agencije dpa jo je kupil zasebni zbiratelj.

Kroži lažna nagradna igra: ne nasedajte

Tintin, mladi novinar in neutrudni popotnik, ki se vedno znova zaplete v kakšne težave, se je skupaj z nerazdružljivim psičkom Švrkom prvič pojavil 10. januarja 1929 v mladinski tedenski prilogi konservativnega časnika Le Petit Vingtieme. Šlo je za serijo kratkih zgodb o Tintinu v Sovjetski zvezi, ki je leto pozneje izšla kot prva knjiga stripov tedaj 23-letnega Hergeja.

Originalne Hergeove risbe se na umetniškem trgu redko pojavljajo, ker stripar zaradi uspeha ni bil primoran v njihovo prodajo, jih je tu in tam komu podaril. Dosegajo zelo visoke cene; notranjo naslovnico, ki je med letoma 1937 in 1958 krasila stripe o Tintinovih dogodivščinah, so tako leta 2014 na dražbi v Parizu prodali za rekordnih 2,65 milijona evrov.