Znani slovenski TV-obraz je moral z otrokom na urgenco. In potem je spisal dolgo sporočilo ...
Kadar gre za zdravstvo, pogosto najprej pomislimo na dolge čakalne vrste in kritike – a izkušnja nekdanjega televizijskega voditelja informativne oddaje Svet na Kanalu A Gregorja Trebušaka razkriva tudi drugo plat zgodbe. Na Facebooku je delil osebno izkušnjo s Splošne bolnišnice Novo mesto, kjer je s hčerko Ivano Paulino po manjšem padcu obiskal urgenco. Njegova objava je bila deležna velikega odziva na družbenih omrežjih zaradi redko slišanih pohval slovenskemu zdravstvu.
Trebušak, ki ima z ženo Urško dve hčerki, Lilijo in Ivano Paulino, je v iskrenem in dolgem zapisu izpostavil, da je sobotni obisk urgence, kljub nepredvideni nezgodi, minil v presenetljivo prijetnem duhu. Med drugim je izpostavil prijaznost osebja, človeški odnos zdravstvenih delavcev do pacientov in urejenost okolice.
''Na mladih svet stoji. In tudi naše zdravstvo. Danes smo, po manjšem padcu, z Ivano Paulino morali obiskati urgenco v Novem mestu. Lep dan, sonce, poletne temperature, če si dobro planiral, je bila današnja sobota del 9-dnevnega dopusta. Res prijetnega. A ne za tiste, ki so danes dežurali na urgenci. In res je bilo veliko predvsem mladih. Parkirišče, kjer res plačaš minimalno parkirnino, urejena okolica, lepi prostori urgence ... zakaj to omenjam? Ker tako radi rohnimo in jamramo, ko gre za naše zdravstvo. A zdravstvo so predvsem ljudje. In res, že na vhodu, nato prvem sprejemu ... nasmejani in prijazni. V precej polni čakalnici, v kateri je na postelji čakala starejša gospa in bila tudi zelo uboga, jo je medicinska sestra bodrila, jo obiskala tudi med tem, ko je čakala. Pravi človeški in strokovni odnos," je svoje misli strnil v daljšem zapisu.
V nadaljevanju je še izpostavil: "Ko smo vstopili v ambulanto, pa res prijazni medicinski sestri, zdravnica, nato v sobi za slikanje enako in prav tako v mavčarni. Domov je Ivana Paulina odšla z mavcem, a tudi dvema štampiljkama, bombonoma in diplomo za pogum in potrpežljivost. Res da je verjetno ona "kriva", da so se vsi tako smejali ... a sem tudi sam odšel domov z veliko mero optimizma in navdušenja nad vsemi, ki sem jih danes v Splošni bolnišnici Novo mesto videl."
Za konec se je zahvalil in dejal, da ''(pre)hitro zapišemo kritike". "Zato se mi zdi na mestu, da se prebere tudi pohvala in zahvala. Zato: Hvala vsem, ki ste danes poskrbeli, in to ne le strokovno, ampak tudi človeško, da smo obisk pri vas opravili tako hitro in gipsu navkljub s prijetnim občutkom. Hvala.''
Trebušakov zapis je pomemben opomnik, da se v našem zdravstvenem sistemu, kljub težavam, najdejo ljudje, ki svoje delo opravljajo s srcem. V času, ko so pritožbe pogosto v ospredju, njegova izkušnja prinaša drugačno, svetlejšo plat zgodbe iz slovenskega javnega zdravstva.