Slavna avtorica kriminalk, ki je umrla pred skoraj petdesetimi leti, bo ponovno predavala (kako je to mogoče?)

15. 5. 2025, 18:00 | L. PA.
Podoba pisateljice, ustvarjena s pomočjo umetne inteligence. (foto: Profimedia)
Podoba pisateljice, ustvarjena s pomočjo umetne inteligence.
Profimedia

Gre za edinstven spletni tečaj z nasveti za pisanje.

Tako imenovana kraljica kriminalk Agatha Christie (1890-1976) velja za eno najvplivnejših pisateljic 20. stoletja. V dolgi in bogati karieri je ustvarila 66 detektivskih romanov, 14 zbirk kratkih zgodb in gledališko igro Mišolovka, predstavo, ki se je najdlje od vseh obdržala na gledaliških odrih. Dala nam je legendarne like, kot sta gospodična Marple in detektiv Poirot, njena dela so prevedena v več kot sto jezikov in so se skupno prodala v več kot dveh milijardah izvodov.

Glede na njen sloves in uspehe ni čudno, da se po njej še danes zgledujejo številni pisci kriminalk, ki poskušajo odkriti Christiejino formulo za popolno kriminalko. Ti so se do zdaj pisanja po njenem receptu lahko učili le iz njenih del, toda z razvojem umetne inteligence se je to spremenilo. Omogočila je namreč nastanek spletnih predavanj, v katerih nasvete za pisanje kriminalk deli kar – Agatha Christie sama!

Morda vas zanima tudi:

Verodostojna podoba pisateljice

Edinstven spletni tečaj kreativnega pisanja pod vodstvom pokojne literarne mojstrice je predstavila BBC-jeva izobraževalna platforma BBC Maestro v sodelovanju z BBC Studios in družinskim podjetjem Agatha Christie Limited, ki upravlja pisateljičino dediščino. Agatho Christie so oživili s pomočjo napredne umetne inteligence, rekonstruiranega glasu, vizualnih efektov in arhivskih zapisov, skrbno obnovljenih v sodelovanju z raziskovalci in njeno družino, poroča Guardian.

Evrovizija 2025: znani vsi nastopajoči sobotnega finala

Posnetki, ki jih bo mogoče spremljati na naročniški platformi BBC Maestro, vključujejo nasvete o strukturi zgodbe, gradnji napetosti in mojstrskih preobratih – značilnih prijemih, po katerih je Christie postala svetovno znana. Vsebina temelji na njenih pismih, intervjujih in avtobiografskih zapisih, zbrali in interpretirali pa so jih vodilni poznavalci njenega dela, dr. Mark Aldridge, Michelle Kazmer, Gray Robert Brown in Jamie Bernthal-Hooker.

Za verodostojno uprizoritev lika Agathe Christie je BBC Studios poleg tega angažiral igralko Vivien Keene in ekipo vizualnih umetnikov, ki so s pomočjo arhivskih posnetkov poustvarili njen značilen glas in obrazne izraze. "Ta vloga je bila nekaj povsem posebnega. Preučevala sem redke videoposnetke Agathe in poskušala ujeti vse njene drobne kretnje," je za Guardian povedala Keene.

Kaj pa etika?

Razumljivo projekt ni naletel samo na pozitivne odzive: nekateri so nad možnostjo, da se s pomočjo umetne inteligence obujajo mrtve osebe, ki ne morejo imeti več besede pri tej odločitvi, zgroženi. Eno je rekonstrukcija pokojnikov v osebne namene, za pomoč pri prebolevanju, a ko rekonstrukcije pokojnikov generirajo zaslužek, vprašanje etike morda res ni odveč. Poleg tega, še poroča Guardian, v literarnih krogih obstaja skrb, da bi umetna inteligenca, uporabljena na takšen način, lahko ogrozila prihodke še živečih avtorjev.

James Prichard, pravnuk Agathe Christie in direktor podjetja Agatha Christie Limited, se vseh teh pomislekov domnevno zaveda.

"Lagali bi, če bi rekli, da nas ni skrbelo. A verjamem, da je ta projekt primer, kako je lahko umetna inteligenca v pomoč in hkrati spoštuje etična merila. Tega tečaja ni ustvarila umetna inteligenca – temelji na resničnih besedah, ki jih je Agatha izrekla ali zapisala. Gre za akademsko delo, le da je tokrat predstavljeno v njenem imenu," je dejal. 

Klemen Slakonja po neuvrstitvi v finale: "To realnost moramo zdaj sprejeti"