D.H. | 18. 9. 2024, 17:02
Gledalci so glasovali: To je 5 najboljših filmov o prepovedani ljubezni
Ni kulture, ni časa in ni generacije, ki se ne bi znala poistovetiti s konceptom prepovedane ljubezni. Ta brezčasna tema v kinematografiji ponuja zgodbe polne strasti, zlomljenih src in neuslišanega hrepenenja. Vmes se prepletajo še družbeni pritiski, kulturne razlike ali nemogoče okoliščine, globoko odmevajo pri občinstvu. Tu je pet izjemnih filmov, v katerih ljubezen kljubuje mejam, ki jih postavlja svet okoli nje.
Romeo + Julija (1996)
Režija: Baz Luhrmann. V glavni vlogi: Leonardo DiCaprio, Claire Danes
Romeo + Julija je ultimativna zgodba o prepovedani ljubezni, prirejena po klasični drami Williama Shakespeara. V sodobni pripovedi Baza Luhrmanna iz leta 1996 je vsem dobro poznana zgodba postavljena na estetsko dodelano, povsem sodobno plažo Verona. Zvezdniška zaljubljenca, Romeo Montague in Juliet Capulet, pripadata na smrt sprtima družinama, zaradi česar je njuna ljubezen nevarna in praktično nemogoča. Luhrmannova vizija združuje Shakespearov jezik z estetiko devetdesetih let, prepričljiva nastopa DiCapria in Danes pa prinašato intenzivnost in opazno ranljivost teh klasičnih dramskih vlog. Njuna tragična zgodba nas obenem opomi, da lahko tudi najčistejšo ljubezen pogubita sovraštvo in nestrpnost.
2. Gora Brokeback (2005)
Režija: Ang Lee. V glavni vlogi: Heath Ledger, Jake Gyllenhaal
Gora Brokeback se je začela kot pretresljiv prikaz istospolne ljubezni v konzervativni, podeželski Ameriki v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Ennis Del Mar (Heath Ledger) in Jack Twist (Jake Gyllenhaal) tu kot kavboja, ki se zaljubita med delom na gori Brokeback, a jima utečene družbene norme, notranji konflikti in strah pred preganjanjem onemogočajo, da bi njun odnos živel odprto. Ljubezenska zgodba, ki se z dramatičnimi zapleti in pretresi razteza čez desetletja, je mojstrska vizija Anga Leeja, je bila leta 2006 nominirana za kar devet oskarjev.
3. Angleški pacient (1996)
Režija: Anthony Minghella. V glavni vlogi: Ralph Fiennes, Kristin Scott Thomas
Legendarna romantična drama Angleški pacient (The English Pacient) je postavljena med drugo svetovno vojno, pripoveduje pa zgodbo o strastni in nezakoniti aferi med grofom Lászlóm de Almásyjem (Ralph Fiennes) in poročeno žensko Katharine Clifton (Kristin Scott Thomas). Film raziskuje njuno prepovedana ljubezen, ki se odvija v ozadju vojne in njenih uničujočih posledic. Prekrasno posnet film, prežet z občutkom hrepenenja, prepleta tematike neuničljivih spominov, osebne identitete in požrtvovalnosti v imenu prave ljubezni. Kompleksna čustva in moralne dileme, ki obkrožajo razmerje osrednjih likov, odpirajo raznolike dimenzije zgodbe, zato je film še danes označen kot eden najbolj pretresljivih prikazov prepovedane ljubezni v zgodovini kinematografije.
4. Titanic (1997)
Režija: James Cameron. V glavni vlogi: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane
Epska romantična drama, postavljena v ozadje nesrečnega RMS Titanika, opisuje strastno in skrivno afero med bogato družabnico Rose in revnim umetnikom Jackom. Medtem ko se trudita premagati svoja zelo različna socialna ozadja in omejitve družbe, se njuna ljubezen na koncu sooči z dramatično preizkušnjo med strašljivim potopom mogočne ladje. Srce parajoči zaključek poudarja globino njune povezanosti in velik vpliv, ki ga je imela na njuna življenja.
5. Atonement (2007)
Režija: Joe Wright. V glavni vlogi: Keira Knightley, James McAvoy
Intrigantna zgodba, v kateri ljubezen ni prepovedana zgolj zaradi razrednih in družbenih pričakovanj, temveč tudi kruto raztrgana zaradi nerazumevanja in prevare. Cecilia Tallis (Keira Knightley) in Robbie Turner (James McAvoy) izhajata iz različnih družbenih slojev, ki so krojili angleško družbo pred drugo svetovno vojno. Njuna ljubezen se nenadoma razblini, ko Cecilijina mlajša sestra Briony po krivem obtoži Robbieja zločina. Robbie konča v zaporu, kar za vedno spremeni tok njunih življenj. Film raziskuje teme krivde, obžalovanja in izjemnega vpliva ene same laži na več življenj. Vizualno osupljiv film je zgrajen kot mogočen romantični ep, ki poudarja krhkost ljubezni ob družbenih ovirah in osebnih izdajah.