25. 9. 2013, 14:47 | Vir: Liza

Laura Jamšek: “Svet čajev je čudovit svet, poln arome, barv in nepredstavljivih rešitev za veliko naših tegob”

Goran Antley

Laura Jamšek je tradicijo podjetja Jasmin čaji, ki je na slovenskem trgu že 20 let, pripeljala v središče prestolnice. Odprla je trgovino Tea Time s čaji in čajnim priborom ter uresničila svoje sanje.

Od kod izvira vaša ljubezen do čajev?

Ljubezen do čajev sem čutila že kot majhen otrok, ko sem z očetom hodila nabirat zelišča. Takrat je bilo vse čudovito: rože, različne vonjave, barve in čas, ki ni obstajal ... Tako sem odkrila zeliščne čaje, ki smo jih imenovali čaj – kamilica, meta, lipa. Pozneje sem odkrila, da je v resnici čaj ime za rastlino čajevec (Camellia Sinensis in Camellia Assamica), iz katerih izhajajo vse preostale sorte čaja – zeleni, črni, beli, rumeni, oolong, pu-erh in seveda tudi aromatizirani. O čaju lahko govorimo samo pozitivno, ne škoduje ne telesu ne duši, ima pa nešteto dobrih lastnosti: je antioksidant, deluje proti holesterolu, stresu, sprošča možgane, mišice in še bi lahko naštevala.

Kave sploh ne pijete, kajne?

Tako je. Kavo sem poskusila piti v študentskem času, da bi mi pomagala ostati budna, ko sem kdaj morala študirati pozno v noč. Na žalost sem imela slabe izkušnje. Kofein v kavi ima sicer hitrejši učinek, vendar potem na hitro začne popuščati in kmalu potrebujemo še eno in potem še eno kavo. Tein v čaju je zmernejši, učinkovati začne nekoliko počasneje, potem pa ima bolj dolgotrajen učinek in nas dlje obdrži budne. Zato priporočam čaj.

Medtem ko vsi govorijo o krizi, ste vi sprejeli pogumno odločitev in odprli trgovino sredi Ljubljane ... Kaj vas je gnalo k tej odločitvi?

Idejo o taki trgovini sem gojila že dolgo, vendar mi nekako ni uspelo uresničiti svojih sanj, nisem si upala stopiti na to samostojno pot. Nikoli ni bil pravi čas. Nori tempo v redni službi (delala sem v oglaševanju) mi nikoli ni dovoljeval nekega postopnega začetka te dejavnosti. Ne glede na recesijo sem se opogumila in konec preteklega leta sem na Beethovnovi ulici 12, v centru Ljubljane, končno odprla svojo trgovino Tea Time. Uspeh je vedno na strani pogumnih, pravijo. Nekateri so mi rekli, da je to malo noro, da se podajam na negotovo pot. A vendar, pri vsaki odločitvi v življenju, tako zasebni ali profesionalni, obstaja neko tveganje.

Odprli ste franšizo podjetja Jasmin čaji – kako ste začeli sodelovati z lastnikoma Slavkom in Majdo Koren?

Podjetje Jasmin čaji, d. o. o., obstaja na slovenskem trgu že 20 let, ima trgovine na Bledu in v Kranju ter čajnico na Bledu. Kakovost njihovih čajev, široka ponudba pribora za čaj, spoštovanje strank in način postrežbe so me prepričali, da bi sodelovala z njimi. Poleg tega sta Majda in Slavko Koren dve čudoviti osebi, z veliko izkušnjami in strokovnim znanjem. Njima sem hvaležna, ker sta verjela vame in sta mi dala priložnost pripeljati njihovo tradicijo tudi v Ljubljano.

Deset let ste delali v svetu oglaševanja. Zakaj ste se preusmerili v povsem novo področje?

Vsaka izkušnja je za nekaj dobra. Zadovoljna sem, da sem imela tako pot. Delovne izkušnje so mi pomagale, ko sem postavljala in še postavljam na noge svojo trgovino. Zadnja leta v redni službi nisem več čutila razvoja iz profesionalnega vidika. Mogoče je tudi recesija imela pri tem svojo vlogo. Če pogledam še nekoliko nazaj, sem se dokončno odločila, da nekaj premaknem v tej smeri, ko sem bila na porodniškem dopustu. Tak prelom v osebnem življenju prinese s sabo tudi prelome na drugih področjih. Prijateljice so mi takrat rekle, da se ob takih ključnih trenutkih, kot je rojstvo otroka, marsikaj spremeni. In imele so prav. Res se je začelo spreminjati.

Kot diplomirana ekonomistka imate veliko znanja, a verjetno v praksi ni tako lahko voditi trgovine, sploh v kriznih časih, ko ljudje pazijo na vsak cent?

Res je. Med teorijo in prakso je velika razlika. Kljub vsemu znanju in izkušnjam s področij prodaje, marketinga, financ, kadrovanja ... Se je treba prilagoditi in se, kar se da hitro, učiti in prilagajati novim izzivom, saj je področje prodaje čaja in čajnega pribora zelo specifično in zahteva veliko poznavanja in subtilnosti. S pozitivnim razmišljanjem premagaš vse ovire. Kar se pomislekov o prodaji v času krize tiče, pa mislim, da ponujamo tako blago, ki ni luksuz in v absolutnih merilih ni obremenjujoče za denarnico.

Biti dober trgovec ni tako preprosto, ljudje verjetno k vam hodijo po nasvete, kako se pomiriti, vam zaupajo svoje težave ... Kako se znajdete v vlogi trgovke?

Nikoli nisem sanjala, da bi bila prodajalka. Tudi zdaj se ne počutim prodajalka in moja trgovina sploh ni trgovina v dobesednem pomenu. Lahko bi rekla, da delam v salonu Tea Time, kjer svetujem in priporočam različne čaje za različne težave. Svet čajev je čudovit svet, poln arome, barv in nepredstavljivih rešitev za veliko naših tegob. In ko čaja ne pijemo zato, da bi z njegovo pomočjo rešili kakšen problem, potem čaj pijemo za dušo.

Kakšne čaje lahko ljudje najdejo na vaših policah?

Imamo veliko ponudbo, in sicer več kot 150 vrst čajev (zeleni, zeleni aromatizirani, črni, črni aromatizirani, sadni, zeliščni, ajurvedski čaji, mate, rooibos). Med temi so tudi BIO čaji, ki imajo poseben certifikat. Poleg čajev pri nas ponujamo tudi pribor za čaj, kot so skodelice, čajniki, cedila ... Omenila bi samo priznano britansko blagovno znamko Dunoon, nemško Trendglass Jena, pa tudi pribor iz Japonske in Kitajske. 

Po kakšnih čajih ljudje najbolj povprašujejo?

Opažam, da se kultura pitja čaja tudi v Sloveniji vedno bolj razvija. Včasih me stranke prav lepo presenetijo, ko tako veliko vedo o čajih. Pravi pivci čaja iščejo čiste čaje, zelene ali črne. To so zelo dobri poznavalci čaja. Drugi, recimo jim začetniki, želijo aromatizirane čaje. Tisti, ki delajo brez presledka, ponoči, med njimi je veliko računalničarjev, pijejo črne čaje namesto kave, saj čaj ne pušča negativnih posledic na telesu. Za otroke in za starejše imamo sadne in različne zeliščne čaje. Težko bi rekla, kaj se najbolj išče. Ljudje smo različni in imamo različne potrebe, prav zaradi tega je naša ponudba tako zelo široka.

Imate v ponudbi tudi kaj slovenskih čajev?

V naši ponudbi je kar nekaj čajev za ljubitelje zelišč, to so čaji, kot so meta, melisa, kamilica, lipa, šipek, hibiskus, tudi mešanice zelišč, ki pomagajo za čiščenje telesa, detoks čaje, ajurvedske čaje, čaje za pomiritev ali proti stresu.

Kateri je najbolj nenavaden čaj v vaši ponudbi?

Yunnan beli čaj. Mislim, da smo edini v Slovenji, ki ga imamo. Gre za divji grm, ki raste na Kitajskem, v pokrajini Yunnan, na 2.500 metrih morske višine. Popki so samo posušeni, lahko jih potipaš, povohaš. Je zelo nežen, tako po okusu kot po vonju in barvi. Prvi preliv čaja skoraj nima barve.

Kaj pa ponudba ekoloških čajev, jih imate – verjetno ljudje po njih povprašujejo, ker ste specializirana trgovina?

V ponudbi imamo BIO čaje, ki so iz ekološko kontroliranih nasadov. To pomeni, da so plantaže, kjer raste rastlina čajevec, še bolj pod nadzorom, saj mora vsak čaj, ki ima BIO certifikat, upoštevati več vrst pogojev in mora prestati razne teste. Prav zaradi dodatnega dela in ostre kontrole pridelave so BIO čaji nekoliko dražji od drugih.

Kateri pa je vaš najljubši čaj?

Težko rečem, ker imam rada skoraj vse čaje in zeliščne napitke. V vsaki kategoriji imam en svoj priljubljeni čaj. Med čistimi zelenimi imam zelo rada matcha čaj, to je edini čaj, ki je v prahu (videti je kot zelena moka) in ga uporabljajo Japonci pri ceremonialu pitja čaja. Med zelenimi aromatiziranimi čaji imam rada čaj Japonske dragocenosti. Je kombinacija najboljših zelenih čajev sencha, bancha, genmaicha, kukicha, gyokura in dodano ima še jagodo ter rdeči ribez.

Med črnimi mi prija klasičen English Breakfast. Med črnimi aromatiziranimi mi je všeč čaj Divja češnja. Poleti si rada privoščim Summer punč, ki ga pripravim kot ledeni čaj, pozimi pa Zimske sanje, ki ga za zimsko vzdušje primernega naredi cimet. Obožujem tudi ajurvedske čaje, in sicer mi je najljubši Harmonija. Med rooibos čaji imam rada zeleni rooibos. Pri čajih je tako kot pri parfumih, izberem ga glede na okoliščine in razpoloženje.

Ponekod po svetu je pitje čaja obred, kako pa ga pijemo Slovenci? Kakšna je kultura pitja čaja pri nas?

Zdi se mi, da se tudi v Sloveniji zavedamo, da je zdravje na prvem mestu. Poleg tega Slovenci veliko potujemo in odkrivamo kulture, kjer čaj srečamo povsod in se pije pri vsakem obroku. V Etnografskem muzeju v Ljubljani se odvija tečaj Chado (ceremonial pitja čaja na japonski način), ki ga vodi gospa Paula Braga, ki ga sama redno obiskujem. Tu se učimo, kako Japonci pripravijo in pijejo čaj. Zanimanje je zelo veliko. Lani se je na tečaj prijavilo toliko Slovencev, da jih je veliko moralo ostati na čakalni listi, saj so bile skupine takoj polne.

Napisala: Liza Metkovič, foto: Goran Antley

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord